category-icon

Trasa Budzieszyńska - oficjalny przebieg szlaku

72 km
99 m
Polska, mazowieckie, Siedlce
Oficjalny przebieg
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-05-19
Polska, mazowieckie, Siedlce
category-icon
72 km
99 m
99 m
Średni
5.1/6
Rowerowa Trasa Budzieszyńska stanowi wyjątkową propozycję dla miłośników aktywnego wypoczynku, oferując malownicze krajobrazy i interesującą wycieczkę o długości prawie 73 km. Trasa rozpoczyna się w Siedlcach i prowadzi przez urokliwe tereny doliny rzeki Liwiec oraz malowniczą Wysoczyznę Siedlecką, której najwyższe wzniesienie znajduje się w miejscowości Świniary. Największą zaletą trasy są rozległe widoki na pola, łąki i lasy rozciągające się w okolicy Siedlec.

Przebieg Trasy Budzieszyńskiej

Trasa Budzieszyńska tworzy zamkniętą pętlę, co od razu podnosi jej atrakcyjność i niweluje konieczność powrotu w miejsce startu wraz z martwieniem się o transport. Została zaprojektowana w taki sposób, aby można ją było przejechać podczas jednorazowej wycieczki – odległość 73 km z pewnością pokonają rowerzyści już nieco doświadczeni, a dla początkujących będzie to ciekawe wyzwanie. Trasa nie jest wymagająca pod względem przewyższeń, ich suma wynosi nieco ponad 240 m. Przewidziany czas na pokonanie Trasy Budzieszyńskiej wynosi sześć godzin, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby go nieco wydłużyć, zatrzymując się na porządny postój w jednym z urokliwych miejsc mijanych po drodze.

Atrakcje Trasy Budzieszyńskiej

Już same Siedlce będące startem i metą Trasy Budzieszyńskiej zasługują na większą uwagę. Znajduje się tu zabytkowa zabudowa związana jeszcze z czasami saskimi oraz urokliwy park, który w niedawnym czasie przeszedł rewitalizację. Opuszczając Siedlce kierujemy się na północny-wschód, po około 20 km docierając do niezwykłej ptaszarni w Nakaroach, która jest domem dla wielu ciekawych gatunków ptaków. Nieco dalej znajduje się zespół dworsko-pałacowy w Krynicy, w którym można poznać życie dawnej arystokracji. Warto też zatrzymać się w grodzisku w Podnieśnie, które swoją historią sięga znacznie odleglejszych czasów. Nie sposób nie wymienić ciekawych zabytków sakralnych, w pobliżu których przebiega trasa i kolejnego zabytku z czasów dworskich, tym razem już bliżej końca wycieczki, w Niwiskach. Trasa Budzieszyńska kończąc swój przebieg wraca do Siedlec od strony północno-zachodniej, docierając do punktu startu w okolicy dworca kolejowego. Możliwość dojazdu do punktu pociągiem jest kolejnym atutem trasy, zwłaszcza że w tej okolicy pociągi kursują bardzo często i są dostosowane do przewozu rowerów.

Jaki rower wybrać na Trasę Budzieszyńską?

Przebieg Trasy Budzieszyńskiej wyznaczają w głównej mierze drogi asfaltowe, choć w kilku miejscach występują także krótkie odcinki szutrowe, dodają nieco urozmaicenia w trakcie podróży. Malowniczy krajobraz, który rozpościera się wokół, oraz niewielkie natężenie ruchu sprawiają, że trasa jest relaksująca i przyjemna. Ze względu na rodzaj nawierzchni Trasę Budzieszyńską można przejechać rowerem gravelowym, który będzie najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Niewielkie odcinki szutrowe nie powinny także znacząco wpłynąć na komfort jazdy szosówką. Zalecane jest posiadanie ze sobą śladu GPS, ponieważ oznakowanie na trasie może być tylko częściowe.

Komentarze

Miejscowości na trasie