category-icon

Historia w drewnie zaklęta. Trasa 42 narowery

36 km
576 m
Polska, małopolskie, Nowy Sącz, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Karpaty Zachodnie
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-10-14
Polska, małopolskie, Nowy Sącz, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Karpaty Zachodnie
category-icon
36 km
576 m
577 m
Średni
2/6
Wycieczka „do oglądania i podziwiania” rozpoczyna się w Nowym Sączu (1) (2) (3) (4) (5). Ponadto część zaproponowanej trasy prowadzi niezwykle malowniczymi grzbietami i urokliwymi dolinami rzek. Ruszamy spod ratusza, ul. Piotra Skargi mijamy sądecki zamek, przejeżdżamy most na Kamienicy i ul. Zdrojową dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą krajową 28. Za skrzyżowaniem skręcamy w prawo, następnie w lewo w ul. Barską, a po 400 m w prawo skos w ul. Librantowską. Opuszczamy miasto i rozpoczynamy dość wymagający podjazd. Widokowym grzbietem z pięknymi panoramami na okolice jedziemy do Librantowej. Skręcamy w prawo i naprzemiennymi zjazdami i podjazdami przemierzamy kolejne 5 km. Na skrzyżowaniu z dużym krzyżem, kierujemy się w lewo do Mogilna, gdzie warto zwiedzić drewniany kościół (6). Na końcu wsi boczną drogą jedziemy w prawo, a po 700 m ponownie w prawo, w stronę górującego zbocza Jodłowej Góry. Na rozwidleniu wybieramy lewą odnogę. Początkowo asfaltową, a później stromą, kamienistą drogą, mijając Rez. Cisy w Mogilnie (7), wyjeżdżamy na przełęcz. Przecinamy niebieski szlak i zjeżdżamy do drogi krajowej. Ostrożnie skręcamy w lewo, a po kilkunastu metrach w prawo w stronę kościoła w Cieniawie. Przez przysiółki Podpołudnie i Pagórek objeżdżamy od południa niewielką dolinę źródłowych potoków Zarębki. Widokowym grzbietem udajemy się w kierunku zachodnim, mijając po drodze Mystków z zabytkowym kościołem (8) i Kunów. W Kunowie dołącza żółty szlak rowerowy, którym pojedziemy przez 3 km. Łukiem w prawo zmieniamy kierunek na północny i główną drogą dojeżdżamy do Sądeckiego Parku Etnograficznego (9). Po jego zwiedzeniu ul. Wieniawy Długoszowskiego dojeżdżamy do dwupasmowej drogi krajowej 75 (światła), skręcamy w lewo, na kolejnych światłach w prawo i ul. Nadbrzeżną, a następnie Gwardyjską i Lwowską jedziemy do rynku, gdzie kończymy wycieczkę.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Brama Kowalska w Nowym Sączu (1) – pozostałość po warownym zamku, wzniesionym w XIV w. i wysadzonym w powietrze 18 stycznia 1945 r.
Kolegiata pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu (2) – najstarsza z zachowanych budowli sakralnych Nowego Sącza, w obecnym kształcie z przeł. XIV i XV w.
Ratusz miejski w Nowym Sączu (3) – wybudowany w 1898 w stylu eklektycznym.
Dom Gotycki w Nowym Sączu (4) – wzniesiony na pocz. XVI w., obecnie Muzeum Okręgowe.
Synagoga w Nowym Sączu (5) – wzniesiona ok. 1780 r. na miejscu poprzedniej, drewnianej bożnicy. Wewnątrz oddział Muzeum Okręgowe ze skromną ekspozycją judaików.
Drewniany kościół w Mogilnie (6) – wybudowany w 1765 r. W obrębie przykościelnego terenu mieści się kaplica z rzeźbą Chrystusa Biczowanego z XVI w.
Rezerwat Cisy w Mogilnie (7) – utworzony na północnych stokach Jodłowej Góry, o pow. 35 ha. Powstał w celu ochrony kilkuset cisów w kompleksie lasu jodłowego.
Kościół w Mystkowie (8) – zbudowany z kamienia i cegły w latach 1905-1910. Świątynia w stylu neobarokowym, jednonawowa na planie krzyża.
Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu-Falkowej (9) – skansen, w którym zgromadzono zabytki architektury wiejskiej Górali Sądeckich, Lachów Sądeckich, Pogórzan, Łemków i Cyganów Karpackich. Największe tego typu muzeum w Małopolsce.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa42 - przedruk / zdjęcia własne/

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Beskid Sądecki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Sądecki

Mapa offline wydawnictwa Compass, którą można otworzyć na telefonie w naszej aplikacji Traseo, obejmuje cały obszar Beskidu Sądeckiego, od doliny Dunajca na zachodzie i północnym zachodzie, po Krynicę, Tylicz i Muszynkę na południowym wschodzie. Zawiera także obszar Małych Pienin, Pieninek oraz część Pienin Właściwych. Na mapie znajduje się również fragment Beskidu Niskiego: Gór Grybowskich. Rok wydania 2023

Beskid Wyspowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Wyspowy

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy ogranicza ją Brzesko i Bochnia, na południu Rabka i Stary Sącz, na zachodzie - Jordanów, a na wschodzie - Nowy Sącz. To świetna alternatywa dla mapy drukowanej. Rok wydania: 2023

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020

Miejscowości na trasie