category-icon

Chełm, Tuł, Trzyniec, Cieszyn.

114 km
604 m

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2015-07-19
category-icon
114 km
604 m
605 m
Łatwy
3.2/6
W upalną niedzielę 19.07.2015 niestety samotnie wybrałem się na wyprawę rowerową. Tym razem miały to być okolice góry Tuł.

Trasę rozpocząłem w Ligocie, kierując się przez Bronów, Landek, las czarnoleski do Pierśca. W lesie widziałem krajobrazy po przejściu trąby powietrznej z dnia 8.07.2015, czyli wyrwane z korzeniami drzewa, lub ich kikuty. Co ciekawe, w okolicach Pierśca śladów już nie było... Z Pierśca, pojechałem przez remontowany most w Skoczowie, do miejscowości Bładnice i Międzyświeć. Tutaj na niebie zaczynała się pojawiać burza numer 1, gdzieś poszła. Następnie pojechałem, malowniczymi terenami do Godziszowa, na górę Chełm, gdzie mieści się rezydencja i szkoła paralotniarzy, skąd podobno można dolecieć aż na Mont Blanc w Alpach... Tak tam pisało. Z lądowiska rozpościerał się super widok na północny zachód z miastami Żory, Jastrzębie i Karwina i hałdami Borynia i Szarlota z Rydułtów. Widać było też elektrownię w Dziećmorowicach.

Potem zjechałem z góry do Goleszowa, by zawitać w sąsiedztwie skoczni narciarskich klubu "Olimpia". Warto wspomnieć, że z Goleszowa pochodzi obecny prezes Polskiego Związku Narciarskiego Pan Apoloniusz Tajner, jeden z trenerów Adama Małysza. Potem czarnym szlakiem wdrapałem się na górę Tuł, skąd podziwiałem ładne widoki na północny zachód zauważyłem zbliżającą się burzę numer 2. Ale i jej zwiałem, tym razem do Lesznej Górnej, a potem do Trzyńca, gdzie postanowiłem podjechać do Wędryni - rodzinnej miejscowości Ewy Farnej. Tam odwiedziłem miejsce, gdzie stoją piece wapienne, a potem szybko zjechałem do Trzyńca, na rynek Masaryka, a następnie w okolice huty, co do przyjemności nie należało, bo smród był i ruchliwa droga, no i burza numer 3, której uciekłem do Cieszyna. W Cieszynie byłem po obu stronach granicznej Olzy, a w dzielnicy Boguszowice, odwiedziłem odrestaurowany bunkier pod mostem na ekspresówce S1. Tu skropił mnie deszcz pochodzący z pozostałości po burzy numer 4, która krążyła po okolicy. Zawitałem w Pogwizdowie, a potem w Hażlachu, gdzie niestety dopadła mnie burza numer 5 i trochę zlała deszczem, który padał intensywnie, ale krótko. Tutaj otrzymałem też tragiczną informację o wypadku w Czechowicach, na DK1 z udziałem znanego mi pieszego-rowerzysty... Potem byłem w Kończycach, obok kościoła drewnianego, gdzie byliśmy z grupą w dniu 10.05.2015, podobnie jak w pobliskim folwarku. Potem wjechałem na "drogę do Czech" w Pruchnej i szybko mknąłem przez Drogomyśl, Zaborze i Mnich do Landeka i Ligoty, bowiem na horyzoncie było już ciemno i pojawiała się burza numer 6.

Przejechane 115 km jest formą wsparcia dla akcji Fundacji ARKA o nazwie "Rower Pomaga", której celem jest zakup rowerów dla dzieci z domów dziecka. Szczegóły są na http://rowerpomaga.pl/

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Ustroń i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ustroń i okolice

Mapa turystyczna Ustroń i okolice obejmuje swoim obszarem gminę Ustroń, a także częściowo sąsiadujące miejscowości m.in. Górki Wielkie, Górki Małe, zachodnią część Brennej, północną część Wisły i Nydka (Republika Czeska) oraz wschodnią część gminy Goleszów.

Mapa prezentuje szlaki turystyczne z czasami przejść, ścieżki spacerowe i dydaktyczno-przyrodnicze, trasy rowerowe, szlaki konne i narciarskie. Zaznaczone są tu również atrakcje turystyczne, punkty widokowe, schroniska i inne obiekty noclegowe, a także pozostałe informacje niezbędne turyście podczas wędrówek górskich.

 

Cieszyn i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Cieszyn i okolice

Mapa Cieszyna w skali 1:25 000 – jak mapa sztabowa - obejmuje miasta: Cieszyn, Skoczów, Trinec, Ustroń. Są tu wszystkie szlaki z podaniem ich długości i czasami przejść. Mapa jest zaktualizowana w terenie.

Beskid Śląski - dla wymagających
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski - dla wymagających

Mapa obejmuje obszar bardzo popularnego i często odwiedzanego zakątka Beskidów, jakim jest Beskid Śląski. Zasięg Beskidu Śląskiego mapy wyznacza tereny od Skoczowa i Bielska-Białej na północy po Jaworzynkę i Zwardoń na południu oraz Węgierską Górę na wschodzie i Ustroń na zachodzie. Położone na tym obszarze Ustroń, Wisła i Szczyrk należą do największych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych w polskich górach. Zimą narciarze mają tu do dyspozycji kilkadziesiąt wyciągów narciarskich i dobrze przygotowane trasy zjazdowe. Bardzo popularna jest też turystyka piesza i rowerowa. Beskid Śląski to góry o dużych wysokościach względnych, jednak dobrze poznane i zagospodarowane. Posiadają rozbudowaną sieć dróg i szlaków turystycznych, bardzo dobrą bazę noclegową, w tym wiele schronisk górskich. Mapa przedstawia m.in. rzeźbę terenu, sieć dróg (w tym nazw ulic), zabudowę, a także treści turystyczne – szlaki turystyczne, bazę noclegową i gastronomiczną, atrakcje turystycznye i inne elementy. Rekomendujemy ją do uprawiania różnych form turystyki, także dla osób zmotoryzowanych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Beskid Śląski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski

Mapa Beskidu Śląskiego obejmuje tereny od Skoczowa i Bielska-Białej na północy po Worek Raczański na południu oraz Żywiec na wschodzie i Jabłonków (Czechy) na zachodzie. Beskid Śląski to góry o dużych wysokościach względnych, jednak dobrze poznane i gęsto zaludnione. Posiadają rozbudowaną sieć dróg i szlaków turystycznych, bardzo dobrą bazę noclegową, w tym wiele schronisk górskich. Położone na tym obszarze Ustroń, Wisła i Szczyrk należą do największych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych w polskich górach. Na odwrocie znajduje się obszerny informator krajoznawczo-turystyczny, zawierający podstawowe informacje o regionie. Opis wzbogacony jest kolorowymi zdjęciami. Dodatkowo znajdują się tu plany centrów miast: Bielsko-Biała, Brenna, Istebna, Szczyrk, Ustroń, Wisła. Mapa polecana jest do uprawiania różnych form turystyki, jak również dla osób zmotoryzowanych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Ostrava i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ostrava i okolice

Mapa prezentuje fragment północno-wschodnich Czech, przy granicy z Polską, na pograniczu Śląska i Moraw. Stolica regionu - Ostrawa - to ważny ośrodek komunikacyjny i gospodarczy Czech.

Rok wydania: 2016/2017