category-icon

Jaworzno - Porąbka

131 km
9 h 16 min
216 m
Polska, śląskie, Jaworzno

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2024-08-10
Polska, śląskie, Jaworzno
category-icon
131 km
216 m
226 m
Łatwy
9 h 16 min
5.4/6
Dziś relax time ale coś się tam zobaczyło

Jaz na potoku Mała Puszcza

Wartownia obronna nad zaporą Porąbka
Na południowym krańcu wybudowanej w latach 1928–1937 zapory wodnej "Porąbka" w Międzybrodziu Bialskim, na stromym zboczu opadającym w kierunku ulicy Łazki, znajduje się niepozorna i mało znana budowla o nie do końca ustalonym przeznaczeniu. Wygląd całości mógłby sugerować użytkowanie obiektu jako wartowni/schronu obserwacyjnego, być może wzniesionego na potrzeby obrony zapory, która w okresie międzywojennym stanowiła bardzo ważną i strategiczną inwestycję.
Spotkałam się z głosami negującymi militarne przeznaczenie tej tajemniczej konstrukcji, według których dziwna budowla miała być np. stacją rozładunkową kolejki transportującej materiał budowlany.

Niemniej jednak obiekt ten posiada niewielkie okienko z doskonałym widokiem na koronę zapory, a we wnętrzu pozostałość konina, najpewniej podłączonego niegdyś do prostego piecyka typu "koza". Nigdzie nie dostrzegłam, niestety, siatki Ledóchowskiego. Na frontowej elewacji betonowej konstrukcji można za to zauważyć charakterystyczne ubytki, będące zapewne śladami po uderzeniach pocisków. Wygląda na to, że nasz domniemany schron został więc kiedyś intensywnie ostrzelany.
Wyraźnie widać jednak, że pociski wbiły się w mur głęboko, co oznacza, że budowla ta nie mogła się poszczycić wybitnie wysoka klasą odporności (o ile w ogóle z założenia takową miała).
Bardzo ciekawie przedstawiają się kamienne schodki, ułożone z bloków skalnych, wiodące do omawianego obiektu z poziomu zapory.

Faktem jest także to, że zapora "Porąbka" w czasie wojny była wysadzana aż dwukrotnie. We wrześniu roku 1939 jedno jej przęsło wysadzili Polacy, by powstrzymać zmierzających od strony Żywca Niemców, a w roku 1945 także i Niemcy wysadzili jedno z przęseł.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Żywiec i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Żywiec i okolice

Szczegółowa mapa turystyczna "Żywiec i okolice" z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera wszystkie znakowane szlaki turystyczne piesze, rowerowe, ścieżki dydaktyczne wraz z kilometrażem. Obejmuje swym zasięgiem Żywiec i okolice po Węgierską Górke na południu, Międzybrodzie Bialskie i zaporę na jeziorze Międyzbrodzkim na północy, Rychwałd na wschodzie i Rybarzowice na zachodzie.

Rok: 2018

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach oraz kilometraż szlaków. Ciekawe miejsca wyróżniono żółtym kolorem.

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Mapa prezentuje obszar najmniejszego, ale jakże urokliwego polskiego Beskidu. Zasięg mapy obejmuje tereny pomiędzy Bielskiem-Białą na zachodzie i Suchą Beskidzką na wschodzie oraz Wadowicami od północy i Żywcem na południu.
Obszar Beskidu Małego posiada charakter zwartej, rozległej wyspy górskiej, którego najwyższym szczytem jest Czupel (930 m n.p.m.). Dla turystów jest to łatwo dostępny obszar z gęstą siecią szlaków turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie stwarzają dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Obszar Beskidu Małego to również region bogaty kulturowo, gdzie spotkać można ślady wczesnośredniowiecznych grodzisk, ruiny rycerskich zamków, dawne rezydencje magnackie, staropolskie szlacheckie dworki, czy niespotykane gdzie indziej kamienne szałasy. W regionie tym urodził się i wychował Jan Paweł II, który często wędrował po szlakach tego Beskidu.
Wydawnictwo Compass dokonało aktualizacji mapy na bazie własnych prac terenowych oraz w konsultacji ze znakarzami szlaków.

Wydanie 10, 2017 r.

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017

Metropolia Silesia i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.