category-icon

Bytom - Siemianowice Śląskie

41 km
3 h 24 min
4.9 km
Bytom

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2015-03-29
Bytom
category-icon
41 km
4896 m
4896 m
3 h 24 min
5.1/6
Z perspektywy szyb samochodowych Siemianowice jakoś nie wydawały mi się miastem godnym zwiedzenia, ale kilka ciekawych miejsc zarówno po drodze jak i w samym mieście skusiło mnie do podążenia w tym kierunku. I nie zawiodłem się. Z Miechowic ruszam na południe, po chwili mijam pozostałości po pałacu Tiele-Wincklerów, dalej przez Park Ludowy (założony zresztą przez wcześniej wspomnianych) i DK94 zmierzam w kierunku dzielnicy Karb . Skręcam w prawo w ul. Konstytucji i za wiaduktem kolejowym w lewo. Jadę wzdłuż torów i kolejno po lewej mijam stację kolejową Bytom Bobrek i Elektrociepłownię Szombierki. Przejeżdżam wiaduktem na druga stronę torów, po lewej stronie widoczna parowozownia kolei wąskotorowej, ja skręcam w prawo i przez centrum Bytomia zmierzam w kierunku Żabich Dołów - ostoi ptactwa różnej maści i rodzaju (129 gatunków). Groblą pomiędzy stawami dojeżdżam do ul. Głównej i skręcam w lewo zmierzając już w stronę Siemianowic. Pierwszy przystanek w Siemianowicach przy odrestaurowanym szybie Michał, dalej przez Park Górnik z ciekawym Pałacem Rheinbabenów i Domem leśnika i ogrodnika zmierzam w kierunku Parku Miejskiego i pałacu Donnersmarcków. Budynek pałacu niestety w opłakanym stanie, chociaż niby w ciągłym remoncie i ma być wizytówką miasta a wygląda jak ruina do rozbiórki. Z parku zmierzam w kierunku stawu Rzęsa - fajny rekreacyjny teren ładnie urządzony, sporo wędkarzy, miejsce na grilla i tylko odgłosy strzałów z pobliskiej strzelnicy zakłócają spokój. Dalej pomiędzy lasem zwanym "Bażantarnią" a polem golfowym (pomimo, że pogoda nie najlepsza sporo amatorów wbijania piłki do dołka śmiga z wózkami po murawie) docieram do cmentarza żołnierzy niemieckich z czasów II wojny światowej. Zważywszy na historyczny aspekt ich śmierci, trudno powiedzieć że żal ścisnął mi serce, niemniej jednak niech spoczywają w pokoju. Dalej wzdłuż cmentarza dojeżdżam do DK 94 i skręcam w lewo w kierunku Bytomia. Nie omieszkam również zboczyć z kursu aby obejrzeć obiekty umocnień Obszaru Warownego Śląsk - tym razem punkt oporu "Dąbrówka". Wracam z powrotem na DK94, w centrum Bytomia skrót przez rynek (lew ciągle śpi), obrzeżem parku miejskiego i znowu DK94 wracam do Miechowic.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Metropolia Silesia i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020

Miejscowości na trasie