category-icon

Jaworzno -- Hel etap 6 Finałowy Przywidz -- Hel

126 km
11 h 31 min
332 m
Jaworzno

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2019-06-06
Jaworzno
category-icon
126 km
332 m
463 m
11 h 31 min
5/6
Finałowa 6 część wyprawy.

Muzeum Obrony Wybrzeża Stowarzyszenia „Przyjaciele Helu”(MOW) – muzeum zlokalizowane w Helu, otwarte wiosną 2006 roku, jego regulamin zatwierdził Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski 27 lutego 2009 roku. (istnieje Muzeum o podobnej nazwie: Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu – także nadzorowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Muzeum powstało z inicjatywy sekcji „Zabytki Militarne” Stowarzyszenia „Przyjaciele Helu” – dzięki pomocy i wsparciu burmistrza Helu i władz gminy miejskiej Hel.

MOW eksponuje swoje wystawy w kilku wyremontowanych obiektach dawnej niemieckiej baterii artylerii nadbrzeżnej „Schleswig Holstein”, oraz na odrestaurowanym własnym staraniem stanowisku nr 4 przedwojennej baterii im. Heliodora Laskowskiego.

W 1940 roku zainstalowano w Helu baterię z trzech dział kalibru 406 mm, które były wykonane dla planowanych przed wybuchem wojny niemieckich pancerników typu „H” i nazwano ją „Schleswig Holstein”. Działa te, po oddaniu strzałów próbnych przeniesiono z Helu do Francji, jako baterię Lindemann.

Działa kalibru 406 mm są największymi na świecie, jakie kiedykolwiek były instalowane w bateriach stacjonarnych. Działa tego kalibru były także stosowane m.in. na amerykańskich pancernikach typu Iowa. Istniały działa większych kalibrów, lecz były to działa japońskich pancerników, działa kolejowe, działa na podwoziach gąsienicowych lub działa doświadczalne

We wnętrzach obiektów muzeum znajduje się ponad 15 stałych wystaw, oraz liczne eksponaty nawiązujące do historii militarnej Rejonu Umocnionego Hel, wsławionego 32 dniami obrony w 1939 roku, oraz do historii Polskiej Marynarki Wojennej.

Pierwszym z obiektów jest wielokondygnacyjna wieża kierowania ogniem, z punktem widokowym na szczycie. Drugim obiektem jest stanowisko ogniowe nr 2 (na tę baterię składają się trzy stanowiska ogniowe) pod armatę kalibru 406 mm. Jednopoziomowe, naziemne stanowisko ogniowe składa się z części koszarowej dla 88 marynarzy, gigantycznej działobitni i części amunicyjnej mieszczącej cztery podręczne magazyny – dwa magazyny pocisków i dwa magazyny ładunków miotających.

Dnia 11 listopada 2006 roku, w święto Niepodległości Polski – zarząd Muzeum Obrony Wybrzeża podjął uchwałę o nadaniu Muzeum Obrony Wybrzeża imienia komandora Zbigniewa Przybyszewskiego, bohaterskiego obrońcy Helu, straconego niewinnie w 1952 roku, w wyniku sfingowanego procesu przed stalinowskim sądem wojskowym.

W 2008 roku Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu otwarło stałą wystawę poświęconą kpt. Karolowi Olgierdowi Borchardtowi oraz odtworzyło z pietyzmem jego mieszkanko zwane „Siódme niebo”.

W 2013 roku MOW otrzymało w użytkowanie szósty, ostatni z obiektów byłej baterii 406 mm Schleswig-Holstein. W jednym z magazynów amunicyjnych tej baterii otwarto w 2013 roku nowy dział MOW nazwany Muzeum Kolei Helskich.

1 stycznia 2017 r. decyzją Zarządu Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu" na bazie Muzeum Obrony Wybrzeża utworzono Helski Kompleks Muzealny w którego skład wchodzą: Muzeum Helu (MH), Pracownia Konserwatorska, Muzeum Obrony Wybrzeża (MOW), Muzeum Kolei Helskich (MKH) oraz stanowisko bat. H. Laskowskiego (HL).

Muzeum znajduje się tuż przed rogatkami Helu w pobliżu przejazdu kolejowego (parkingi dla zmotoryzowanych znajdują się przy drodze wojewódzkiej nr 216).

Latarnia Morska Hel – latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, położona w mieście Hel (powiat pucki, województwo pomorskie), na końcu Mierzei Helskiej. Administrowana przez Urząd Morski w Gdyni.

Latarnia znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Jastarnia a Latarnią Morską Gdańsk Port Północny.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Trójmiejski Park Krajobrazowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Trójmiejski Park Krajobrazowy

Mapa Trójmiasta obejmuje swoim zasięgiem obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od Wejherowa przez Redę, Rumię, Gdynię, Sopot aż do Gdańska. Na mapie ujęto wszystkie informacje przydatne turyście. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, konnych, nordic walking i konnych, łącznie z kilometrażem.

Mierzeja Helska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mierzeja Helska

Turystyczna mapa Mierzei Helskiej i okolic z aktualnymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Mapa obejmuje swoim zasięgiem: Jastarnię, Władysławowo, Kuźnicę, Hel, Juratę, Jastrzębią Górę, Karwię, Chałupy, Juratę i okolice Pucka. Rok wydania 2016

Szwajcaria Kaszubska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Szwajcaria Kaszubska

Mapa Szwajcarii Kaszubskiej oraz Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Znajdziemy tu okolic Kartuz, Chmielna i Sierakowic wraz z Wieżycą, Ostrzycami i Szymbarkiem. Mapa przygotowana została w skali 1 : 50 000. Posiada siatkę GPS zgodną z WGS 84. Na mapie znajdują się nazwy głównych ulic w miejscowościach, aktualny przebieg szlaków pieszych i rowerowych z kilometrażem, granice parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu.

Wieżyca i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wieżyca i okolice

Wieżyca jest najwyższym wzniesieniem na Kaszubach. Mapa przedstawia obszar wokół góry ograniczony miejscowościami: Skaryszów, Kościerzyna, Lipusz, Cewice aż do lotniska w Gdańsku. Na mapie zaznaczono aktualny przebieg tras turystycznych pieszych z długościami oraz tras rowerowych i ścieżek przyrodniczych szlaków kajakowych. Są tu też wszystkie inne obiekty potrzebne turyście do planowania wycieczki. Głębokości głównych jezior Kaszubskich pokazano przy pomocy izobat. Siatka geograficzna zgodna z GPS oparta na układzie WGS-84.
Produkty - pliki do pobrania zawierają tylko kartografię, bez strony opisowej.

Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁN
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁN

Mapa Kaszub dla rowerzystów i piechurów część północna. Zasięg mapy ograniczony jest miejscowościami: Lipusz i Sulęczyno na zachodzie, Lębork i Nowy Dwór Wejherowski na północy, Żukowo i Przywidz na wschodzie oraz Gołuń i Wdzydze Kiszewskie na południu. Na mapie uwgzlędniono trasy rowerowe, szlaki piesze i Nordic Walking z długościami. Dodatkowo zaznaczone zostały drogi polne, leśne oraz szlaki kajakowe. Są tu też zabytki, noclegi, muzea, punkty widokowe, szczególnie warte odwiedzenia miejsca zaznaczono żółtą ramką.

Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku

Mapa turystyczna Kaszub obejmuje obszar od Łeby po Hel, zaznaczone tu zostały szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne oraz lokalizacje atrakcji turystycznych, fortyfikacji nadmorskich i latarni morskich.

Miejscowości na trasie