category-icon

Cysterski szlak rowerowy - oficjalny przebieg

141 km
268 m
Polska, wielkopolskie, Poznań
Oficjalny przebieg
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-08-23
Polska, wielkopolskie, Poznań
category-icon
141 km
268 m
211 m
6/6

Przebieg Cysterskiego Szlaku Rowerowego


​Cysterski Szlak Rowerowy (CSR) to pętla o długości około 143 km, prowadząca przez północną Wielkopolskę. Trasa rozpoczyna się w Poznaniu, przy Kościele Św. Jana Jerozolimskiego, i kieruje się wzdłuż Jeziora Swarzędzkiego do Wierzenicy. Następnie prowadzi przez Owińska, Kamińsko, Zielonkę, Dąbrówkę Kościelną, Rejowiec, Antoniewo, Skoki, Lechlin, Wiatrowo, Wągrowiec, Tarnowo Pałuckie, Łekno, Bracholin, Mieścisko i kończy się w Dąbrówce Kościelnej.

Atrakcje na Cysterskim Szlaku Rowerowym


​Atrakcje turystyczne (cysterskie zabytki) godne uwagi na Cysterskim Szlaku Rowerowym:​
• Poznań: kościół Św. Jana Jerozolimskiego nad Jeziorem Maltańskim – początek szlaku
• Owińska: zespół klasztorny Cysterek i kościół pw. Wniebowzięcia NMP oraz planowana kładka pieszo-rowerową na Warcie
• Wągrowiec: zespół klasztorny Cystersów i kościół pw. św. Jakuba Apostoła.
• Tarnowo Pałuckie: kościół pw. św. Michała Archanioła, wzniesiony na miejscu dawnego klasztoru Cystersów
• Łekno: kościół pw. św. Jana Chrzciciela, związany z historią Cystersów.
Dodatkowo, szlak przebiega przez Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka i oferuje sympatyczne krajobrazy i kontakt z naturą.

Czy cysterski szlak rowerowy jest trudny?


​Szlak jest odpowiedni dla rowerzystów średnio zaawansowanych. Długość 143 km sprawia, że dla wielu osób, to zbyt duży dystans np.. na jeden dzień, dodatkowo trzeba pamiętać o sumie podjazdów (ok. 270 m) i zjazdów (ok. 210 m). ​
Ważnym aspektem jest rodzaj nawierzchni – trasa prowadzi zarówno drogami asfaltowymi, jak i utwardzonymi drogami gruntowymi. Na niektórych odcinkach, zwłaszcza w okresie letnim, duża ilość piasku może być wyzwaniem dla rowerów z cienkimi oponami.

Nawierzchnia na Cysterskim Szlaku Rowerowym


Nawierzchnia jest odpowiednia dla rowerów górskich i trekkingowych. Szlak przebiega przez różne rodzaje dróg. Pętla z Dąbrówki Kościelnej przez Skoki, Wągrowiec i Mieścisko to w 30% droga asfaltowa w 40% utwardzona droga gruntowa i w 30% nieutwardzona droga gruntowa (w większości są to drogi o mniejszym i znikomym ruchu samochodowym). Natomiast odcinek z Poznania do Dąbrówki Kościelnej to w 37% droga asfaltowa, w 15% utwardzona, a w 40% nieutwardzona droga. Na tym odcinku w dużej mierze (29%) jedziemy dedykowaną ścieżką rowerową lub pieszo-rowerową.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Okolice Poznania. Część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Poznania. Część północna

Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie północnych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obszar mapy obejmuje teren Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonki oraz Park Krajobrazowy Promno.

Okolice Poznania. Część Południowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Poznania. Część Południowa

Mapa Poznania to aktualizowane w terenie wydanie południowych okolic Poznania z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Obejmuje zasięgiem Stęszew, Środę Wielkopolską, Kostrzyn.

Szlak Piastowski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Szlak Piastowski

Mapa turystyczna Szlaku Piastowskiego, który przebiega przez województwa: wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zostały na niej uwzględnione wszelkie niezbędne informacje turystyczno-krajoznawcze oraz informacje praktyczne. Rok Wydania 2017

Miejscowości na trasie