category-icon

Dolina Bobru, dzień I

79 km
793 m
Gryfów Śląski

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2021-12-17
Gryfów Śląski
category-icon
79 km
793 m
659 m
3.2/6
Pierwszy punkt wycieczki to Lwówek Śląski, z pozostałościami murów obronnych, basztami i zabytkowym kościołem. Jedziemy całą grupą, zachowując – hehe – odstępy 2 metrowe… oczywiście mało się to podoba kierowcom. Na szczęście po wyjeżdzie z miasteczka ruch zauważalnie maleje, na szczęście, bo czeka nas dość wymagający początek… lekko licząc jakieś 18 km podjazdu aż do wsi Rzęsiny. Bogowie rowerów bowiem są sprawiedliwi – nawet, jak chwilowo jest płasko (czasami) lub z górki (rzadko) to zazwyczaj jest pod górkę. Jak mawia Jędrzej: „jest pod górkę, więc na pewno dobrze jedziemy”.

Przed Rząsinami trasa skręca w stronę ruin zamku Podskale. Faktycznie, bardziej przypomina to podskale, niż ruiny, a z pewnością nie przypomina zamku. Jednak ze wzgórza rozpościera się przepiękna panorama na okolicę. Asfaltowa trasa zmienia się w doskonałą szutrówkę, choć… trzeba uważać na zjazdach, bo kamienie potrafią być zdradliwe. Gdyby padało, tym bardziej.
W Rząsinach jest pałac. Albo raczej ruina (no, to Dolny Śląsk, Hannibal Smoke opowiadający o katastrofie, jaką zgotowała Polska temu regionowi zdecydowanie ma rację), wjechać nie idzie (choć może będziecie mieli szczęście, którego nam zabrakło), a zza płotu zdjęć nie da się zrobić. Przynajmniej tych wartych uwagi. Ruszamy więc dalej, przystając na kawę w Gryfowie Śląskim, po czym na obrzeżach miasta zjeżdżamy nad Kwisę, na niesamowicie urokliwą ścieżkę wzdłuż Jeziora Złotnickiego. Szlak jest wymagający (dość pofałdowany), kręty i z licznymi korzeniami drzew przeciwnającymi trasę, ale… widoki niwelują wszelkie niedogodności. Przez jezioro prowadzi stary mostek dla ruchu pieszego i rowerowego. Przeprawiamy się nim tylko na chwilę – na drugim brzegu owszem, wiedzie nasza trasa, ale pojedziemy nim dopiero za jakąś godzinę. Przynajmniej tak się nam wtedy wydawało…

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Dolina Palaców i Ogrodów
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina Palaców i Ogrodów

Dolina Pałaców i Ogrodów to bardzo dokładna mapa turystyczna obejmująca swym zasięgiem obszar Kotliny Jeleniogórskiej oraz część Rudaw Janowickich i Gór Kaczawskich. Na mapie oznaczono czasy przejścia na poszczególnych szlakach turystycznych. Rok wydania 2019

Góry Izerskie - mapa interaktywna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Izerskie - mapa interaktywna

Jedna z najdokładniejszych na rynku map Gór Izerskich. Zawiera najważniejsze grzbiety zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie Gór Izerskich i Jizerskych hor. Mapa została zaktualizowana w terenie i zawiea najważniejsze atrakcje turystyczne i krajoznawcze. Oznaczono na niej szlaki turystyczen: piesze i rowerowe wraz z czasami przejść. Rok wydania 2022

Dolina Bobru
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina Bobru

Mapa Doliny Bobru zasięgiem obejmująca obszar od Jeleniej Góry do Bolesławca. Na mapie zaznaczono szlaki turystyczne piesze i rowerowe oraz ważniejsze atrakcje turystyczne. 

Karkonosze, Góry Izerskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Karkonosze, Góry Izerskie

Mapa w świetnej skali 1:35 000. Na mapie znajdują się Karkonosze, Góry Izerskie, plany (centra miast) Świeradowa-Zdroju, Karpacza, Szklarskiej Poręby oraz czeskich miejscowości: Harrachova i Szpindlerowego Młynu.

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów rozciągające się na długości około 40 km. Głównym grzbietem przebiega granica polsko-czeska. Najwyższym szczytem jest Śnieżka (1603 m n.p.m.). Wyróżniającym się elementem krajobrazu Karkonoszy są kotły polodowcowe z malowniczymi jeziorkami oraz unikatowe formacje skalne. Tutaj swoje źródła ma największa czeska rzeka - Łaba. Symboliczną studnię odnaleźć można pod Łabskim Szczytem, na wysokości 1386 m n.p.m. Krajobraz karkonoski urozmaicają licznie występujące na potokach wodospady i kaskady. Występujące tu wody termalne i mineralne przyczyniły się do rozwoju znanych uzdrowisk - Cieplic i Świeradowa-Zdroju, a w Czechach - Janské Lázně. 

Góry Izerskie to najbardziej na zachód wysunięte pasmo Sudetów położone na terenie Czech i Polski. Składa się z niezbyt wysokich grzbietów górskich. Najwyższym wzniesieniem jest Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.). Takie ukształtowanie powierzchni w połączeniu z dobrym zagospodarowaniem i dużą atrakcyjnością terenu przyczyniło się do rozwoju turystyki - pieszej, rowerowej i narciarstwa biegowego. Gęsta sieć utwardzonych dróg niczym magnes przyciąga licznie przybywających tu kolarzy górskich. Zimą popularne Izery oferują dobrze przygotowane trasy pod biegówki. Najpopularniejszym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego są Jakuszyce.

Rok wydania: 2022

Góry Izerskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Izerskie

Mapa turystyczna "Góry Izerskie" przedstawia duży obszar polskiej i czeskiej części tych gór. Granicę mapy na zachodzie wyznacza czeski Liberec, na północy Gryfów Śląski, a na wschodzie fragment Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Na mapie znajdują się także Szklarska Poręba, Jakuszyce oraz Harrachov. Rok wydania 2020

Ziemia Kłodzka - rowerowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Kłodzka - rowerowa

Mapa szlaków rowerowych Ziemi Kłodzkiej. Zaznaczono tu najważniejsze atrakcje przyrodnicze, turystyczne oraz informacje praktyczne. Rok wydania 2020

Miejscowości na trasie