category-icon

Czarnocin - Pińczów - Czarnocin

87 km
8 h 12 min
1.3 km
Pińczów, Wiślica

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2021-07-10
Pińczów, Wiślica
category-icon
87 km
1288 m
1304 m
8 h 12 min
4.9/6
Po fali upałów i burz,przyszedł w miarę chłodniejszy dzień, wypadało więc to wykorzystać i trochę poruszać się na rowerze. Na teren wycieczki ponownie wybrałem województwo świętokrzyskie a głównie powiat Pińczowski ze stolicą powiatu włącznie. Trasa mojej wycieczki tradycyjnie miała kształt pętli w związku z czym początek i koniec mógł mieć w dowolnym miejscu. Ja na początek i koniec wycieczki wybrałem Czarnocin co wiązało się m.in. z tym, że mniej więcej w połowie trasy znajdował się Pińczów, w którym oprócz zwiedzania zabytków miałem w planie zjeść jakiś obiad. Tak jak tradycyjnie trasa wycieczki była pętlą tak tradycyjnie obfitowała w różnego rodzaju zabytki architektury sakralnej i świeckiej. Poza większymi miejscowościami jak Pińczów i Wiślica, trasa wiodła głównie przez mniejsze miejscowości do których prowadziły lokalne drogi o małym natężeniu ruchu i w których wielokrotnie znajdowały się perełki, które oprócz cennej architektury posiadały ciekawą historię. Jak dla mnie największą perełką jak dla mnie była miejscowość Stara Zagość a konkretnie znajdujący się w niej kościół. Zagość stanowiła pierwszą siedzibę zakonu joannitów w Polsce i wybudowali tu romański kościół, którego pozostałości odkryto w latach 60-tych XX wieku. Kościół ten został przebudowany za Kazimierza Wielkiego i w wiekach następnych jednakże w dalszym ciągu imponuje swoim wyglądem. Inną perełką był monumentalny kościół w Młodzawach Małych imponujący wielkością i fasadą. Wymieniłem tylko dwa obiekty choć tak naprawdę wszystkie zasługiwały na zobaczenie czy to z powodu walorów architektonicznych czy swojej przeszłości. Na trasie mojej wycieczki w zdecydowanej większości przeważały obiekty sakralne, znalazły się jednak także dwa pałace związane z rodem Wielowiejskich Jeden z nich znajdował się w Pińczowie, drugi w Chrobrzu i na szczęście w obu przypadkach istniała możliwość obejrzenia ich, przynajmniej z zewnątrz. Trasa po której się poruszałem wiodła w dużej części po obu brzegach Nidy, była więc stosunkowo płaska a jeśli były jakieś wzniesienia to zwykle niewielkie. Z większym podjazdem musiałem natomiast zmierzyć się opuszczając Dolinę Nidy w Chrobrzu i kierując się w stronę Stradowa. Tam podjazdy były zdecydowanie bardziej strome i dłuższe niż na pozostałej części trasy. Podjazdy te były o tyle cięższe, że po porannym chłodzie, w miarę upływu dnia, zwłaszcza od południa, temperatura cały czas się podnosiła osiągając chyba poziom upałów z poprzednich dni. Na szczęście, po drodze znajdowały się sklepy w których mogłem uzupełniać zapas płynów.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Ponidzie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ponidzie

Mapa Ponidzia przedstawia region położony w województwie świętokrzyskim nad dolną i środkową Nidą. Zasięg mapy wyznaczają: od północy - Chęciny; od południa - Proszowice; od zachodu - Jędrzejów i od wschodu - Staszów. Wzdłuż Nidy leżą najstarsze miasta regionu: Chęciny, Pińczów, Wiślica i Nowy Korczyn. Doskonałe warunki do wypoczynku oraz uprawiania sportów wodnych daje utworzony na rzece Czarnej Staszowskiej zbiornik Chańcza. Rok wydania: 2024

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie