Trasa prowadzi po najciekawszych obiektach Kurpiowszczyzny. Rozpoczyna się w Długosiodle, które cieszy się posiadanie sporej liczby zabytkowych obiektów. Miłośników drewnianej architektury z pewnością zainteresuje jedyna zachowana drewniana kostnica na terenie województwa mazowieckiego. Choć sam budynek jest XIX wieczny, zawiera w sobie gotyckie skrzydło drzwiowe, pięknie okute. W otoczeniu murowanego, neogotyckiego kościoła znajdziemy także najstarszy dąb na terenie województwa mazowieckiego, zaś tuż za ogrodzeniem niewielką chatę kurpiowską stanowiącą wraz z wyposażeniem mikroskansen.
Czeka nas następnie kawałek jazdy po niewielkich miejscowościach oraz terenach leśnych. Miniemy po drodze drewniany kościół w Kuninie, który niegdyś był kaplicą ewangelicką i został tutaj translokowany. Przejedziemy przez miasto Rożan, które wsławiło się... składowaniem odpadów radioaktywnych z jedynego polskiego reaktora w Świerku. Bez obaw - badania nie wykazały istotnego wpływu na życie mieszkańców :)
Dojeżdżamy do miejscowości Mamino. Zanim jeszcze zobaczymy pierwsze domy powita nas widok wiatraka paltraka. Wiatraki te były posadowione na szynie, która umożliwiała w stosunkowo łatwy sposób obracanie całego korpusu w kierunku wiatru. Dziś już wiatrak nie ma skrzydeł, ale wciąż stoi dumnie na środku pól.
Wracamy na drogę wojewódzką 626, dojeżdżamy do miejscowości Nowa Wieś i kierujemy się dalej na północ do miejscowości Przystań. Zobaczymy w niej pięknie odremontowany drewniany dwór. Niewprawne oko mogłoby go uznać za obiekt barokowy, jednakże dwór jest o wiele młodszy i pochodzi z dwudziestolecia miedzywojennego. Obecnie mieści się w nim szkoła. Kawałek dalej będziemy przejeżdżać przez rzekę Omulew, która jest stosunkowo mało znaną, a bardzo ciekawą trasą kajakową.
Kolejne dziesięć kilometrów na północ i dojedziemy do miejscowości Kadzidło. Znajduje się w niej Zagroda Kurpiowska, oddział Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Gromadzi obiekty tradycyjne dla budownictwa drewnianego Puszczy Zielonej. Niestety, kilka lat temu dwa obiekty zostały strawione przez pożar. Wciąż jednak jest dużo do zobaczenia! Dodatkowo, na cmentarzu można zobaczyć XIX wieczną drewnianą kaplicę.
Dalej trasa wiedzie nas ku miejscowości Lipniki, gdzie zachował się drewniany wiatrak koźlak. Wciąż posiada on śmigła i kilka lat temu wciąż jeszcze był używany!
Najbardziej na północ usytuowany punkt wycieczki znajduje się w miejscowości Łyse. Znajdziemy tam aż trzy obiekty sakralne - kościół transeptowy, najwyższą dzwonnicę drewnianą na terenie województwa mazowieckiego oraz kaplicę cmentarną. Obiekty otwierane są stosunkowo rzadko - najlepszą okazją do odwiedzenia jest Niedziela Palmowa, gdy właśnie w starym kościele odbywa się konkurs na najwyższą palmę wielkanocną. Termin ten jest zwykle także dobry do poszukania w okolicach Łysych pięknych, chronionych kwiatów - sasanek otwartych.
Po drodze w kierunku Ostrołęki będziemy mijać po drodze kościół w Czarni, niewielką kapliczkę domkową w Gralach (warto zatrzymać się choć na chwilę, jest to prawdopodobnie najbardziej urokliwa kapliczka na terenie województwa mazowieckiego) oraz zespół sakralny w Dąbrówce. W Ostrołęce możemy zwiedzić wspomniane już wcześniej Muzeum Kultury Kurpiowskiej bądź też posilić się w Karczmie Kurpiowskiej "Ostoja".
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o niezwykłej różnorodności przyrodniczej, unikalnym ukształtowaniu terenu i dużym nagromadzeniem zabytków historycznych. Niniejsze wydawnictwo to ogólna mapa poglądowa rozległego obszaru, jakim są Warmia i Mazury. Dedykowana jest zwłaszcza turystom zmotoryzowanym. Przedstawiono na niej aktualną sieć dróg, wybraną bazę noclegową oraz propozycje najciekawszych atrakcji regionu. Wśród nich znajdują się: zamki, pałace, kościoły, muzea, zabytki techniki, obiekty militarne, cuda przyrody, wyróżniające się miejsca widokowe i panoramy. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2022