category-icon

Do źródeł Łyny. Od Malborka do Olsztyna rowerem.

257 km
807 m
Polska, pomorskie, Malbork
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-08-22
Polska, pomorskie, Malbork
category-icon
257 km
807 m
713 m
Trudny
4.6/6
Tym razem dwudniowa wyprawa o długości 260 km do źródeł Łyny. Czemu źródła Łyny? Otóż źródlisko to charakteryzuje się występowaniem tam rzadkich procesów geomorfologicznych na niżu polskim. Ale od początku.
Piewrwsza części trasa wiodła z Malborka, przez Mikołajki Pomorskie, Przezmark do Morąga. Piękne Powiśle i historyczne Prusy Górne. Opuszczone pałace, ruiny zamków, zapomniane aleje wysadzane lipami, linie kolejowe bez torów. I zalegająca senna atmosfera... Nocleg wypadł na 120 km, tuż za Morągiem w sosnowym lasku wolnym od komarów ????.
Następny dzień do jazda przez Garb Lubawski, trzymając się wododziału Wisły i Pregoły. Jechałem blisko źródeł Drwęcy, która zasila Wisłę, a Łyna zaś zasila Pregołę (rzeka w obwodzie Kaliningradzkim). Teren pięknie pofałdowany młodoglacjalnie. Pagórki, pagóreczki po horyzont... ????
I wreszcie źródliska Łyny.
Źródła Łyny znajdują się głębokim jarze, który powstał min. w wyniku erozji wstecznej (proces charakterystyczny dla rejonów górskich). Woda przenikając z warstw sandrowych w wyniku sufozji powoduje wypłukiwanie gruntu tworząc leje źródliskowe. Te zaś wcinają się w zbocza powodując ich cofanie się. Procesy te są charakterystyczne raczej dla terenów górskich, co czyni je unikatowe na niżu. Źródliska efektywnie zasilają potok, tak iż po 1 km mamy do czynienia z całkiem sporym ciekiem wodnym. I wzdłuż tego cieku, a zaraz i sporej rzeki wiedzie dalsza część trasy do Olsztyna. "Łynostrada" prowadzi szutrami przez lasy, od czasu do czasu przecinając rzekę, aż do Starego Miasta w Olsztynie. I tak mija kolejne 140 km.
Trasa wymagająca. Mało uczęszczane drogi leśne i polne, bruki nie ułatwiają życia rowerowego. Pomiędzy nimi są i odcinki asfaltowe dające możliwość chwili odpoczynku i złapania kilometrów.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Powiśle i Kociewie - cz. zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiśle i Kociewie - cz. zachodnia

Mapa Kociewia i Powiśla w części zachodniej obejmuje obszar zamknięty przez Skarszew na zachodzie, Kwidzyn na południu, Malbork na wschodzie i Tczew na północy. Mapa zawiera szczegółowy obraz terenu, wraz ze szlakami i atrakcjami turystycznymi. Na mapie Powiśla i Kociewia znajdziemy m.in. Szlak Zamków Powiśla, Szlak Grzymisława, EuroVelo 9 i Szlak Kopernikowski. 

Kociewie jest to region etnograficzno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, położony na lewym brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy, obejmujący wschodnią część Borów Tucholskich. W przybliżeniu Kociewie zajmuje obszar obecnych powiatów starogardzkiego, tczewskiego i północnej części świeckiego, zamieszkany przez ok. 350 tys. mieszkańców. Część mieszkańców regionu posługuje się gwarami kociewskimi.

Powiśle i Kociewie - cz. wschodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiśle i Kociewie - cz. wschodnia

Mapa Kociewia i Powiśla w części wschodniej obejmuje obszar zamknięty przez Białą Górę na zachodzie, Kwidzyn na południu i Elbląd na północnym wschodzie. Mapa zawiera szczegółowy obraz terenu, wraz ze szlakami i atrakcjami turystycznymi. Na mapie Powiśla i Kociewia znajdziemy m.in. Szlak Żuław Szlak Kopernikowski, Międzynarodowy Szlak Rowerowy R1. 

Kociewie jest to region etnograficzno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, położony na lewym brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy, obejmujący wschodnią część Borów Tucholskich. W przybliżeniu Kociewie zajmuje obszar obecnych powiatów starogardzkiego, tczewskiego i północnej części świeckiego, zamieszkany przez ok. 350 tys. mieszkańców. Część mieszkańców regionu posługuje się gwarami kociewskimi.

Pojezierze Iławskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Iławskie
Mapa Pojezierza Iławskiego obejmuje obszar ograniczony od zachodu Doliną Dolnej Wisły, od wschodu Pojezierzem Mazurskim, na północy Pobrzeżem Gdańskim, a od południa Pojezierzem Chełmińsko-Dobrzyńskim. Na mapie zaznaczono przebiegi szlaków pieszych, kajakowych oraz rowerowych. Znajdują się tu także informacji dla żeglujących po Jezioraku.
Pojezierze Olsztyńskie. Część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Olsztyńskie. Część północna

Mapa Olsztyna i okolic przedstawia północną część Pojezierza Olszyńskiego oraz fragment Pojezierza Iławskiego i Mrągowskiego. Zasięg mapy wyznaczają: Lubomino i Dobre Miasto na północy, Reszel i Sorkwity na wschodzie, Olsztyn na południu oraz Morąg na zachodzie. Malowniczy krajobraz, ukształtowany w czasie ostatniego zlodowacenia, tworzą liczne jeziora, rzeki, wzgórza morenowe i rozległe kompleksy leśne (Lasy Taborskie, Las Wichrowski). Do największych atrakcji kulturowych regionu należą zabytki gotyckie, w tym zamki krzyżackie (m.in. w Olsztynie, Reszlu, Dobrym Mieście, Morągu). Mapa doskonała do wszelkich form aktywności turystycznej, także dla żeglarzy ze względu na naniesione szlaki żeglarskie i batymetrię jezior. Uzupełnieniem mapy jest "Pojezierze Olsztyńskie - część południowa". Rok wydania 2023

Kanał Elbląski i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kanał Elbląski i okolice

Mapa "Kanał Elbląski" przedstawia przebieg jednej z większych atrakcji Polski północnej, jaką jest właśnie Kanał Elbląski, czyli żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W latach 70. XX w. część kanału została uznana za zabytek techniki. W ostatnim czasie Kanał przeszedł modernizację, dzięki czemu stał się jeszcze bardziej godnym odwiedzenia. Mapa turystyczna Kanału Elbląskiego przedstawia największe atrakcje okolicy, zabytki, drogi i ścieżki.

Rok wydania: 2012

Pojezierze Olsztyńskie. Część południowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Olsztyńskie. Część południowa

Mapa Olsztyna i okolic przedstawia południową część Pojezierza Olszyńskiego, fragment Pojezierza Iławskiego i Mrągowskiego oraz Garb Lubawski na południowym zachodzie. Zasięg mapy wyznaczają: Olsztyn na północy, Szczytno na wschodzie, Olsztynek na południu oraz Miłomłyn na zachodzie. Jest to obszar wyjątkowo atrakcyjny turystycznie. Malowniczy krajobraz, ukształtowany w czasie ostatniego zlodowacenia, tworzą liczne jeziora, rzeki, wzgórza morenowe i rozległe kompleksy leśne (Lasy Taborskie, Lasy Purdzkie, Lasy Łańskie). Do największych atrakcji kulturowych regionu należą zabytki gotyckie, w tym zamki krzyżackie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie. Dużą atrakcją turystyczną regionu jest Kanał Elbląski. Rok wydania 2019

Miejscowości na trasie