category-icon

Dolina Śmierci na Słowacji

478 km
2.8 km
Polska, małopolskie, Zborov, Svidnik

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2006-08-26
Polska, małopolskie, Zborov, Svidnik
category-icon
478 km
2793 m
2780 m
4.8/6
Całodzienna wycieczka motocyklowa wiodąca przez woj. małopolskie i podkarpackie oraz północną Słowację. Jadąc tą trasą można podziwiać niezwykłe piękno drewnianych cerkwi i kościołów, rozrzuconych licznie po wsiach podkarpacia.
Pośród pagórków Pogórza Ondawskiego nad potokiem KapiÅ¡ovka znajduje się Dolina Śmierci (Údolie smrti). Pod koniec II wojny światowej odbyła się tutaj największa bitwa czołgów w operacji karpackiej. Na polach między wioskami Nižna Písaná, Kružlová i KapiÅ¡ová do dziś leżą liczne wraki czołgów i ciężarówek.

Trasę, którą proponuję można połączyć terminowo przynajmniej z dwoma ciekawymi wydarzeniami, jakie mają miejsce w Zdyni koło Gorlic. To Łemkowska Watra i Międzynarodowy Zlot Motocyklowy. To dwie zupełnie odmienne od siebie imprezy.

Na trasie zaznaczyłem kilka cerkwi. Na szczególną uwagę zasługuję piękna drewniana w Rzepedzi czy jedna z najstarszych w Polsce w skansenie w Sanoku. Szlakiem tej architektury warto wybrać się w lipcu i ukoronować zwiedzanie greckokatolickich świątyń udając się na Łemkowską Watrę. Łemkowskie święto w Zdyni jest jedną z największych międzynarodowych imprez kulturalnych województwa małopolskiego. Co roku w lipcu przyjeżdża tu kilka tysięcy Łemków (z Kanady, Ukrainy, Austrii, Słowacji, Chorwacji, USA, Serbii i oczywiście z Polski). Impreza trwa trzy dni. Watrze towarzyszą koncerty muzyki najczęściej ludowej i folkowej, ale również rockowej czy jazzowej. Festiwal przybliża kulturę Łemków poprzez pokazy tradycyjnych rzemiosł, liczne wystawy a także konkursy o tematyce ściśle powiązanej z historią tej grupy etnicznej. To wspaniała okazja do zapoznania się z kulturą społeczności Łemków. Na trzy dni można przenieść się w zupełnie inny, bardzo ciekawy świat tradycji. Niestety w ostatnich latach również tutaj wkrada się komercja; już na kramach z wyszywanymi koszulami możemy też zobaczyć koszulki z rockowymi zespołami itd. Miejmy nadzieję, że ten wspaniały klimat nie ulegnie z czasem degradacji. Pisząc o koszulkach trudno nie wspomnieć o noszonych przez Łemków na festiwalu przedstawiających butelkę „kropki” z podpisem „Absolut Lemko.” Scena i jej okolice, to nie jedyne miejsce zabawy, najwięcej ciekawostek kryję się przy namiotach. Tam życie towarzyskie kwitnie. I to tam możemy wyczuć charakterystyczny zapach eteru. Łemkowie nazywają skroplony eter – „kropki”:). Jest to temat żartów i rzucanych wyzwań. Wypicie tego napoju alkoholowego wymaga, bowiem niemałej odwagi. Ale wśród Łemków możemy spotkać niejednego śmiałka.

Zupełnie inny charakter ma zlot motocyklistów. Zwykle odbywa się w ostatni weekend sierpnia. Zjeżdża się tu dużo ciekawych maszyn z całej Polski. Parada do Ujścia Gorlickiego, i jej brzmienie, jest imponujące:) Ten weekend obfituje w różnorodne atrakcje: koncerty, motocyklowe konkurencje – pchanie beczki z piwem czy palenie gumy. Te bardzo specyficzne zabawy zwykle rozumieją tylko motocykliści i chętnie w tych konkurencjach uczestniczą, wspaniale się przy tym bawiąc. Wracając do Krakowa prawie każdego „zlotowca” zainteresuje dłuższa droga do domu przez Słowację. Kierujemy się na Zborov. Dla zainteresowanych do zwiedzenia ruiny zamku. Następnie jedziemy drogą 77 do Svidnika gdzie znajduje się muzeum militarne i skansen pojazdów wojskowych. W Svidniku skręcamy w lewo (E371) by dotrzeć do Doliny Śmierci. Na polach leżą liczne wraki czołgów i ciężarówek. Na każdy z nich można wejść a dostępność ich sprawia, że historia II wojny światowej staje się bardziej rzeczywista. Powrót do Krakowa proponuję przez Sanok, ale można też skrócić trasę przez Duklę.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Gmina Krościenko nad Dunajcem
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gmina Krościenko nad Dunajcem

