Szlaki Kampinos

Krokusy, przebiśniegi i forsycje obwieściły wszystkim nadejście wiosny. Sezon wycieczek rowerowych i pieszych oficjalnie uważamy za otwarty. Na dobry początek pragniemy polecić Wam szlaki w Kampinoskim Parku Narodowym. Propozycja ta zapewne ucieszy wszystkich wielbicieli rezerwatów przyrody, szczególnie tych z okolic Warszawy. Wprost trudno uwierzyć w to, iż tak niedaleko od stolicy Polski można podziwiać wiele wyjątkowych gatunków flory i fauny, a także spacerować wśród wydm i bagien. Nasi użytkownicy już przetestowali niektóre szlaki. Kampinos umożliwia nam wędrowanie po oznakowanych trasach o łącznej długości 360 km. Park oferuje także ciekawe szlaki rowerowe i konne.

Zobacz więcej tras

 

Kampinos rowerem - Kampinoski Szlak Rowerowy

Wielbicieli długich dystansów ucieszy Kampinoski Szlak Rowerowy (144,5 km). Poprowadzony w urozmaiconym terenie nie jest zbyt wymagający, choć jego długość może być nie lada wyzwaniem. Mniej wytrzymali kolarze mogą jednak podzielić go na etapy. Nie należy się obawiać, iż przyjemność jazdy odbierze piach wszechobecny na szlakach. Kampinos bowiem przecinają nie tylko ścieżki polne, lecz także leśne, drogi bite i asfaltowe. Użytkownicy naszego portalu przestrzegają przed tym, iż w kilku miejscach słabo oznakowano szlaki (Kampinos płata figle szczególnie w zachodniej części). W Leoncinie przy kościele pw. Św. Małgorzaty Dziewicy znajduje się początek i meta szlaku. Kampinos i wycieczka po nim to także okazja do zgłębienia historii i kultury Polski. Można tu zwiedzić m.in. dom, w którym urodził się Fryderyk Chopin czy Muzeum i Cmentarz w Palmirach.

Kampinos - gdzie iść na spacer i co warto zobaczyć?

W samym centrum parku znajduje się malownicza dolina Roztoki. Proponujemy więc, by podczas wiosennej eskapady znaleźć chwilę na spacer interesującą dydaktyczną ścieżką. Prowadzą do niej szlaki Kampinosu, więc mieszkańcy Warszawy bez trudu dojadą tam na swym dwukołowym rumaku podczas jednodniowej wycieczki ze stacji metra Młociny. Użytkownicy chwalą dobrze oznakowaną trasę, która wiedzie obrzeżami lasu i zatacza pętlę długości 62,1 km. Szlaki Kampinosu na pewno wzbogacą nasz zasób wiedzy na temat świata przyrody oraz historii. Warto także zboczyć do pobliskich miejscowości, gdzie można zatrzymać się na obiad. Powrót dla urozmaicenia zaplanować można centralnym szlakiem Kampinosu. Nie trzeba jednak się obawiać, bo żaden rower nie zginie w górach piachu. Trasę tą można przebyć zarówno pieszo, jak i na rowerze.

Inaczej jest w przypadku następców Pana Samochodzika, którzy, podróżując śladami fortów, mennonitów i opuszczonych wsi, wjeżdżają również na szlaki Kampinosu. Ta wycieczka - ze względu na długi dystans do pokonania (130 km) - polecana jest głównie zmotoryzowanym badaczom historii. Oprócz przyrodniczych trasa ma także walory historyczno-kulturowe. Znaleźć na niej można ślady osadników holenderskich z XVIII w. (m.in. cmentarze, opuszczone chaty, zbory luterańskie jak ten w Secyminie Nowym). Na niej spotkać można ponadto fragmenty twierdzy Modlin (Fort V „Dębina”).

Zapraszamy na wyżej wspomniane szlaki. Kampinos stanowi bowiem namiastkę prasłowiańskiej puszczy, w której można śledzić bobry i rysie, w której można zapomnieć o zgiełku miasta. Jeśli to Was nie przekonuje, zobaczcie, jakie pomysły na szlaki w Kampinosie mają użytkownicy naszego portalu, zainteresowały nas szczególnie następujące wpisy: fotoimpresje, roku, rooxky. Oni już docenili to, że Kampinoski Park Narodowy, który istnieje od 1959 r. i jest wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO. Może i Ty podzielisz ich zdanie…