category-icon

Jaworzno -- Wolbrom

87 km
7 h 2 min
2.8 km
Jaworzno

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-06-14
Jaworzno
category-icon
87 km
2782 m
2782 m
Łatwy
7 h 2 min
5/6
Wypad do Wolbromia na lody. A po drodze m.in

Zamek w Rabsztynie – ruiny zamku wybudowanego na Wzgórzu Rabsztyńskim (447,5 m) na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej we wsi Rabsztyn w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim. Wchodził w skład tzw. Orlich Gniazd.

Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej Dziewicy i Męczennicy w Wolbromiu - rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie wolbromskim - św. Katarzyny, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce.

Piękny kościół modrzewiowy w Wolbromiu stoi przy ul. Mariackiej, między zalewem a kościołem parafialnym. Jest to dawny szpitalny kościół Niepokalanego Poczęcia NMP z 1638 roku, nazywany dziś potocznie mariackim.Szpital w Wolbromiu stał kiedyś po drugiej stronie ulicy, ale dziś nie ma już po nim śladu, natomiast zachowana świątynia urzeka swą urodą. We wnętrzu najcenniejszym zabytkiem jest gotycki posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem, ale warto też zerknąć na barokowe ołtarze.

Kilkadziesiąt lat temu obiekt pozostawał w ruinie, nadszarpnięty zębem czasu, ale długa, gruntowna renowacja przywróciła urok tej świątyni. Dziś jest to wolbromska perełka architektoniczna na Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski.

Zalew Wolbromski to zbiornik wodny leżący na północ od miasta Wolbrom.
Jest to drugie w okolicy, oprócz Zalewu Nerka, słynne miejsce, które bardzo chętnie odwiedzają wędkarze. Zalew Wolbromski ma jednak o wiele większą powierzchnię, bo aż 20 hektarów. Znajduje się on w okolicy tak zwanego kościoła mariackiego czyli barokowego drewnianego kościółka pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Jest tutaj także wypożyczalnia sprzętu wodnego, dlatego też latem jest on wręcz oblegany przez miłośników pływania na rowerkach wodnych i łódkach i często możemy zobaczyć takie osoby, pływające po zalewie. Jest to niezwykle malownicze i urokliwe miejsce. Możemy tu również podziwiać różne gatunki ptactwa wodnego, takie jak na przykład kaczki czy też łabędzie. Dzięki temu zalew doskonale się nadaje na cel spacerów, oraz dla wszystkich miłośników fotografii – tutaj możemy zrobić wiele nastrojowych, pięknych zdjęć. Każdy, kto lubi spokojny wypoczynek na łonie natury, poczuje się w tym miejscu doskonale. Także i miłośnicy wędkowania będą zadowoleni z pobytu tutaj oraz połowów. W zalewie tym złowimy między innymi karpia czy też leszcza. Zalew możemy również obejść dookoła, ulicą Spacerową, co jest dobrym sposobem na przespacerowanie się po tej pięknej okolicy. Do zbiornika jest też bardzo dobry dojazd, ponieważ znajduje się on przy samej trasie numer 794. Jest otoczony ulicami Spacerową oraz Żwirki i Wigury. Chętnie przychodzą tu miłośnicy przyrody i spacerów oraz wypoczynku na świeżym powietrzu. Kąpiel niestety nie jest dozwolona, ale za to możemy się tu zrelaksować i zregenerować siły. Niezwykle pięknie i klimatycznie miejsce to wygląda zwłaszcza w trakcie zachodu słońca – jest to jeden z najlepszych momentów na przyjście tu na spacer i fotografowanie. Jest to miejsce niezwykle spokojne, ciche i pozwalające na relaks, dlatego też warto się tu wybrać, jeśli jesteśmy zmęczeni pracą i zestresowani. Piękne krajobrazy nad zalewem uspokoją nawet najbardziej skołatane myśli.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki rowerowej. Aktualny na rok 2020 i szczegółowy przebieg szlaku pokazano na mapach, które poza pełną treścią turystyczną, uwzględniają istotne dla rowerzystów informacje dotyczące rodzaju nawierzchni dróg, którymi przebiega szlak. Ukształtowanie terenu wymuszające podjazdy i zjazdy ilustrują profile trasy. Informacje o trasie uzupełniają zwięzłe opisy techniczne. Prezentację szlaku wzbogacają oczywiście treści krajoznawcze, wplatane w opis szlaku zgodnie z kierunkiem poruszania się rowerzystów. Całość trasy została podzielona na 13 arkuszy map (plus powiększenie fragmentu trasy w rejonie Złotego Potoku), tworzących jakby umowne odcinki. Przy czym podział ten wynika wyłącznie z zasięgu poszczególnych arkuszy, i nie należy go kojarzyć z realnymi etapami przejazdu. Żeby ułatwić czytanie mapy, poszczególne arkusze map zostały tak poobracane, aby były ułożone przed użytkownikiem zgodnie z kierunkiem jazdy. W związku z tym północ, wyraźnie oznaczona na mapach,  wskazuje różne kierunki, a nie górę mapy, jak ma to miejsce przy klasycznych mapach. Opomiarowanie dystansu na mapie odnajduje odzwierciedlenie w tekście i ułatwia identyfikację opisywanych miejsc na mapie. Ostatni punkt pomiarowy na danym arkuszu ma zawsze powtórzenie na mapie kolejnego odcinka. W kolorze niebieskim przedstawiamy kilometraż  trasy w kierunku przeciwnym. Żeby ułatwić planowanie przejazdu zaproponowaliśmy gotowe rozwiązania podziału trasy szlaku na etapy dzienne, wskazując miejscowości  wraz z listą noclegów, gdzie najlepiej zrobić odpoczynek. Mając na uwadze nastawienie i możliwości kondycyjne rowerzystów - od sportowego po zupełnie rekreacyjną turystykę rowerową- zaproponowaliśmy do wyboru podział trasy na: 2-3-4-5 etapów dziennych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2020

 

Jura Krakowsko-Częstochowska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot. Ukształtowanie terenu z wąwozami, płaskowyżami i łagodnymi wzgórzami, bogactwo zabytków oraz zagospodarowanie korzystnie wpływają na rozwój turystyki. Niezmiernie istotna jest gęsta sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają dogodne dotarcie do wszystkich najciekawszych zakątków. Nie brakuje tu licznych stadnin i ośrodków jeździeckich, umożliwiających uprawianie turystyki konnej.

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej łączy Kraków z Częstochową a jej zasięg wyznaczają: Mstów na północy, Częstochowa i Trzebinia na zachodzie, Siewierz i Alwernia na południu oraz Kraków na wschodzie. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie