category-icon

do Ostrowi Mazowieckiej

100 km
4 h 18 min
159 m
Zambrów, Ostrów Mazowiecka, Małkinia Górna

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2017-05-06
Zambrów, Ostrów Mazowiecka, Małkinia Górna
category-icon
100 km
159 m
156 m
4 h 18 min
5.4/6
Sobotnie popołudnie. Szkoda spędzić dzień w zamknięciu więc po obiedzie czas na rower. Gdzie tu jechać???? Przed siebie a później się zobaczy. :) Po dojechaniu do Nowego Borku pierwsza decyzja ...prosto czy w lewo??? Jadę w lewo. Na wyjeździe przy moście kolejna, tym razem w prawo i tym sposobem dotarłem do Andrzejewa. Było w lewo, było w prawo pozostało wiec tym razem do przodu :). Przede mną Jasienica, Szulborze lub Zaręby lecz ja naprawdę jadę prosto przed siebie. Wyszła taka trochę sentymentalna podróż :). Wyprawa do Ostrowi Mazowieckiej kilka lat temu, również w sobotę po obiedzie, była moją pierwsza "setką" po południu. A chyba wogóle drugą jaką przejechałem. No więc Ostrów przejechałem i skierowałem się do Małkini. Następnie Kańkowo, Daniłowo, Nieskórz i....no i Jasienica :). Wyszła więc pewna "ósemeczka" ale tym sposobem uniknąłem powrotu po własnym śladzie. W Daniłowie "U Juszusza" krótki odpoczynek i uzupełnienie płynów bo wiatr okropnie mnie wysuszył :). Później już prawie prosto do domku z krótkim przystankiem przy krzyż w Paproci Dużej.

A teraz kilka ciekawostek : Małkinia Górna jest chyba jedna z największych wsi w Polsce. Jeśli nie mylę się to mieści się w pierwszej 10 takowych. Poza tym warto pokręcić się po niej i odnaleźć tablice historyczne z opisem. Ja trafiłem na taką w Kańkowie o treści "Podczas wojny polsko - bolszewickiej, w sierpniu 1920r., w krwawych walkach opóźniających natarcie bolszewickie idące od wschodu w kierunku na Warszawę, wyróżniła się 8 Dywizja Piechoty Wojska Polskiego, której żołnierze bronili m. in. miejscowości Kańkowo. Dywizja walczyła nad Bugiem w rejonie miejscowości Nur, gdzie przeprawiła się przez rzekę Bug.
Działania te osłaniał 13 pułk piechoty, który 4 sierpnia 1920r. musiał siłą torować sobie drogę do przeprawy. Po przekroczeniu rzeki Bug 13 pułk piechoty zebrał się w Małkini. Małkinia stała się także miejscem koncentracji innych jednostek 8 Dywizji Piechoty, m. in. 21 pułku piechoty „Dzieci Warszawy”. Na linii Małkinia – Kańkowo bronił się 33 pułk piechoty. Stawiał przez trzy dni zacięty opór, zyskując 2 karabiny maszynowe i 30 jeńców. Dnia 5 sierpnia walki przybrały szczególnie krwawy charakter. Nieprzyjaciel kilkakrotnie próbował przerwać polską obronę w tym rejonie. Ataki sowieckie zostały odparte, nacierające oddziały bolszewickie zostały zniszczone, wzięto nawet jeńców. Nieprzyjaciel dzięki męstwu polskich obrońców zaniechał dalszych ataków w tym dniu ograniczając się do działań nękających (noc z 5 na 6 sierpnia 1920r.), które polegały na okrzykach sugerujących przyszły atak piechoty i prowadzeniu intensywnego ostrzału pozycji polskich obrońców ogniem karabinowym i artyleryjskim. Od strony Kosowa Lackiego nacierające oddziały bolszewickie powstrzymywał dzielnie 36 pułk piechoty Legii Akademickiej. Żołnierzami tej słynnej jednostki byli studenci warszawskich szkół wyższych, Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. Obrona w rejonie Małkini trwała 3 dni – (2 - 4 sierpnia 1920r.)"

Ciągnąc temat Wojny polsko-bolszewickiej to następnym punktem może być właśnie wspomniany krzyż z mogiła żołnierzy 201 Ochotniczego Pułku Piechoty, który walczył na tych terenach w sierpniu 1920 roku.
Poza tym w starym kościele we wspomnianej Paproci Dużej brał ślub Józef Piłsudski z Marią z Koplewskich Juszkiewiczowa.

Komentarze

Miejscowości na trasie