category-icon

Jak psy z kotem... Łapszanka - Rezerwat Niebieska Dolina

7.5 km
3 h 5 min
423 m
Łapszanka

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-06-04
Łapszanka
category-icon
7.5 km
423 m
411 m
Średni
3 h 5 min
4.6/6
Pierwsza publikowana trasa kota Rocketa i jego dwóch psów - Gustawa i Tośka.

Okolice Tatr to absolutnie nie jest dobre miejsce na piesze wycieczki z psami i kotem. Ponieważ znaleźliśmy się tutaj w pełnym składzie niejako przez małe nieporozumienie, musieliśmy poszukać alternatywnych szlaków, po których można wędrować z czworonogami. Trasa, którą tu proponujemy, na pewno nie jest najpiękniejszą, na jakiej byliśmy, ale jak już wspomniałem, dla psiarzy nie ma tutaj za wielkiego wyboru.
Wycieczkę zaczynamy w bardzo malowniczo położonej wsi Łapszanka. Od razu należy podkreślić, że nie ma tam kompletnie gdzie zaparkować. W punkcie startowym opisywanej trasy znajduje się obiekt turystyczny - "Pokoje u Danki" i jeśli się z Panią Danką dogadacie, to chyba jest to jedyne sensowne miejsce, gdzie można zostawić samochód.
Paradoksalnie najlepsze widoki na trasie można podziwiać na jej początku. Nie są to wprawdzie widoki z wysokości i takich tutaj nie uświadczycie, ale mimo wszystko Tatry wyglądają stamtąd przepięknie. Po wejściu do lasów i im głębiej się w nie zapuszczamy, jest już z tym trochę gorzej. Celem tej wycieczki są okolice Rezerwatu Niebieska Dolina i jak nazwa sugeruje, jest to trasa, którą raczej schodzimy w dół, ewentualnie maszerujemy po płaskim. Tak jest mniej więcej przez pierwsze 2,5 km. Później zaczyna się dosyć strome zejście wąską ścieżką do doliny. Idzie się powoli i nie zawsze komfortowo, szczególnie kiedy do pasa ma się przywiązanego psa z tendencją do ciągnięcia (polecam szelki z systemem Easy Walk :) ). Warto ten odcinek jednak przejść, ponieważ po drodze znajdziemy jeszcze jeden całkiem ładny punkt z widokiem na Tatry, gdzie można pstryknąć kilka fotek, a ścieżka sama w sobie, pomimo, że stroma, cieszy oko. Na jej końcu znajduje się kilkunastometrowe, super strome zejście bez możliwości przytrzymania się żadnych drzewek czy krzaczków, może ono sprawić problem osobie starszej czy małemu dziecku. Można je sobie spokojnie darować, ponieważ w dolinie właściwie nie ma niczego ciekawego, ot zwykła szutrowa droga, po której mogą poruszać się pojazdy. My po przekroczeniu 4 km zdecydowaliśmy się zawrócić do samochodu.
Większość szlaku nie jest zbyt wymagająca, ale nie jest też specjalnie przyjemna. Podłoże przeważnie jest mokre, a wręcz błotniste, więc stanowczo odradzamy wędrówkę w trampkach, a jeśli podobnie jak my, macie zwierzaka, który nie ma ochoty kalać brudem swoich czystych łapek, to nastawcie się na częste podnoszenia ;) Nie jest to zbyt komercyjne miejsce, więc nie znajdziecie tu żadnych punktów do odpoczynku, ławeczek czy innych wygódek. Ledwie udało nam się znaleźć jedno zwalone drzewo, na którym można sobie w miarę komfortowo przysiąść na chwilę.
Ogólnie wycieczkę można ocenić na mocną tróję. Na pewno wielką zaletą jest to, że raczej nie spotkacie tam żadnych innych turystów. Szału nie ma, ale na spacer z piesełem czy kotełem, jak najbardziej. Jeśli wędrujecie bez zwierzaków, to szczerze mówiąc jest w regionie na pewno dziesiątki ciekawszych miejsc, no offense Łapszanko ;)

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Bike Point Podhale
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bike Point Podhale

Mapa prezentująca najciekawsze trasy rowerowe Podhala, sygnowana logiem wypożyczalni Bike Point. Znajdziesz tutaj dłuższe i krótsze trasy, dostosowane do kondycji - nawet dla wymagających rowerzystów znajdą się tu ciekawe wyzwania! Zapraszamy do pobrania mapy i zwiedzania Podhala na rowerze. Lokalizacje wypożyczalni Bike Point znajdują się na mapie, wraz z innymi, ciekawymi obiektami okolicy. Zakopane zaprasza!

Bike Point to pierwsza sieć wypożyczalni rowerów w Zakopanem. Wypożyczasz rower w jednym punkcie, oddajesz w innym!

 

bikepoint7.jpg

Pieniny i Magura Spiska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny i Magura Spiska

Mapa przedstawia słowacką część Pienin i Spiską Magurę. Sięga na południe do miejscowości Biała Spiska, na zachodzie obejmuje Zdziar, na wschodzie sięga okolic Ruskiej Woli nad Popradem, od północy obszar mapy ogranicza granica słowacko-polska.

Rok aktualizacji: 2016/2017

Podhale
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Podhale

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart. Rok wydania 2022

Zimą pod Tatrami
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zimą pod Tatrami

Mapa Tatr polskich i słowackich wraz z kompleksową treścią dla uprawiających sporty zimowe. Naniesione są ośrodki narciarskie wraz z ich charakterystyką i z podziałem na rodzaj akceptowanych w nich biletów, trasy narciarskie skitourowe i biegowe, tory saneczkowe, atrakcje dla dzieci, baseny termalne. Na mapie znajdziemy także informację o tym, które obszary Tatr zamknięte są na zimę dla ruchu turystycznego.

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020

Miejscowości na trasie