Dzis celem Była Cementownia Grodziec a pózniej wspólny grill Grupą Rowerowe Świętochłowice.
Cementownia Grodziec – cementownia mieszcząca się w Grodźcu (dzielnicy Będzina). Została uruchomiona w 1857 roku.
Była to fabryka cementu portlandzkiego. Właścicielem był Jan Ciechanowski, a pierwszym dyrektorem był inż. Emil Konarzewski, który prowadził zakład przez 20 lat. Stanisław Ciechanowski, syn Jana, wydzierżawił, a w 1925 roku sprzedał Cementownię koncernowi belgijskiemu Solvay. Koncern Solvay prowadził rozbudowę zakładu aż do 1939 roku. Równolegle z rozwojem Cementowni nastąpiła ogólna poprawa sytuacji materialnej załogi, wybudowano mieszkania i inne obiekty socjalne.
Przez długi czas pod Cementownią utrzymywano filar oporowy w zalegającym pod tym obiektem pokładzie węgla o grubości 1,8 m. Na skutek wyeksploatowania go przez Kopalnię "Grodziec", nastąpiły nieodwracalne szkody w obiekcie Cementowni i 31 lipca 1979 roku wstrzymana została działalność produkcyjna zakładu.
Staw Skałka (UTM CA57) o powierzchni 4,5 ha. Jest obecnie największym, pod względem powierzchni stawem w Świętochłowicach. Powstał on w wyniku osiadania gruntu spowodowanym eksploatacją węgla kamiennego. Staw wchodzi w skład Ośrodka Sportu i Rekreacji SKAŁKA, którego początki sięgają połowy lat sześćdziesiątych XX w. kiedy to rozpoczęto jego budowę na obszarze silnie zdegradowanym przemysłowo. W ramach OSiR powstał stadion piłkarski z torem żużlowym, baseny pływackie, korty tenisowe, boiska do siatkówki plażowej oraz wiele innych urządzeń sportowych. Na stawie wybudowano przystań do uprawiania sportów wodnych. Ostatnią inwestycją powstałą na stawie wiosną 2012 roku jest wyciąg do wakeboardu i nart wodnych. Do całego kompleksu rekreacyjno sportowego należy również park usytuowany po zachodniej stronie stawu. Od wschodu teren ograniczają ogródki działkowe, a od południa Drogowa Trasa Średnicowa. Oprócz funkcji rekreacyjno–sportowych staw zaspakaja również potrzeby członków koła Polskiego Związku Wędkarskiego. Na wyspie oraz w porastających brzegi szuwarach dogodne miejsce lęgowe znalazły ptaki wodne.
Jako ciekawostkę dodam, że w użytkującym obecnie stadion, a istniejącym od 1920 roku klubie piłkarskim Naprzód Lipiny w latach 1960-1961 jako początkujący piłkarz grał późniejszy trener kadry narodowej Antoni Piechniczek.
Staw Rzęsa (UTM CA 57) znajduje się na terenie byłej piaskowni, która działała tu jeszcze w latach 50 XX w. Zajmuje powierzchnię około 13 hektarów, a jego średnia głębokość wynosi 1,5 metra. Obecnie po rewitalizacji. Podzielony jest na cztery odrębne zbiorniki przedzielone groblami, na których znajdują się alejki spacerowe. Na najmniejszym, mocno wypłyconym akwenie zimą funkcjonuje naturalne lodowisko. Zachodnią część stawu zajmuje obszar gęsto porośnięty trzciną, który pełni rolę naturalnej oczyszczalni wód opadowych spływających do stawu z przebiegającej tuż obok drogi. Od południowego-wschodu, na skarpie, znajdują się pola uprawne, pośrodku których rośnie kępa drzew okalających jeszcze jeden niewielki staw. Od północnego-wschodu staw graniczy natomiast z największym w Siemianowicach Śląskich, 40 hektarowym kompleksem lasów — zwanych Bażantarnią. Od zachodu znajduje się nieczynne już zwałowisko śmieci komunalnych. Obecnie jego teren zajmuje siedziba Polskiego Związku Łowieckiego, który ma tam swoją strzelnicę sportową. Po likwidacji kopalni, która zasilała Staw Rzęsa wypompowanymi wodami dołowymi, stawowi groziło wyschniecie. Obecnie jest on zasilany przez specjalnie wybudowane głębinowe ujęcie wody oraz opady atmosferyczne.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Świętochłowice. Plan miasta
Plan Świętochłowic – skala 1: 9 000 ze spisem ulic. Plan aktualizowany w terenie. Na planie zaznaczono między innymi rodzaje nawierzchni dróg, szkoły, numeracje posesji. Plan obejmuje miasto w granicach administracyjnych.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.