category-icon

Do Ujazdu od wschodniej strony

84 km
262 m
Polska, podkarpackie, Tarnobrzeg -Samborzec, Ujazd, Klimontów, Sulisławice, Koprzywnica - Tarnobrzeg

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2011-08-20
Polska, podkarpackie, Tarnobrzeg -Samborzec, Ujazd, Klimontów, Sulisławice, Koprzywnica - Tarnobrzeg
category-icon
84 km
262 m
264 m
4.1/6
Bliskość zabytkowych ruin "Krzyżtoporu", spod których dodatkowo roztacza się ładna panorama na Góry Świętokrzyskie, czyni z Ujazdu atrakcyjny cel wycieczek. Potrafiliśmy tam bywać rok po roku. Wystarczyło jedynie tak zaplanować trasę dojazdu, aby nie powielała się przesadnie z wcześniej przetartymi szlakami i można było pedałować ku nowej przygodzie. Wymyśliliśmy sobie, że będziemy docierać do Ujazdu za każdym razem z innej strony świata, korzystając z dostępnej sieci komunikacyjnej. Tym razem wybór padł na wariant wschodni. Po przeprawieniu się przez Wisłę dotarliśmy, głównie lokalnymi drogami do Samborca. Tutaj płaski odcinek dobiegł końca i wjechaliśmy w pagórkowatą część Sandomierszczyzny. W miejscowości Śmiechowice wybraliśmy skrót do Świątnik, będący gruntową drogą, poprowadzoną pośród wszechobecnych w tym regionie sadów. Kolejny odcinek polnej drogi powiódł nas z Nasławic do Ossolina. Najtrudniejszy okazał się jednak finalny fragment dojazdu pod zamkowe ruiny, poczynając od Boduszowa. W początkowej fazie gruntowa i nierówna droga pięła się niewielkim wąwozem w górę. Koleiny i drewniane badyle zalegające podłoże zmusiły nas do chwilowego przeobrażenia się w piechurów. Na szczęście dalszy odcinek, chociaż dalej będący śródpolnym traktem prowadzącym, aż do zabudowań Toporowa był już przejezdny. W Ujeżdzie obowiązkowo zrobiliśmy dłuższą przerwę, wyłożywszy się na zielonej trawce u stóp Krzyżtoporu. Mogliśmy z tej, przyjemnej perspektywy oglądać wycieczkę Francuzów, którzy wylali się szeroką falą z autokaru, zwiedzili ruiny aby w końcu przesiąść się na przewożone osobno jednoślady i ruszyć prawie równo z nami w kierunku Klimontowa. Za Klimontowem wybraliśmy dłuższy ale ładniejszy krajobrazowo wariant powrotu do Tarnobrzega. Podążaliśmy malowniczą doliną Koprzywianki pośród zielonych pagórów, przez zaciszne wioski, aż pod Sanktuarium w Sulisławicach. Stąd pozostał do przejechania ostatni, płaski odcinek przez Koprzywnicę w kierunku przeprawy promowej. Jeszcze znaleźliśmy chęci i czas aby zatrzymać się nad kąpieliskiem w Koprzywnicy nazwanym wdzięcznie "Danusią".

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wyżyna Sandomierska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wyżyna Sandomierska

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i Zaleszany na wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Ostrowiec Świętokrzyski, Opatów, Sandomierz, Staszów, Tarnobrzeg. 

Głównym ośrodkiem tego regionu był i nadal jest Sandomierz - miasto położone nad rzeką Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd nazywane jest czasem "małym Rzymem"), na granicy Wyżyny Sandomierskiej. Sandomierz jest ważnym ośrodkiem turystycznym, bogatym we wspaniałe zabytki z różnych okresów historycznych. 

Rok wydania: 2016

Góry Świętokrzyskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Świętokrzyskie

Mapa turystyczna "Góry Świętokrzyskie" przedstawia całość masywu, położonego w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Niezbyt wymagający teren sprawia, że jego ścieżki przemierzać mogą także mniej doświadczeni turyści. Obszar przedstawiony na mapie zamyka się w granicach: Końskie na północy, Raków na południu, Ostrowiec Świętokrzyski na wschodzie, Dobrzeszów na zachodzie. Rok wydania 2023

Ponidzie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ponidzie

Mapa Ponidzia przedstawia region położony w województwie świętokrzyskim nad dolną i środkową Nidą. Zasięg mapy wyznaczają: od północy - Chęciny; od południa - Proszowice; od zachodu - Jędrzejów i od wschodu - Staszów. Wzdłuż Nidy leżą najstarsze miasta regionu: Chęciny, Pińczów, Wiślica i Nowy Korczyn. Doskonałe warunki do wypoczynku oraz uprawiania sportów wodnych daje utworzony na rzece Czarnej Staszowskiej zbiornik Chańcza. Rok wydania: 2024

Miejscowości na trasie