Czelin jest średniej wielkości, dobrze rozwiniętą wsią. Ze względu na swoje walory oraz liczne gospodarstwa rolne jest wsią o charakterze rolniczo-letniskowym.
Jest to bardzo stara miejscowość, jej początki sięgają I - II w.n.e. W VI - X w.n.e. istniała na tym terenie pierwsza osada, a pod koniec X w. gród. Wieś po raz pierwszy wzmiankowana była w 1250 r., znajdowała się wówczas na terytorium Nowej Marchii. Już na początku XIV w. uzyskała prawa miejskie. W XIV w. na terenie Czelina powstał archidiakonat gdzie prowadzono Kancelarię Katedry Kamieńskiej. Na przestrzeni wieków miasto miało wielu właścicieli. Pod zarządem Fryderyka Wilhelma I, wieś utraciła prawa miejskie przez utworzenie na jej terenie kompleksu dóbr elektorskich. Podczas drugiej wojny światowej Czelin doznał wielu zniszczeń. W 1945 r. postawiono nad Odrą pierwszy słup graniczny.
Wieś posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Dzięki zabudowie zlokalizowanej wzdłuż drogi powiatowej i dróg gminnych mieszkańcy mogą bez trudu przemieszczać się, ponadto turyści z łatwością trafiają do tej uroczej miejscowości. Obecność miejsc noclegowych oraz sklepów stanowi dobrą bazę dla osób poszukujących miejsca do wypoczynku. We wsi zlokalizowana jest również szkoła podstawowa, która funkcjonuje od 1946 r, a jej obwód obejmuje pobliskie miejscowości. Mieszkańcy Czelina mogą korzystać z lokalnych instytucji i organizacji takich jak: Leśnictwo Czelin, koło gospodyń wiejskich oraz Klub Piłkarski "Odra".
Największym zabytkiem wsi jest wzniesiony w XIII w. granitowy kościół p.w. Matki Bożej Częstochowskiej. W pierwszej połowie XIX w. został pierwszy raz przebudowany. Po zniszczeniach jakie dosięgnęły go podczas wojny przebudowano go po raz drugi w latach 1982 - 1984. Przy kościele znajduje się zabytkowy cmentarz.
Warto zobaczyć zabytkowy zespół folwarczny z dworem pochodzącym z XVIII w. oraz zabudowaniami gospodarczymi z XIX i XX w.
Ważnym, historycznym elementem wsi są obeliski. Duży obelisk stoi w miejscu, gdzie w 1945 r. żołnierze 6 Samodzielnego Batalionu Pontonowo-Mostowego Wojska Polskiego umieścili słup graniczny nad Odrą. Mały obelisk znajduje się ok. 100 m od dużego obelisku, w lesie. Pierwotnie stał w miejscu, gdzie obecnie stoi duży obelisk.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Lubuska
Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.