category-icon

Porcelanowa Stolica i Sandomierskie Zagłębie

111 km
283 m
Polska, podkarpackie, Tarnobrzeg - Sandomierz, Ożarów, Ćmielów, Wojciechowice, Bidziny, Kleczanów, S

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2011-09-03
Polska, podkarpackie, Tarnobrzeg - Sandomierz, Ożarów, Ćmielów, Wojciechowice, Bidziny, Kleczanów, S
category-icon
111 km
283 m
277 m
Średni
3.7/6
Celem wycieczki był Ćmielów doskonale znany, nie tylko w regionie, z pięknych, porcelanowych wyrobów. Zastawy porcelanowe produkowane w tamtejszej fabryce, to popularny prezent weselny dla nowożeńców. Pierwszy fragment trasy do Ożarowa, pokonywanej w towarzystwie kolegi Sławka, nieco się dłużył. W końcu trasę znałem bardzo dobrze z wcześniejszych wojaży. Za Sandomierzem najpierw można było ścigać się z wiatrem, na stromym i długim zjeździe w kierunku Wysiadłowa, aby następnie w pocie czoła piąć się ku zabudowaniom Łukawy. Potem było już prawie płasko, a ruch samochodowy na szczęście zbytnio nie dokuczał. Po odpoczynku w Ożarowie wybraliśmy alternatywny wariant drogi wobec bardziej ruchliwej i po prostu nudnej szosy do Ostrowca Świętokrzyskiego. Ceną za spokój śródleśnego krajobrazu z wtopioną weń wiejską zabudową była konieczność skorzystania z gorszych nawierzchni. Gruntowy odcinek trafił się prawdopodobnie pomiędzy Korycizną, a Borownią. Następnie po przekroczeniu mostku na Kamiennej, czekała nas przeprawa piaszczystym traktem do szosy prowadzącej w stronę Ćmielowa. To był zdecydowanie najgorszy odcinek w trakcie całej wycieczki. W Ćmielowie ze względu na brak czasu fabrykę i muzeum porcelany obejrzeliśmy jedynie z zewnątrz. Potem wjechaliśmy w pagórkowaty bezmiar Wyżyny Sandomierskiej, będącej prawdziwym zagłębiem warzywno-sadowniczym. W Pęczynach trafił się, krótki ale tępy podjazd na trasie w kierunku do Kleczanowa (pokrytej świeżym asfaltowym dywanikiem w miejsce uprzedniego, gruntowego gościńca). Zapomniałem na czas zastosować stosowne przełożenie i poczułem jak mięśnie ud tężeją z wysiłku. Krajobraz wypłaszczył się ponownie dopiero w Samborcu, skąd żwawym tempem podążyliśmy w kierunku wiślanej przeprawy.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Sandomierz. Szlakiem kameralnych przyjemności.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Sandomierz. Szlakiem kameralnych przyjemności.

Na mapie Polski niewiele jest miejsc z duszą, w których ludzie z pasją odnajdują inspirującą moc tworzenia i życia. W Sandomierzu realizują się plany i spełniają marzenia, a czas staje się wartością względną. Podczas wizyty można zakosztować wielu „kameralnych przyjemności”, spośród których najbardziej popularnymi są tematyczne spacery po mieście. Dostępne trasy zwiedzania Królewskiego Miasta to propozycja, z której może skorzystać każdy. Zaplanowane wspólne wycieczki pozwolą odkryć to, co najciekawsze, ukryte i nieoczywiste. Dlatego właśnie Sandomierz, dzięki swojej niepowtarzalnej energii jest idealną propozycją na wycieczkę każdą porą roku.

Zapraszamy do odkrywania Sandomierza Szlakiem Kameralnych Przyjemności.

Wyżyna Sandomierska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wyżyna Sandomierska

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i Zaleszany na wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Ostrowiec Świętokrzyski, Opatów, Sandomierz, Staszów, Tarnobrzeg. 

Głównym ośrodkiem tego regionu był i nadal jest Sandomierz - miasto położone nad rzeką Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd nazywane jest czasem "małym Rzymem"), na granicy Wyżyny Sandomierskiej. Sandomierz jest ważnym ośrodkiem turystycznym, bogatym we wspaniałe zabytki z różnych okresów historycznych. 

Rok wydania: 2016

Miejscowości na trasie