category-icon

Babia Góra i okolice

33 km
2.0 km
Polska, małopolskie, Zawoja
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-09-28
Polska, małopolskie, Zawoja
category-icon
33 km
1997 m
2010 m
6/6
Pomysł trasy powstał około miesiąca po zdobyciu Diablaka na początku maja tego roku, gdy zobaczyłem zdjęcie wodospadu na Mosornym Potoku na profilu znajomego mojej dziewczyny. Wycieczka miała obejmować najciekawsze miejsca w Paśmie Babiogórskim i okolicach. Zbierałem się do tego bardzo długo, ale w końcu udało się zrealizować plan w ostatni weekend września.

Pobudka o 5 rano, aby przygotować się na wyprawę i dotrzeć na dworzec autobusowy (Kraków) by złapać pierwszy bus do Zawoi. Po 2 godzinach jazdy dotarłem na start (8:30) - Zawoja Widły. Idąc wzdłuż żółtego szlaku dotarłem do skraju lasu, na nieszczęście zboczyłem ze szlaku, co kosztowało mnie 30minutami dodatkowego spaceru. Gdy już powróciłem na wyznaczoną trasę, wszedłem na czarny szlak, który prowadzi do Przełęczy Jałowieckiej (1117m npm). Następnie skierowałem się do pierwszego celu trasy, którym była Mała Babia Góra. Tam zaczerpnąłem kilka łyków świeżego powietrza, by rozpocząć zejście do schroniska Markowe Szczawiny. W tym miejscu postanowiłem zrobić dłuższy odpoczynek i nabrać mocy przed najtrudniejszym, a zarazem najciekawszym etapem wędrówki - wspinaczka na Diablak żółtym szlakiem, zwanym Percią Akademików. Szybkie zdobywanie wysokości, półki skalne, pionowe podejścia, drabiny, łańcuchy i malownicze widoki to elementy, które można napotkać na szlaku. Jednak słowa nie opisują tego co można zobaczyć i przeżyć wchodząc Percią. Po wyczerpującym podejściu nadszedł czas na odpoczynek i podziwianie okolicy z Babiej Góry (1725m npm). Kolejny etap to zejście do Przełęczy Krowiarki i łagodne podejście na Cyl Hali Śmietanowej (1298m npm). Ze wzniesienia kierujemy się najpierw żółtym szlakiem, a następnie niebieskim, by dotrzeć do malowniczego Wodospadu na Mosornym Potoku. Potem zostaje nam już tylko zejście przez Mosorne do Zawoi (17:30).

Podsumowanie:
- dystans 33km,
- czas 9h.

Problemy techniczne:
Tuż przed Małą Babią telefon odmówił posłuszeństwa wyświetlając komunikat "karta SIM nieaktywna", co zmusiło mnie do restartu telefonu, a zarazem stracenia ciągłości śladu GPS. Kolejnym problemem okazała się wyczerpana bateria. Telefon wyłączył się w połowie drogi między Krowiarkami, a Halą Śmietanową. Na szczęście trasa zapisała się automatycznie.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Babia Góra i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Babia Góra i okolice

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach oraz szlaki turystyczne wraz z kilometrażem. Idealna gdy urlop spędzasz w Zawoni bądź wybierasz się zdobyć najwyższy szczyt Beskidów – Babią Górę zaliczaną do Korony Gór Polskich. Rok wydania: 2018

Zawoja, Babia Góra
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zawoja, Babia Góra

Mapa przedstawia wschodnią część Beskidu Żywieckiego z Babiogórskim Parkiem Narodowym. Zasięg mapy wyznaczają: Stryszawa na północy, Magurka (1'114 m n.p.m.) na zachodzie, Kiczory na południu i Zubrzyca Górna na wschodzie. 
Babia Góra (1'725 m n.p.m.) od wieków przyciągała uwagę podróżników i badaczy, fascynowała pisarzy i poetów. Mówiło się, że na jej szczycie, nie bez powodu zwanym Diablakiem, miały swoją siedzibę złe moce. Babia Góra spośród wszystkich gór polskich, pod względem wysokości ustępuje jedynie szczytom tatrzańskim. Jej charakterystyczną cechą jest asymetria stoków: południowe, opadające w kierunku Orawy są względnie łagodne w stosunku do dobrze widocznych z Zawoi, stromych i urwistych stoków północnych, zwanych „wielką zerwą Babiej Góry”. U północnych podnóży Babiej Góry rozciąga się największa pod względem powierzchni wieś w Polsce – Zawoja. Jest to atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa oraz idealna baza wypadowa w Pasmo Babiogórskie. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Beskid Żywiecki część zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Żywiecki część zachodnia

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc oraz infrastruktury turystycznej i sportowej. Zawiera aktualny przebieg szlaków pieszych i rowerowych wraz z kilometrażem i orientacyjnymi czasami przejścia. Mapa obejmuje zachodnią część pasma Beskidu Żywieckiego z miejscowościami: Węgierska Górka; Milówka, Korbielów, Rajcza, Zwardoń oraz pograniczem polsko-słowackim. 

Magura Orawska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Magura Orawska

Mapa prezentuje region Magury Orawskiej na Słowacji, sięgający na północy do granicy z Polską. w tym miasta Namiestowo, Twardoszyn i okolice Jeziora Orawskiego. Na południe mapa sięga do linii miejscowości Podbiel, na zachód - kilkanaście kilometrów za Oravską Leśną.

Rok aktualizacji: 2016/2017

Beskid Makowski (Średni)
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Makowski (Średni)

Mapa Beskidu Makowskiego (zwanego także Średnim lub Myślenickim) swoim zasięgiem obejmuje także fragmenty Beskidów: Małego, Żywieckiego i Wyspowego. Najwyższym szczytem jest Mędralowa, pozostałe pasma osiągają wysokość do 700 – 800 m n.p.m. Beskid Makowski jest stosunkowo mało popularny wśród turystów, chociaż jest też dosyć gęsto zaludniony. Na mapie przedstawione zostały szlaki piesze oraz trasy rowerowe, zastosowano także cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności terenu. Mapa offline, którą można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne, zasięgiem obejmuje tereny od Wadowic na zachodzie po Dobczyce i Rabkę-Zdrój na wschodzie. Rok wydania 2023


Wokół Babiej Góry
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wokół Babiej Góry

Mapa prezentuje okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Zasięg mapy wyznaczają: Sucha Beskidzka i Zembrzyce na północy, Tvrdosin (Twardoszyn) na południu, Jeleśnia na zachodzie, Jordanów i Czarny Dunajec na wschodzie. Babia Góra (1 725 m n.p.m.) od wieków przyciągała uwagę podróżników i badaczy, fascynowała pisarzy i poetów. Mówiło się, że na jej szczycie, nie bez powodu zwanym Diablakiem, miały swoją siedzibę złe moce. Prawdziwą osobliwością i niezwykłym przeżyciem dla turystów jest rozległa panorama z niepowtarzalnym widokiem na Tatry oraz wschód słońca podziwiany ze szczytu. U północnych podnóży Babiej Góry rozciąga się największa pod względem powierzchni wieś w Polsce – Zawoja. Jest to atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa oraz idealna baza wypadowa w Pasmo Babiogórskie. Okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej, to atrakcyjne tereny na piesze i rowerowe wycieczki.
Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Całość uzupełniają fotografie.Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Miejscowości na trasie