Po przejechaniu pierwszej części rajdu – wschodniej - trasy Dookoła Wrocławia, czas na część drugą - południową. O ile trasa na wschód od Wrocławia jest dość monotonna, a po drodze oprócz zabytków w samych trzech miasteczkach i ładnych lasów w okolicach Bierutowa i Biskupic Oławskich, nie wiele rzecz przykuje naszą uwagę, to trasa na południe od Wrocławia jest już bardziej urozmaicona. Mijamy po drodze kilka ładnych miasteczek, a sama trasa jest malownicza i zmienna terenowo. Z miasta wyjeżdżamy na południowy wschód i jedziemy przez Jelcz – Laskowice i trafiamy do Oławy. Dalej udajemy się na południowy zachód DK 396. Po przejechaniu nad autostradą należy skręcić na południe i zaliczamy kolejne miasteczko na naszej trasie, to Wiązów. W dalszą trasę kierujemy się na zachód drogą wojewódzką nr.39. Po kilkunastu kilometrach docieramy do Strzelina. Miasteczko te znane jest niektórym z pobliskiego kamieniołomu. Tu zmienił się też krajobraz. Otaczają nas wzgórza niemczańsko – strzelińskie, a droga stała się lekko pofalowana. Jadąc dalej, tuż za Łagiewnikami należy skręcić w prawo i po kilku kilometrach zaczynamy się wspinać na przeł. Sulistrowicką. Na szczycie wzniesienia skręcamy w lewo. Jedziemy w dół. Teraz znaleźliśmy się w malowniczej kotlince, a w jej centrum znajduje się zalew Sulistrowicki. Po drugiej stronie zalewu rozpościera się majestatycznie góra Ślęża. W dalszą trasę, na początek, należy wspiąć się na przeł. Tątadła 384 m npm., rozdzielającą Ślężę i górę Radunia. Dalej serpentynami zjeżdżamy w dół i przez Sady, od zachodu objeżdżamy Ślężę i docieramy do Sobótki. Tu, po skręceniu w prawo, w aleję św. Anny i przejechaniu kilkuset metrów, można przy chodniku, zobaczyć kilka niewielkich skałek z umieszczonymi na nich tabliczkami, poświęconymi naszym gwiazdom kolarstwa. Skręceniu jeszcze raz w prawo i przy ulicy, za parkingiem, można odnaleźć najstarszy zabytek na naszej trasie, to tzw. Mnich, jeden z kilku kamiennych posągów kultowych (prawdopodobnie celtycki), znajdujących się na zboczach Ślęży. W dalszą trasę wokół Wrocławia ruszamy na północny zachód przez Garncarsko do Mietkowa. Tuż przed wsią należy skręcić w lewo, gdzie trafiamy nad zalew Mietkowski na rzece Bystrzycy. Ostatni fragment naszej trasy to powrót do Wrocławia, na północny wschód, przez Kąty Wrocławskie i Pietrzykowice. Cała trasa jest dość długa, ale za to, bardzo atrakcyjna turystycznie.
.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Masyw Ślęży
Cieniowana mapa turystyczna Masywu Ślęży z opisem turystycznym i fotografiami. Na mapie zaznaczono aktualny przebieg szlaków turystycznych pieszych i rowerowych wraz z czasami przejścia oraz najważniejsze atrakcje. Rok wydania 2020
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gromnik i Wzgórza Strzelińskie
Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach oraz szlaki turystyczne wraz z kilometrażem.
Rok wydania: 2018
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bliskie okolice Wrocławia. Część południowo-wschodnia
Mapa Wrocławia i okolic na zachodzie sięga po centrum Wrocławia, na wschodzie do Brzegu, południowa granica określona jest przez Wiązów, północna przez Oleśnicę. Jest to obszar ograniczony współrzędnymi 17°04’ - 17°30’ długości geograficznej wschodniej oraz 50°49’-51°14’ szerokości geograficznej północnej. Mapa aktualizowana w terenie, zawiera długości szlaków pieszych i rowerowych, nazwy ulic, rodzaje nawierzchni dróg, zabytki. Tak dokładnej mapy turystycznej tego obszaru jeszcze nie było!
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bliskie okolice Wrocławia. Część południowo-zachodnia
Mapa Wrocławia i okolic na wschodzie sięga po centrum Wrocławia, na zachodzie do Środy Śląskiej, południowa granica określona jest przez wsie Słupice, Kełczyn, Oleszna, Radzików, północna przez Ligotę Piękną, Gosławice i Brodno. Jest to obszar ograniczony współrzędnymi 16°33’ - 17°01’ długości geograficznej wschodniej oraz 50°49’-51°14’ szerokości geograficznej północnej. Mapa obejmuje swym zasięgiem Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy, Ślężański Park Krajobrazowy oraz Zbiornik Mietkowski. Mapa aktualizowana w terenie, zawiera długości szlaków pieszych i rowerowych, nazwy ulic, rodzaje nawierzchni dróg, zabytki. Tak dokładnej mapy turystycznej tego obszaru jeszcze nie było!
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Przedgórze Sudeckie
Na mapie Przedgórza Sudeckiego zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, narciarskich i konnych, łącznie z kilometrażem, co pozwoli łatwiej zaplanować wycieczkę. Przy szlakach pieszych podano także orientacyjny czas przejścia. Zaznaczono wyciągi narciarskie i trasy zjazdowe. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 20 m.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd
Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu.
Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".