category-icon

Pękalówka - Widokowe Zacisze: Cyrhla - Polana Kopieniec - Hala Gąsienicowa - Cyrhla

17 km
889 m
Zakopane

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-10-28
Zakopane
category-icon
17 km
889 m
887 m
Średni
4/6
Przebieg trasy:
Cyrhla-Polana Kopieniec-Polana Olczyska-Przełęcz Nosalowa-Boczań-Hala Gąsienicowa-Murowaniec-Psia Trawka-Cyrhla

Propozycja trasy biegowej nie tylko dla gości apartamentu Pękalówka-Widokowie Zacisze ;)
Polecamy ją biegaczom, którzy mają już za sobą obycie z tego typu dystansami (15 km) i sumami podejść (1000 m).

1. CYRHLA-POLANA KOPIENIEC:
Trasę rozpoczynamy na Toporowej Cyrhli. Najlepiej zaparkować przy nieczynnej restauracji "7 Kotów". Następnie ruszamy poboczem przy jezdni w kierunku Jaszczurówki i po kilkuset metrach skręcamy w lewo rozpoczynając naszą wycieczkę biegową po górach.

Będąc na szlaku zielonym kierujemy się na Wielki Kopieniec. Ścieżka jest tu wręcz stworzona do szybkiego przemieszczania się.
Kilkaset metrów przed Polaną Kopieniec dobiegamy do stromszego fragmentu z dużymi głazami, które pokonamy raczej wolniejszym krokiem.

Dalej cieszymy oko na samej Polanie biegnąc po ścieżce gruntowej (często błotnistej) i kierujemy się w stronę Doliny Olczyskiej.

WARIANT: Chętni mogą wbiec, a raczej właśnie wejść, na Wielki Kopieniec. Nie proponuję tego wariantu, ponieważ podejście jest strome, podobnie jak zejście. Ten fragment może po prostu bardzo spowolnić naszą wędrówkę.

2. POLANA OLCZYSKA - PRZEŁĘCZ MIĘDZY KOPAMI:

Naszą wędrówkę szlakiem zielonym kończymy na Polanie Olczyskiej.
Tu zmieniamy szlak na żółty i ziemną ścieżką łągodnie wbiegamy na Przełęcz Nosalową podziwiając Dolinę Olczyską.

Na Przełęczy zaczynamy zbiegać szlakiem zielonym w kierunku Kuźnic. Szlak jest dalej przyjemny i nadający się do biegu.

Po niecałym kilometrze na rozwidleniu szlaków skręcamy w lewo w szlak niebieski i kierujemy się na Halę Gąsienicową, Boczań oraz Przełęcz między Kopami.
Tu zaczynamy też najdłuższy podbieg/podejście, który ma długość 3,5 km i ok. 500 m sumy podejść. Ten fragment szlaku niebieskiego to też popularne miejsce turystyczne, więc w sezonie spodziewajmy się tu wzmożonego ruchu.
Szlak wiedzie początkowo w lesie po ścieżce, potem ma charakter urozmaicony.

3. HALA GĄSIENICOWA - CYRHLA
Po zakończeniu podbiegu zbiegamy łagodnie na Halę Gąsienicową. Stąd już tylko kilkaset metrów do Murowańca, gdzie warto zrobić przerwę.
Mamy za sobą właściwie całe podejście, więc polecam coś zjeść, napić się i nabrać sił przed zbiegiem :)

Ten z kolei wiedzie szlakiem czarnym. Jest o wiele mniej uczęszczany niż szlak niebieski. Sama trasa jest raczej montonna zarówno jeżeli chodzi o podłoże jak i nachylenie. Z drugiej strony ten fragment całej wędrówki powinniśmy pokonać bardzo sprawnie.
Cały zbieg ma 4,5 km i 400 m w pionie.

