category-icon

POGÓRZE ŚRODKOWOBESKIDZKIE - Melsztyn - Ruiny Zamku Leliwitów

4.2 km
0 min
450 m
Polska, małopolskie, Melsztyn

Charakterystyka trasy

2008-07-12
Polska, małopolskie, Melsztyn
category-icon
4.2 km
450 m
450 m
0 min
2.9/6
Trasa: Melsztyn - Ruiny Zamku Leliwitów - Melsztyn

Szlaki: bez szlaku

Budowę Zamku Melsztyn rozpoczął w połowie XIV w. kasztelan krakowski Spycimir Leliwita we wsi Charzewice. Jego potomkowie, którzy odziedziczyli zamek przyjęli nazwisko Melsztyńskich. W 1511 r. zamek został sprzedany Mikołajowi Jordanowi. Kolejnymi właścicielami zamku byli Zborowscy, Tarłowie (ponad sto lat) oraz Lanckorońscy.
W 1771 r. warownię zdobyli konfederaci barscy, jednak to Kozacy przyczynili się do jej zniszczenia, podpalając ją. Po tym incydencie zamek nie został już odbudowany, a okoliczna ludność przystąpiła do rozbierania murów.
To co zostało z zamku do dziś (czyli ściany wieży i resztki murów) zawdzięczamy Karolowi Lanckorońskiemu, który w 1879 r. starał się uratować resztki zamku, zabezpieczając je prowizorycznie.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie