Zimowa stolica Polski zachęca do odwiedzin nie tylko w sezonie narciarskim. Nie powinna się także kojarzyć jedynie z tatrzańskimi szlakami. Interesujące tereny znajdą tutaj także rowerzyści, ponieważ okolice te wręcz obfitują w zróżnicowane trasy rowerowe. Zakopane zaprasza nie tylko wytrawnych rowerzystów, dla których nawet największe różnice wysokości nie są straszne, ale też rowerzystów amatorów, dla których wystarczające są krótkie, mniej ekstremalne wycieczki. Bardzo dobrą opcją jest też wyprawa na Słowację – przygraniczne tereny są niezwykle malownicze, a panuje tam nieco inna kultura, kto był, ten może co nieco na ten temat powiedzieć. Okolice te są godne polecenia jeśli chodzi o trasy rowerowe – Zakopane, Poronin, nieco dalszy słowacki Poprad czy Trstena położona nad malowniczym zbiornikiem wodnym zapraszają w odwiedziny!
Wybierając się na rower w górskie rejony należy przede wszystkim pamiętać o tym, że nie tyle ważna jest odległość, jaką przyjdzie nam pokonać, ale różnica wysokości i kąt nachylenia wzniesień pomiędzy punktami na trasie. Ważne zatem jest zapoznanie się z mapkami tras – jeśli na profilu wysokościowym linia wędruje ciągle w górę, możemy mieć nieco problemów (o ile oczywiście nasze przygotowanie kondycyjne nie jest na zbyt wysokim poziomie lub dopiero zaczynamy przygodę z rowerem). W różnego rodzaju przewodnikach są opisane trasy rowerowe w Zakopanem, jednakże zdanie na ich temat często jest subiektywne. Pisane są one przez profesjonalistów, którzy bardzo często opisują stopień trudności trasy w odniesieniu do własnej kondycji. Weźmy pod rozwagę zatem profil trasy i oceńmy własne możliwości, wtedy na pewno wszystko pójdzie „z górki”.
Dla początkujących ciekawą trasą może być trasa rowerowa w Zakopanem – miasto także dysponuje ciekawymi zakamarkami, po których można przyjemnie pojeździć (o ile oczywiście nie ma tysięcy samochodów). Podążając tą trasą wycieczkę możemy rozpocząć na Krupówkach, dalej jedziemy w stronę Wielkiej Krokwi i Jaszczurówki. Po drodze mijamy też Sanktuarium w Olczy, a wracamy w stronę Antałówki i Witkiewiczówki. Nie może też zabraknąć przejazdu obok starego kościółka na Pęksowym Brzyzku i Koliby.
Bardzo wymagającą trasą, na ponad 200 km, jest Tour de Tatry. Trasa ta ma charakter górski, w swoim najwyższym punkcie osiąga prawie 1300 m n.p.m. Podążając nią po swojej lewej stronie widzimy przepiekną, malowniczą panoramę gór. Ta trasa rowerowa Zakopane także uwzględnia, a później zatacza bardzo duży okrąg przez Tatry Wysokie. Przejeżdżamy także przez Dolinę Kościeliską i Chochołowką, dojeżdżamy do Szczyrbskieogo Plesa i podązamy w kierunku Smokovca. Stamtąd rozciąga się już widok na Gerlach - najwyższy tatrzański szczyt. Kolejny dosyć wymagający podjazd mamy podczas drogi na Zdziarską Przełęcz, po którym zjeżdżamy w stronę Łysej Polany.
Kolejna, krótsza trasa rowerowa Zakopane nieco omija, ale przejeżdża za to przez Chochołów - wsi, którą prawie w całości tworzą oryginalne chałupy góralskie. Miejscową tradycją jest mycie ich dwa razy do roku: na Wielkanoci i Boże Ciało. Ciekawą atrakcją dla turystów są tutejsze termy, które mogą być bardzo przyjemnym miejscem na relaks. Trasa ta jest dosyć łatwa i niewymagająca, biegnie spokojną drogą i bardzo dobrze przygotowanymi ścieżkami rowerowymi, urokliwymi zakątkami Podhala.
Chcąc przemierzyć trasy rowerowe w Zakopanem i okolicach zajrzyjcie do naszego portalu i aplikacji Traseo. Szlaki, trasy, mapy, w której możliwa do zakupu jest mapa offline Tatr, mapa Zakopanego i całego Podhala.