category-icon

35. Sudecka 100 na BIS 2025 rok DYSTANS 100 km

101 km
2.6 km
Polska, dolnośląskie, Boguszów-Gorce, powiat wałbrzyski

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2025-06-27
Polska, dolnośląskie, Boguszów-Gorce, powiat wałbrzyski
category-icon
101 km
2577 m
2566 m
3.7/6
Trasa 35. edycji Sudeckiej 100 zaplanowana na 2025 rok.

Pierwsze 42 km są wspólne dla Nocnego Maratonu Górskiego i Ultramaratonu.

Start z Rynku w Boguszowie-Gorcach, po krótkiej rozbiegówce trasa prowadzi kolejno na Chełmiec, Trójgarb, Mniszek do mety Maratonu na stadionie przy ul. Kusocińskiego w Boguszowie-Gorcach (dzielnica Boguszów). Z tego miejsca trasa dystansu 100 km prowadzi przez centrum Boguszowa-Gorc (kolejno ulicami: Słodową, Browarną, przez Rynek do Sienkiewicza, Dworcową, Kosynierów, Leśną) do Ośrodka Dzikowiec. Następnie na szczyt Dzikowca, lasami w okolice wsi Unisław Śląski, na Lesistą Wielką do wsi Grzędy, gdzie znajduje się limit czasu dla dystansu 100 km (aby móc kontynuować bieg trzeba zameldować się na punkcie pomiaru czasu w sobotę do godziny 12:00 (południe) czyli 14 godzin na pokonanie około 70 km). Dalej lasami poniżej Wysokiej do zalewu w Grzędach, w okolice wsi Czarny Bór, pod Gawrońcem i Dzikowcem Małym do ulicy Leśnej i dalej ulicami w stronę mety na stadionie (od Leśnej odcinek dwukierunkowy, czyli z Leśnej w Kosynierów, Dworcową, Sienkiewicza, przez Rynek w Browarną, Słodową). UWAGA!!! z ul. Słodowej skręcamy w prawo w ul. Kusocińskiego (w stronę Rynku) i przed kościołem w prawo po schodkach w las skąd trasa prowadzi na stadion tylną bramą. Meta Ultramaratonu na stadionie w tym samym miejscu, gdzie kończył dystans 42 km.

W porównaniu do wersji trasy z 2023 roku wystąpiły lekkie modyfikacje w rejonie ul. Młodzieży Polskiej i Nowego Lubominka. Zmieniony przebieg przez Mniszek z którego trasa prowadzi na metę Maratonu w dzielnicy Boguszów (w 2023 r. meta była w Gorcach).

Modyfikacje trasy w zakresie kilometrów od 42 do 100 obejmują przede wszystkim zmieniony dobieg i powrót z masywu Dzikowca i Lesistej Wielkiej wymuszony zmianą miejsca mety biegu. W przebiegu trasy w obrębie masywu jest jedna zmiana - na odcinku za zalewem dobieg do wsi Grzędy z tzw. "Ptasiego Śpiewu" został wydłużony do wsi Czarny Bór, gdzie trasa skręca w prawo i prowadzi drogami leśnymi poniżej szczytu Gawroniec w stronę Małego Dzikowca.

Meta ultramaratonu znajduje się w tym samym miejscu, co meta dystansu 42km. Wbieg na metę odbywa się od strony lasu i tylnej bramy stadionu - na ostatnich metrach zalecamy czujne śledzenie oznakowania.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Góry Wałbrzyskie i Góry Kamienne
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Wałbrzyskie i Góry Kamienne

Mapa obejmuje Góry Wałbrzyskie, Góry Kamienne i Adszprasko-Teplickie Skały po czeskiej stronie. Na mapie są wszystkie elementy potrzebne turyście do poruszania się w tym ciekawym terenie. Podane odległości i czasy przejść pomogą zaplanować wycieczkę. Rok wydania 2023

Broumowskie Ściany i Adršpašskoteplické skály
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Broumowskie Ściany i Adršpašskoteplické skály

Mapa obejmuje bardzo atrakcyjną turystycznie czeską część Gór Stołowych. Podobnie jak w polskiej części masywu, także ten region obfituje w przeróżne ciekawe formacje skalne. Ciekawym szczytem Broumowskich Ścian jest leżąca nieopodal Koruna z punktem widokowym i interesującymi formacjami skalnymi na szczycie, natomiast za największą atrakcję uchodzi góra Hvězda (674 m n.p.m.), na której szczycie, na skalnej krawędzi, znajduje się barokowa kaplica Matki Boskiej Śnieżnej, wykonana z piaskowca ciosowego (zbudowana na podstawie pięcioramiennej gwiazdy). Miasta skalne znajdujące się w Adršpašskoteplickich skálach są jednym z najbardziej znanych piaskowcowych terenów wspinaczkowych na świecie. Między labiryntami form skalnych przebiega płatna trasa turystyczna niewymagająca żadnej wprawy przy chodzeniu po górach, składająca się z wygodnych schodków, poręczy, drabin i miejscami sztucznie wybudowanych chodników i platform. W pobliżu znajduje się też Teplickie Skalne Miasto – nieco mniej znane od Adršpašskoteplickich skál, lecz rozleglejsze, wyższe i bardziej dzikie.

Rok wydania: 2016/2017

 

Mapa tras Strefy MTB Sudety
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mapa tras Strefy MTB Sudety

Mapa przedstawia zbiór 26 górskich tras Strefy MTB Sudety, w tym tras singletrack, enduro i torów pumptrack, wiodących po terenach Gór Sowich, Suchych oraz Kamiennych. Dodatkowo na mapie zaznaczono punkty dostępu do tras Strefy, serwisy i myjnie rowerowe oraz certyfikowane punkty noclegowe i gastronomiczne Strefy MTB.

Mapa tras rowerowych MTB swym zasięgiem obejmuje obszar od Boguszowa-Gorców na północnym zachodzie, po Bardo na południowym wschodzie. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 20 m.

Rok wydania: 2018

Sudety Środkowe
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Sudety Środkowe

Zaktualizowana w terenie mapa turystyczna Sudetów Środkowych z wyszczególnionymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Mapa obejmuje m.in. Góry Sowie, Góry i Pogórze Wałbrzyskie, Góry Kamienne oraz dużą część Broumovskiej Vrchoviny ze skalnymi miastami Aderszpasko Teplickich Skał włącznie. Na mapie uwzględniono atrakcje turystyczne oraz informacje praktyczne. Rok wydania 2020

Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika turystycznego i górskiego – Waldemar Brygier (naszesudety.pl). Wśród polecanych atrakcji: zamki, pałace, muzea, skanseny, kopalnie, twierdze, osobliwości przyrody, uzdrowiska i wiele innych. Zapraszamy do lektury! Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2019

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020

Miejscowości na trasie