category-icon

Góry Towarne, Zamek w Olsztynie i Kusięta

12 km
2 h 47 min
223 m
Polska, śląskie, Olsztyn

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2010-08-02
Polska, śląskie, Olsztyn
category-icon
12 km
223 m
229 m
Łatwy
2 h 47 min
5.2/6
Wycieczką zaczynamy na rynku w Olsztynie zostawiając zamek za sobą. Kierujemy się na północ w stronę Gór Towarnych i Kusiąt. Gdy kończą się zabudowania z zaczyna las skręcamy z drogi asfaltowej do porośniętego gęstym mchem sosnowego lasu zaczynając spacer po Jurze.
Po drodze po stronie prawej mijamy cmentarz ofiar II wojny światowej wraz z charakterystycznym pomnikiem. Stąd obieramy kurs na najbliższe wzniesienie jakim jest Małe Towarne stąd widać już dalej w kierunku północnym kolejne wzniesienia, z których dalsze to Duże Towarne. Szczyt każdego z nich stanowi doskonały punkt widokowy zarówno na Częstochowę, bliższy Olsztyn wraz z Zamkiem jak i na okoliczne lasy i wzgórza. Najwyższym wzniesieniem w okolicy - widocznym z Gór Towarnych w kierunku północno-zachodnim jest mierząca 343 metry n.p.m. porośnięta lasem Zielona Góra znajdująca się w obrębie rezerwatu przyrody o tej samej nazwie.
U podnóża góry Duże Towarne znajdują się jaskinie krasowe połączone systemem korytarzy. Jakkolwiek początkowe odcinki jaskiń dostępne są dla każdego turysty wyposażonego w latarkę, tak zagłębianie się dalej wymaga podstawowych umiejętności z zakresu speleologii.
Czołganie się długimi i bardzo wąskimi korytarzami polecam jedynie dobrze przygotowanym turystom - obowiązkowa jest tu mapa jaskini! Bardzo łatwo można się zgubić w sieci korytarzy. Nagrodą dla odważnych są jednak fragmenty jaskini nie zniszczone przez turystów, gdzie nadal podziwiać można stalaktyty, stalagmity i pozostałe gdzieniegdzie pokłady kryształu.
Spod wejścia do największej jaskini dołączmy do czerwonego szlaku prowadzącego do Kusiąt.
Po dotarciu do drogi asfaltowej podążamy nią chwilę na wschód do przejazdu kolejowego, po którego przekroczeniu kierujemy się dalej na wschód drogą wiodącą pośród pól uprawnych do miejscowości Turów. Gdy kończy się droga asfaltowa skręcamy na południe w drogę polną prowadzącą w kierunku Olsztyna. Powoli osiągamy wysokość 316 m n.p.m. idąc po łagodnym wzniesieniu stanowiącym polodowcową morenę. Warto tu zwrócić uwagę na spore ilości krzemienia przyniesionego tu przez lodowiec, który na każdym kroku wystaje z pasku tworzącego wzniesienie. Polna droga wgryza się wręcz w pagórek odsłaniając jego głębsze warstwy.
Przekraczamy tory i po dotarciu do skraju lasu obieramy kurs na południowy zachód i trzymamy się głównej ścieżki by nie pobłądzić w lesie poprzecinanym w każdą stroną ścieżkami. W ten sposób docieramy do drogi asfaltowej prowadzącej do centrum Olsztyna mijając po drodze rondo, cmentarz po stronie prawej i kościół po stronie lewej kierujemy się do wejścia na zamek.
Zamek okrążamy od strony wschodniej podziwiając jego bardzo charakterystyczną wieżę i pozostałości murów. Znajdując się od strony południowej wspinamy się na wzgórze zamkowe skąd początkowo kierujemy się do mniejszej, kwadratowej wieży południowej na której znajduje się platforma widokowa z lunetą. Następnie wchodzimy na górny zamek nad którym króluje charakterystyczna wysoka wieża niedostępna do zwiedzania.
Nacieszywszy oczy widokami kierujemy się w dół do centrum gdzie kończymy wycieczkę.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki rowerowej. Aktualny na rok 2020 i szczegółowy przebieg szlaku pokazano na mapach, które poza pełną treścią turystyczną, uwzględniają istotne dla rowerzystów informacje dotyczące rodzaju nawierzchni dróg, którymi przebiega szlak. Ukształtowanie terenu wymuszające podjazdy i zjazdy ilustrują profile trasy. Informacje o trasie uzupełniają zwięzłe opisy techniczne. Prezentację szlaku wzbogacają oczywiście treści krajoznawcze, wplatane w opis szlaku zgodnie z kierunkiem poruszania się rowerzystów. Całość trasy została podzielona na 13 arkuszy map (plus powiększenie fragmentu trasy w rejonie Złotego Potoku), tworzących jakby umowne odcinki. Przy czym podział ten wynika wyłącznie z zasięgu poszczególnych arkuszy, i nie należy go kojarzyć z realnymi etapami przejazdu. Żeby ułatwić czytanie mapy, poszczególne arkusze map zostały tak poobracane, aby były ułożone przed użytkownikiem zgodnie z kierunkiem jazdy. W związku z tym północ, wyraźnie oznaczona na mapach,  wskazuje różne kierunki, a nie górę mapy, jak ma to miejsce przy klasycznych mapach. Opomiarowanie dystansu na mapie odnajduje odzwierciedlenie w tekście i ułatwia identyfikację opisywanych miejsc na mapie. Ostatni punkt pomiarowy na danym arkuszu ma zawsze powtórzenie na mapie kolejnego odcinka. W kolorze niebieskim przedstawiamy kilometraż  trasy w kierunku przeciwnym. Żeby ułatwić planowanie przejazdu zaproponowaliśmy gotowe rozwiązania podziału trasy szlaku na etapy dzienne, wskazując miejscowości  wraz z listą noclegów, gdzie najlepiej zrobić odpoczynek. Mając na uwadze nastawienie i możliwości kondycyjne rowerzystów - od sportowego po zupełnie rekreacyjną turystykę rowerową- zaproponowaliśmy do wyboru podział trasy na: 2-3-4-5 etapów dziennych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2020