Mapa gminy Krościenko nad Dunajcem obejmuje obszar trzech pasm górskich Pienin, Gorców i Pasma Radziejowej Beskidu Sądeckiego. Na mapie znalazły się obszary Pienińskiego Parku Narodowego, Gorczańskiego Parku Narodowego oraz Popradzkiego Parku Krajobrazowego, zostały tu zaznaczone szlaki turystyczne wraz z podanym czasem przejścia i kilometrażem, wędrówkę ułatwiają także poziomice. Z myślą o turystach naniesiono także lokalizacje zabytków oraz atrakcji turystycznych. Mapa zawiera ścieżki historyczne po Krościenku nad Dunajcem, jak również trasy do 11 grzybków, które są usytuowane w charakterystycznych punktach krajobrazowych gminy.

Pieniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny

Mapa Pienin wydawnictwa Galileos w skali 1:25 000, dodatkowo obejmuje swym zasięgiem Jezioro Czorsztyńskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zaznaczono na niej szlaki turystyczne, zarówno rowerowe jak i piesze. Mapa jest w wresji cyfrowej, po zakupie będzie możliwość skorzystania z niej w aplikacji mobilnej Traseo. Na mapie oznaczone zostały czasy przejść na kolejnych odcinkach szlaków rowerowych i pieszych. Rok wydania 2021

Pieniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny

Mapa Wydawnictwa Compass "Pieniny" w skali 1:25 000 obejmuje swym zasięgiem obszar Pienińskiego Parku Narodowego, Jeziora Czorsztyńskiego oraz Małych Pienin, aż po Rezerwat Biała Woda. Na mapie oznaczono szlaki piesze i rowerowe, łącznie z popularnymi VeloDunajec i VeloCzorsztyn - trasą rowerową dookoła Jeziora Czorsztyńskiego. Rok wydania 2023

Puszcza Niepołomicka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Puszcza Niepołomicka

Mapa Puszczy Niepomickiej przedstawia rozległy kompleks leśny położony na wschód od Krakowa, w widłach Wisły i Raby. Zasięg mapy wyznaczają: Wawrzeńczyce na północy, Kraków na zachodzie i Bochnia na południowym wschodzie. Jest to jeden z popularniejszych regionów rekreacyjnych w pobliżu Krakowa.

Puszcza Niepołomicka, nazywana „zielonymi płucami Krakowa”, jest doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu. To atrakcyjny obszar spacerów i wycieczek rowerowych. Latem można skorzystać z kąpieliska na obrzeżach lasu w Zabierzowie Bocheńskim. Zimą warto wybrać się tu na narty biegowe. Godna uwagi jest historia Puszczy. Było to jedno z ulubionych miejsc polowań polskich władców od Kazimierza Wielkiego przez Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego. Świadectwem tamtych czasów są Niepołomice i ufundowany w XIV wieku zamek królewski.

Wydanie 5, 2017

Wysowa-Zdrój i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wysowa-Zdrój i okolice

Mapa przedstawia najbliższe okolice miejscowości Wysowa-Zdrój oraz plan centrum w skali 1:7'500. Wysowa-Zdrój to niewielka miejscowość uzdrowiskowa położona w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego, w powiecie gorlickim, przy granicy ze Słowacją. Otoczona jest zewsząd górami Beskidu Niskiego, tzw. Górami Hańczowskimi. Mapa zawiera dodatkowo informator turystyczny, a w nim: informacje ogólne o Wysowej-Zdroju, miejsca i obiekty godne odwiedzenia, propozycje spacerów i wycieczek, atrakcje dla dzieci, przydatne adresy i numery telefonów. Całość wzbogacona jest fotografiami. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2024

Gorce
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gorce

Mapa przedstawia jedno z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych pod względem krajobrazowym pasm Beskidów, z Gorczańskim Parkiem Narodowym na czele. Obszar mapy obejmuje całe Gorce, od przełęczy Sieniawskiej i Raby Wyżnej na zachodzie, po dolinę Dunajca i Krościenko nad Dunajcem na wschodzie. Od południa mapę ogranicza Nowy Targ i Jezioro Czorsztyńskie, zaś od północy Mszana Dolna. Gorce są atrakcyjnym  terenem do uprawiania turystyki aktywnej – zarówno pieszej, rowerowej, narciarskiej, jak i konnej. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapa została skonsultowana przez przewodników z krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich, pracowników Gorczańskiego Parku Narodowego, PTTK w Rabce i w Krakowie oraz Grupę Podhalańską GOPR. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2023