category-icon

Green Velo : Podlasie 514 km

514 km
2.8 km
Białystok
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-09-25
Białystok
category-icon
514 km
2808 m
2917 m
Trudny
2/6
Green Velo : Podlasie
Green Velo - Podlasie
W województwie podlaskim przebiega najdłuższy fragment Green Velo – to prawie 600 km. Szlak rozpoczyna się przy trójstyku granic na północnym skraju regionu, wiedzie przez Suwalszczyznę, Puszczę Augustowską, Biebrzański Park Narodowy (skąd odchodzi odnoga szlaku do Łomży), Białystok, Puszczę Knyszyńską i Białowieską.

1/3 powierzchni województwa podlaskiego pokrywają puszcze. Znajdują się tutaj aż 4 parki narodowe: Biebrzański, Białowieski, Narwiański oraz Wigierski. Puszcza Białowieska jest jedynym zachowanym pierwotnym lasem w skali całej Europy. W Biebrzańskim Parku Narodowym, największym polskim parku, mieszka 1/3 krajowej populacji łosi. Położony w sercu regionu Narwiański Park Narodowy nazywany jest „polską Amazonią”. Płynąca licznymi korytami Narew, łącząc się ze starorzeczami, tworzy rozległe, malownicze rozlewiska. Wśród dziesiątek malowniczych, polodowcowych jezior rozsianych na terenie Parku, królują Wigry – jedno z największych, najczystszych i najpiękniejszych jezior w Polsce. Kręta linia brzegowa, liczne wyspy i zatoki, są siedliskiem wielu chronionych gatunków ptaków i zwierząt, w tym symbolu Parku –bobra. Jednak niekwestionowanym królem regionu jest żubr – te tereny zamieszkuje ponad połowa polskiej populacji tych zwierząt.

Podlaskie to województwo najbardziej zróżnicowane pod względem etnicznym i kulturowym. Obok katolików żyje tu najliczniejsza w Polsce społeczność prawosławna. W Miejscowości Kruszyniany, zamieszkałej przez polskich Tatarów, znajduje się najstarszy meczet w Polsce. Ślady wielokulturowej historii regionu widoczne są w tutejszych obyczajach, sztuce i architekturze. Kulturowe bogactwo pogranicza utworzyły żyjące tu niegdyś społeczności żydowskie oraz mniejszości litewskie i białoruskie.


????POBIERZ PLIK GPX ????
✔ Dystans: 517 km

✔ Nawierzchnia: mieszana (asfalt, ścieżki leśne, ścieżki polne)

✔ Suma podjazdów: 6 750 m

✔ Suma zjazdów: 6 850 m

✔ Jaki rower: mtb, treking, krossowy

✔ Trudność: szlak dla osób początkujących i średnio zaawansowanych

✔ Początek szlaku: Wisztyniec – trójstyk granic

✔ Koniec szlaku: Niemirów

✔ Strona szlaku: greenvelo.pl

✔ Znakowanie: Zobacz znakowanie szlaku (link)

Atrakcje na szlaku:
Suwalski Park Krajobrazowy | Jezioro Hańcza | Suwałki | Muzeum Wigier w Starym Folwarku | Pokamedulski Klasztor w Wigrach | Jezioro Wigry | Puszcza Augustowska | Augustów | Jezioro Sajno | Kanał Augustowski | Monaster Zwiastowania Najświętszej Bogarodzicy w Supraślu | Puszcza Knyszyńska | Cerkiew św. Michała w Michałowie | Goniądz | Twierdza Osowiec | Dolina Biebrzy | Zamek w Tykocinie | Dolina Narwi | Białowieża | Puszcza Białowieska – królestwo żubra | Hajnówka | Wisztyniec – Trójstyk Granic

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wigierski Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wigierski Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy

Mapa przedstawia najatrakcyjniejszy turystycznie fragment Suwalszczyzny, obejmujący Wigierski Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy. Zasięg mapy wyznaczają: Wiżajny na północy, Skajzgiry na zachodzie, Jezioro Blizno na południu oraz Pogorzelec na wschodzie.
Jest to region o wyjątkowo urokliwych krajobrazach. Zawdzięczamy je ostatniemu zlodowaceniu, po którym topniejące masy lodu i polodowcowe wody ukształtowały morenowe wzniesienia porozdzielane głębokimi dolinami rzecznymi i jeziorami z największym jeziorem Suwalszczyzny – Wigrami i najgłębszym polskim jeziorem – Hańczą na czele. Polodowcową pamiątką są liczne, okazałe głazy tworzące głazowiska, przetransportowane tu ze Skandynawii. Uroku dodają rozległe kompleksy Puszczy Augustowskiej, okalającej większą część linii brzegowej Jeziora Wigry.
Obszar ten to idealne miejsce dla amatorów sportów wodnych. Dużą popularnością cieszą się spływy kajakowe Czarną Hańczą. Warto również wybrać się na spacery i wycieczki rowerowe po Wigierskim Parku Narodowym i Suwalskim Parku Krajobrazowym. Rok wydania 2023

 

Puszcza Białowieska i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Puszcza Białowieska i okolice

Puszcza Białowska zajmuje obszar 150 000 ha po stronie polskiej i białoruskiej. Mapa Puszczy Białowieskiej pozwala na dokładne zapoznanie się ze specyfiką terenu, znajdującymi się na nim ścieżkami przyrodniczymi oraz najważniejszymi obiektami. Rok wydania 2023

Mazury Północne
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mazury Północne

Mapa turystyczna "Mazury Północne" obejmuje przygraniczne tereny od Węgorzewa aż po trójstyk granic: Polski-Litwy-Rosji, a także fragment Mazur Garbatych sięgający poniżej Olecka. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Węgorzewo na zachodzie, Kruklanki i Gąski na południu, Bakałarzewo na wschodzie. Obszar ten promowany jest jako Dzikie Mazury. Na mapie zaznaczono najbardziej znane atrakcje regionu: Puszczę Borecką, Puszczę Romincką z dokładną lokalizacją głazów cesarskich, Stańczyki ze słynnymi wiaduktami kolejowymi, gołdapskie uzdrowisko, piramidę w Rapie, lądowisko w Giżach oraz dziesiątki pamiątek i zabytków architektury, atrakcyjnych obiektów wodnych i przyrodniczych, punktów widokowych i jezior. Miłośnicy podróży na dwóch kółkach mogą zapoznać się z dokładnym przebiegiem prawie 100 km fragmentu najdłużej trasy rowerowej (wydzielony pas ruchu) w Polsce, tj. "Green Velo".

Suwalszczyzna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Suwalszczyzna
Mapa Suwałk i okolic regionu obejmuje cały obszar Suwalszczyzny: od Olecka na zachodzie do granicy państwowej na wschodzie. Znajdziemy tu szlaki kajakowe, trasy piesze, rowerowe, zabytki i inne atrakcje oraz infrastrukturę turystyczną.