Uwaga, za Psią Trawką nie rozpędzajmy się za bardzo, ponieważ kilkaset metrów dalej skręcamy w lewo w szlak czerwony.
To też nasze ostatnie podejście, ale bez obaw - krótkie :)

Szlak zmienia swój charakter i staje się bardziej dziki, wąski i kamienisty. Po ponad kilometrze dobiegamy do rozejścia szlaków, które mijaliśmy na początku i tą samą drogą wracamy na Cyrhlę.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska

Obszar mapy obejmuje ziemie leżące na styku dwóch krain oddzielonych rzeką Białką, wypływającą z samego serca Tatr. Na jej lewym brzegu znajduje się Podhale, na prawym – Spisz. Granicę mapy wyznaczają: Szaflary na północy, Biały Dunajec na zachodzie, Tatrzański Park Narodowy na południu i Łapsze Wyżne na wschodzie. Okolice Bukowiny Tatrzańskiej to popularny rejon narciarstwa zjazdowego i basenów termalnych. Znajduje się tu 9 kolei krzesełkowych i 45 wyciągów narciarskich, przy których działają liczne wypożyczalnie sprzętu, serwisy i szkółki narciarskie. 
Obszar ten znany jest także z licznych tras wspinaczkowych, szlaków turystycznych, gościnnych kwater, doskonałej kuchni regionalnej, żywego folkloru i tradycyjnego rzemiosła. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2017

Tatry Polskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry Polskie

Mapa rzedstawia najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Zasięg mapy wyznaczają: Rysy (2499 m n.p.m.) na południu, Jurgów na wschodzie, Wołowiec (2064 m n.p.m.) na zachodzie i Bukowina Tatrzańska na północy. Obszar mapy obejmuje Tatry Zachodnie i część Tatr Wysokich.Na terenie Tatr, na wyznaczonych do tego szlakach lub obszarach, można uprawiać turystykę pieszą, rowerową, narciarstwo, taternictwo powierzchniowe i jaskiniowe.Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu oraz przedstawiono informacje przydatne turystom w wysokich górach, m.in. miejsca zejścia lawin i łańcuchy. Dodatkowo zamieszczone zostały: plan Zakopanego (1:18500), informator o Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym, propozycje wycieczek z czasami przejść, opisy schronisk turystycznych, a także ciekawostki na temat stolicy gór polskich. Treść mapy była konsultowana z pracownikami TPN i MSiT Zakopane. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2023

Tatrzański Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatrzański Park Narodowy

Mapa przedstawia najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Zasięg mapy wyznaczają: Rysy (2'499 m n.p.m.) na południu, Jurgów na wschodzie, Wołowiec (2'064 m n.p.m.) na zachodzie i Bukowina Tatrzańska na północy. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu oraz przedstawiono informacje przydatne turystom w wysokich górach, m.in. miejsca zejścia lawin i łańcuchy. Mapa zawiera także: plan Zakopanego (1:18'500), informator o Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym, mapę grzbietową Tatr Polskich oraz szereg panoram Tatr z opisanymi szczytami. Treść mapy była konsultowana z pracownikami Tatrzańskiego Parku Narodowego. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2019

Tatry
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry

Mapa Tatr polskich i Słowackich, na południu jej zasięg jest po Strbske Pleso. Na mapie zaznaczono szlaki piesze i rowerowe wraz z dokładnymi czasami przejść. Została ona zaktualizowana w terenie. Mapę wyświetlisz pozakupie w formie jednego z podkładów mapowych w aplikacji turystycznej Traseo. Rok wydania 2021

Bike Point Podhale
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bike Point Podhale

Mapa prezentująca najciekawsze trasy rowerowe Podhala, sygnowana logiem wypożyczalni Bike Point. Znajdziesz tutaj dłuższe i krótsze trasy, dostosowane do kondycji - nawet dla wymagających rowerzystów znajdą się tu ciekawe wyzwania! Zapraszamy do pobrania mapy i zwiedzania Podhala na rowerze. Lokalizacje wypożyczalni Bike Point znajdują się na mapie, wraz z innymi, ciekawymi obiektami okolicy. Zakopane zaprasza!

Bike Point to pierwsza sieć wypożyczalni rowerów w Zakopanem. Wypożyczasz rower w jednym punkcie, oddajesz w innym!

 

bikepoint7.jpg

Podhale
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Podhale

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart. Rok wydania 2022

Miejscowości na trasie