category-icon

Góry Opawskie 1

15 km
463 m
Jarnąłtówek

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2012-12-02
Jarnąłtówek
category-icon
15 km
463 m
461 m
Średni
4.7/6
Niewielu ludzi mieszkało pod Biskupią Kopą. Ziemia, z trudem wyrywana puszczy, rodziła kłosy drobne i puste. Jedynie w lasach można było zdobyć pożywienie, ale tam można też było spotkać śmierć. Drwale najbardziej bali się jednorożca. Olbrzymi, śnieżnobiały, długim, ostro zakończonym rogiem zabijał wszystkich, którzy weszli mu w drogę. Mieszkał w lesie nad Złotym Potokiem. Potężne buki i klony nie tknięte siekierą ocieniały wyżłobioną przez wodę dolinę. Niejeden miał ochotę postawić tam dom, ale rezygnował usłyszawszy o jednorożcu. Nieliczni śmiałkowie, którzy nie dowierzając fantastycznym opowieściom zapuszczali się w lasy nad Potok, przepadali bez wieści. W Dolinie Złotego Potoku niepodzielnie królował jednorogi potwór. Do legendy o jednorożcu sięgnęli członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Jarnołtówek.

Z parkingu hotelu Dębowe Wzgórze przy kąpielisku w Pokrzywnej udajemy się w kierunku domków campingowych ośrodka „Złoty Potok”. Wkrótce dochodzimy na Olszak. Na szczycie wisi tabliczka z nazwą. Idziemy w dół dość szeroką ścieżką. Dochodzimy do Żabiego Oczka. To stary kamieniołom napełniony wodą. Latem wodę pokrywa rzęsa, zimą jest skute lodem. Wychodzimy z lasu i wchodzimy na polną drogę. Po prawej stronie widzimy gąszcz a po lewej łąkę a za nią las. Dochodzimy do punktu widokowego, ładne są tu widoki na Dolinę Złotego Potoku. Schodzimy ostro w dół a po chwili znowu wchodzimy do góry. Są tu skały Karolinki. Z nich też są ładne widoki. Po chwili widzimy kierunkowskaz który wskazuje szczyt Krzyżówki. Albo schodzimy ostro w dół do doliny Złotego Potoku trzymając się niebieskiego szlaku (Wzdłuż potoku kierujemy się w stronę mostku koło ronda w Jarnołtówku, gdzie łączymy się z południową częścią szlaku.) albo trzymamy się śladu GPS kierując się na Zamkową Górę i przedłużamy sobie wycieczkę.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

{Galileos} Biskupia Kopa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
{Galileos} Biskupia Kopa

Mapa Biskupiej Kopy i obszaru całych Gór Opawskich, zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej. Na mapie jest Góra parkowa, Biskupia Kopa, Góra Poprzeczna oraz obszar wokół Dzikowca. Mapa posiada aktualny przebieg tras turystycznych pieszych z długościami i czasami przejść. Naniesiono tu również ścieżki rowerowe i ścieżki przyrodnicze.

Góry Opawskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Opawskie

Mapa obejmuje obszar Gór Opawskich zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej. Na mapie zaznaczono takie szczyty jak: Góra parkowa, Biskupia Kopa, Góra poprzeczna oraz obszar wokół Dzikowca. Zawiera aktualny przebieg tras turystycznych pieszych z długościami i czasami przejść oraz tras rowerowych i ścieżki przyrodnicze. Zaznaczono powstałe w ostatnich latach wiatrołomy. Miejsca atrakcyjne oznaczono kolorem żółtym. Rok wydania: 2022

Jesioniki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jesioniki

Mapa "Jesioniki" obejmuje Wysoki Jesionik z Pasmem Orlika oraz fragmentem Gór Rychlebskich i Zlatohorskiej Vrchoviny. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i narciarskich łącznie z kilometrażem.

Prudnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Prudnik i okolice

Mapa Prudnika i okolic obejmuje obszar od Nysy i Krapkowic do Głuchołaz i Města Albrechtickiego. Naniesiono wszystkie trasy rowerowe, szlaki piesze i konne. Podano ich długość a przy szlakach pieszych również czasy przejść. We wszystkich miejscowościach podano nazwy ulic. Na mapie użyta jest siatka geograficzna, opisana co 1 minutę (szerokość geograficzna) i 2 minuty (długość geograficzna). W formie drukowanej mapa wydana została w nakładzie 1000 egzemplarzy jako limitowana seria.

Góry Opawskie. Okolice miasta Bruntál
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Opawskie. Okolice miasta Bruntál
Ziemia Nyska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Nyska

Mapa Ziemi Nyskiej obejmuje miasto Nysa wraz z sąsiednimi gminami. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i kajakowych, łącznie z kilometrażem, co pozwala łatwiej zaplanować wycieczkę. Na mapie zaznaczono przebieg Szlaku Czarownic oraz Szlaku św. Jakuba.

Miejscowości na trasie