 

Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna

Mapa przedstawia północną część jury Krakowsko-Częstochowskiej - obszar usiany skalnymi ostańcami z wąwozami i płaskowyżami. Są tu też zamki i pałace. Zasięg mapy wyznaczają: Częstochowa Koniecpol, Zawiercie, Miasteczko Śląskie. Gęsta sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają dogodne dotarcie do wszystkich najciekawszych zakątków. Wszystkie szlaki (piesze, rowerowe, konne) posiadają między punktami węzłowymi odległości– dzięki temu można zaplanować wycieczkę.

Mapa przygotowana wyłącznie w wersji cyfrowej – brak dostępnej wersji papierowej.

Jura Krakowsko-Częstochowska - okolice Częstochowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska - okolice Częstochowy

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej, fragmentu położonego bliżej Częstochowy. Zasięg mapy wyznaczają miejscowości: Częstochowa, Blachownia, Pajęczno, Radomsko. Zaznaczono tu szlaki piesze, rowerowe i konne wraz z zaznaczonymi odległościami.
Mapa została wydana jedynie w formie cyfrowej - brak dostępnej wersji papierowej.

Jura Krakowsko-Częstochowska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot. Ukształtowanie terenu z wąwozami, płaskowyżami i łagodnymi wzgórzami, bogactwo zabytków oraz zagospodarowanie korzystnie wpływają na rozwój turystyki. Niezmiernie istotna jest gęsta sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają dogodne dotarcie do wszystkich najciekawszych zakątków. Nie brakuje tu licznych stadnin i ośrodków jeździeckich, umożliwiających uprawianie turystyki konnej.

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej łączy Kraków z Częstochową a jej zasięg wyznaczają: Mstów na północy, Częstochowa i Trzebinia na zachodzie, Siewierz i Alwernia na południu oraz Kraków na wschodzie. Rok wydania 2024