category-icon

Irządze - Koniecpol - Irządze

89 km
6 h 6 min
2.0 km
Polska, śląskie

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2024-05-27
Polska, śląskie
category-icon
89 km
1995 m
1995 m
Łatwy
6 h 6 min
4.9/6
Wycieczki rowerowe stanowią dla mnie nie tylko formę aktywności fizycznej ale także możliwość poznawania nowych miejsc i obiektów. Tym razem za cel obrałem sobie kuszący mnie od dawna Koniecpol kojarzący mi się głównie z magnackim rodem Koniecpolskich. Jako miejsce startu obrałem sobie Irządze a ponieważ odległość z nich do Koniecpola była trochę mała, wybrałem jeszcze kilka miejscowości w okolicy, w których znajdowały się interesujące mnie zabytkowe obiekty. W samym Koniecpolu interesowały mnie głównie dwa kościoły i pałac. Z kościołami problemu nie było jednak pałacu nie udało mi się obejrzeć. Po latach zaniedbań trafił w ręce nowego właściciela, który ogrodził teren zespołu pałacowego i na ogrodzonym terenie rozpoczął niedawno prace porządkowe i remontowe. Na dobrą sprawę podczas tej wycieczki nie bardzo miałem szczęście do dworów i pałaców. Z informacji zasięgniętych w Internecie wynika, że na sprzedaż został wystawiony dwór i pałac w Nakle oraz pałac w Radoszewnicy. Wspomniany pałac w Koniecpolu jest niedostępny z powodu prac remontowych a dwór w Podlesiu opuszczony i chylący się ku ruinie. Sytuację trochę ratował zadbany dwór w Irządzy, w którym znajduje się Urząd Gminy. Zdecydowanie lepiej przedstawiała się z zabytkowymi kościołami znajdującymi się na trasie mojej wycieczki. Perełką wśród obejrzanych kościołów był skromny i zadbany kościół pw. św. Mikołaja w Przyrowie. Po przeciwnej stronie bieguna znajduje się drewniany kościół w Sokolnikach, gdzie tamtejszy proboszcz, po wybudowaniu nowego kościoła, mimo apeli części parafian, nie godzi się na ratowanie starego, chylącego się ku upadkowi kościoła. Mimo niewielkich niepowodzeń, wycieczka była bardzo udana. Podczas niej poruszałem się głównie publicznymi drogami asfaltowymi, jedynie w okolicy Kuźnicy Wąsowskiej trasa przebiegała drogą gruntową przez las jednak dopuszczoną do ruchu publicznego. Drogi którymi się poruszałem przebiegały po stosunkowo płaskim terenie z niewielkimi wzniesieniami, jedynie przy podjeździe w Zagórzu trzeba się było dość przyłożyć. Od wzniesień gorszy był natomiast dość silny wiatr, który dawał o sobie znać zwłaszcza od Przyrowa wiejąc głównie w twarz.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna

Mapa przedstawia północną część jury Krakowsko-Częstochowskiej - obszar usiany skalnymi ostańcami z wąwozami i płaskowyżami. Są tu też zamki i pałace. Zasięg mapy wyznaczają: Częstochowa Koniecpol, Zawiercie, Miasteczko Śląskie. Gęsta sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają dogodne dotarcie do wszystkich najciekawszych zakątków. Wszystkie szlaki (piesze, rowerowe, konne) posiadają między punktami węzłowymi odległości– dzięki temu można zaplanować wycieczkę.

Mapa przygotowana wyłącznie w wersji cyfrowej – brak dostępnej wersji papierowej.

Jura Krakowsko-Częstochowska - okolice Częstochowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska - okolice Częstochowy

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej, fragmentu położonego bliżej Częstochowy. Zasięg mapy wyznaczają miejscowości: Częstochowa, Blachownia, Pajęczno, Radomsko. Zaznaczono tu szlaki piesze, rowerowe i konne wraz z zaznaczonymi odległościami.
Mapa została wydana jedynie w formie cyfrowej - brak dostępnej wersji papierowej.

Jura Krakowsko-Częstochowska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot. Ukształtowanie terenu z wąwozami, płaskowyżami i łagodnymi wzgórzami, bogactwo zabytków oraz zagospodarowanie korzystnie wpływają na rozwój turystyki. Niezmiernie istotna jest gęsta sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają dogodne dotarcie do wszystkich najciekawszych zakątków. Nie brakuje tu licznych stadnin i ośrodków jeździeckich, umożliwiających uprawianie turystyki konnej.

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej łączy Kraków z Częstochową a jej zasięg wyznaczają: Mstów na północy, Częstochowa i Trzebinia na zachodzie, Siewierz i Alwernia na południu oraz Kraków na wschodzie. Rok wydania 2024

Dolina środkowej Pilicy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina środkowej Pilicy

Mapa obejmuje środkowy odcinek rzeki od Szczekocin do Nowego-Miasta nad Pilicą. Pilica to lewy dopływ Wisły o dł. 325 km, płynący z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i wpadający do Wisły koło Góry Kalwarii pod Warszawą. Zasięg mapy wyznaczają: Rokiciny-Kolonia na północy, Piotrków-Trybunalski na zachodzie, Szczekociny na południu i Nowe-Miasto, Drzewica, Małogoszcz na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Jezioro Sulejowskie, parki krajobrazowe: Sulejowski, Spalski i Przedborski oraz miasta: Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Sulejów, Przedbórz, Włoszczowa, Koniecpol. Pilica idealnie nadaje się do uprawiania turystyki kajakowej. Rzeka na tym odcinku jest płaska, w znacznym stopniu pokryta lasami, malowniczo meandruje tworząc liczne wysepki, łachy i ławice piasku. Koryto Pilicy ma tu szerokość 100-150 m i łączy się z licznymi starorzeczami. W rejonie Przedborza rzeka opływa zachodnie krańce Pasma Przedborsko-Małogoskiego, a głębokość doliny sięga nawet do 50 m. Pod Smardzewicami wody środkowej Pilicy spiętrza zapora ziemna, tworząc Zalew Sulejowski. Dolinie Pilicy towarzyszą lasy, których największe kompleksy występują w okolicach Przedborza (Przedborski Park Krajobrazowy), w widłach Pilicy i Luciąży oraz w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego (dawna Puszcza Pilicka). Na mapie zaznaczony został szlak kajakowy Pilicy oraz jej dopływów wraz z punktami odległościowymi. Mapa polecana jest także do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i konnej oraz osobom zmotoryzowanym. Rok wydania: 2022

Miejscowości na trasie