Połonina Wetlińska jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach Zachodnich. Szlak na Połoninę Wetlińską w sezonie przemierzają tłumy turystów. Najbardziej popularnym miejscem jest schronisko Chatka Puchatka, które niedawno przeszło pod opiekę Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Przez długie lata zarządzał nim człowiek legenda Lutek Pińczuk, który w 2017 zrezygnował z posady i, jak sam mówi, „zszedł z Połoniny”. Wetlińska w pewnym momencie przechodzi w Smerek, który oddzielony jest Przełęczą Orłowicza. Zbocza Połoniny są krótkie i stromo opadają w dolinę rzeki Wetlinki. Jeśli naszym celem jest Połonina Wetlińska, szlak którym chcemy się poruszać rozpocząć się może w kilku miejscach, poniżej opisujemy te właśnie miejsca.
Wśród turystów odwiedzających Bieszczady najbardziej popularna jest Tarnica, Połonina Caryńska i właśnie Połonina Wetlińska. Szlak, jeden z kilku, prowadzący na to bieszczadzkie wzniesienie jest jednym z najkrótszych. Zaczyna się w Przełęczy Wyżnej (nie mylić z Przełęczą Wyżniańską) i biegnie żółtą trasą przez 2,5 km. Po około 1,5 godziny jesteśmy już przy Chatce Puchatka. Zaprawionym turystom jego przejście zajmuje połowę tego czasu, natomiast goprowcy wbiegają w 20 minut.
Drugi bardzo krótki szlak na Połoninę Wetlińską rozpoczyna się w Brzegach Górnych. Ten pod koniec jest nieco trudniejszy, ponieważ trzeba pokonać skały, ale na całym odcinku również nie jest zbyt wymagający. Trasa ta jest również bardzo krótka, liczy 2,5 km. Są to idealne drogi dla bardzo początkujących turystów lub dla turystów wędrujących z małymi dziećmi. Pokonując niezbyt forsowne i długie odcinki już po chwili można się napawać pięknymi widokami, które oferuje Połonina Wetlińska.
Szlak, który jest już dłuższy rozpoczyna się w Starym Siole, położonym nieopodal Wetliny. Biegnie on przez Przełęcz Orłowicza, idziemy początkowo żółtym, a później, po osiągnięciu Przełęczy, czerwonym szlakiem. Od tego miejsca wędrujemy już cały czas grzbietem Połoniny aż dochodzimy do Chatki Puchatka. Możemy też skierować się w drugą stronę i powędrować do wsi Smerek, przez szczyt o tej samej nazwie. Mamy wtedy jednak pokonaną jedynie część Połoniny Wetlińskiej, szlak który poprowadzi nas całościowo należy zacząć właśnie w Smereku i zejść w Przełęczy Wyżnej lub w Brzegach Górnych. Wtedy będziemy mogli powiedzieć, że przeszliśmy cała Połoninę Wetlińską, co zająć powinno około pięciu godzin. Szlaki w Bieszczadach nie są zbyt długie, więc zdobycie danego masywu nie jest zbyt czasochłonne.
Jeśli chcielibyśmy wejść od drugiej strony na Połoninę Wetlińską, szlak możemy rozpocząć w Zatwarnicy lub spod schroniska Jaworzec, które może być także naszą bazą wypadową. Jeśli wybieramy się na Wetlińską warto zapoznać się z atrakcjami w okolicy. Ze wspomnianego przed chwilą schroniska w Jaworcu można dojść do rezerwatu Sine Wiry, a nieopodal początku szlaku w Starym Siole znajduje się urokliwy Wodospad Ostrowskich.
Jaki mamy zatem plan na urlop? Połonina Wetlińska? Szlak zaplanowany, nocleg zapewniony, ruszamy w Bieszczady! Także w naszym portalu znajdziecie mnóstwo bieszczadzkich szlaków, pamiętajcie, że można jest pobrać do aplikacji Traseo. Szlaki, trasy, mapy i mieć je zawsze pod ręką w terenie. Dodatkową pomocą może być mapa offline „Bieszczady” wydawnictwa Compass, którą można kupić właśnie za pomocą aplikacji.