category-icon

Jaworzno -- Pisarzowice

107 km
8 h 47 min
2.4 km
Jaworzno

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-07-18
Jaworzno
category-icon
107 km
2353 m
2353 m
8 h 47 min
5/6
Dzis orientalna sobota i wyskok do japońskiego ogrodu w Pisarzowicach.

Pisarzowice są niewielką wsią leżącą w gminie Wilamowice, niedaleko Bielska-Białej, znaną dziś przede wszystkim z produkcji roślin ozdobnych. Pierwsze pisane wzmianki o Pisarzowicach pochodzą z lat 1325-27 Tradycyjne ogrody japońskie spotyka się przy świątyniach buddyjskich, w parkach, przy domach prywatnych itd. Wyróżnia się kilka ich rodzajów, ale wszystkie charakteryzuje niezwykła harmonia, prostota i elegancja. Podstawową zasadą tworzenia ogrodów japońskich jest naśladowanie natury, a nie jej ujarzmianie, oraz staranne ukrycie działań człowieka. Ogród w Pisarzowicach, który powstał przy Szkółce Krzewów Ozdobnych pana Antoniego Pudełki, mierzy około 18 arów, ale ciągle się rozrasta. Pomysł na jego założenie zrodził się w 2003 roku, po wizycie właścicieli w Japonii. Ogród jest dostosowany do naszych warunków klimatycznych i gustów. Prowadzi do niego kamienna ścieżka i drewniana, symboliczna brama Torii. Roślinność w ogrodzie japońskim to przede wszystkim zieleń (w wielu odcieniach) z kolorowymi, kwiatowymi akcentami. Dominują tu następujące rośliny: różnobarwne klony palmowe, wiśnie ozdobne, sośnice japońskie, ogrodowe bonsai oraz bajecznie kolorowe azalie i peonie. W ogrodzie japońskim musi pojawić się również woda, jako element życia i ruchu. Uwagę zwraca więc głęboki staw z pięknymi roślinami wodnymi i kolorowymi rybkami oraz strumyki, kaskady i urokliwe mostki. Całości dopełniają elementy z kamienia (symbole trwałości i niezmienności przyrody) – latarnie, rzeźby, ścieżki, pagórki, głazy. Spacer po ogrodzie zapewnia chwilę spokoju i niezwykłych wrażeń estetycznych. Każdy, kto chce przedłużyć relaks w tym niezwykłym miejscu, może udać się do herbaciarni Satomi, mieszczącej się w stylowym, japońskim pawilonie. Serwuje się tu kilkadziesiąt rodzajów herbat.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach oraz kilometraż szlaków. Ciekawe miejsca wyróżniono żółtym kolorem.

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Mapa prezentuje obszar najmniejszego, ale jakże urokliwego polskiego Beskidu. Zasięg mapy obejmuje tereny pomiędzy Bielskiem-Białą na zachodzie i Suchą Beskidzką na wschodzie oraz Wadowicami od północy i Żywcem na południu.
Obszar Beskidu Małego posiada charakter zwartej, rozległej wyspy górskiej, którego najwyższym szczytem jest Czupel (930 m n.p.m.). Dla turystów jest to łatwo dostępny obszar z gęstą siecią szlaków turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie stwarzają dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Obszar Beskidu Małego to również region bogaty kulturowo, gdzie spotkać można ślady wczesnośredniowiecznych grodzisk, ruiny rycerskich zamków, dawne rezydencje magnackie, staropolskie szlacheckie dworki, czy niespotykane gdzie indziej kamienne szałasy. W regionie tym urodził się i wychował Jan Paweł II, który często wędrował po szlakach tego Beskidu.
Wydawnictwo Compass dokonało aktualizacji mapy na bazie własnych prac terenowych oraz w konsultacji ze znakarzami szlaków.

Wydanie 10, 2017 r.

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017

Metropolia Silesia i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018

Miejscowości na trasie