category-icon

Jezioro Łuknajno

8.5 km
10 m
Mikołajki, Kolonia Mikołajki

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2024-03-27
Mikołajki, Kolonia Mikołajki
category-icon
8.5 km
10 m
10 m
Średni
4.7/6
Propozycja mierzącej blisko 9 kilometrów pętli spacerowej, której głównym celem jest wieża widokowa wybudowana na zachodnim brzegu jeziora Łuknajno. Trasa częściowo po nawierzchni utwardzonej, częściowo po drogach gruntowych. W trakcie spaceru, oprócz Łuknajna, zobaczysz także Muzeum Reformacji Polskiej, zabytkowy kościół ewangelicko-augsurski oraz wejdziesz na wieżę widokową w kościele Świętego Mikołaja skąd będziesz mógł podziwiać panoramę Mikołajek oraz okolic.

Trasa rozpoczyna się w centrum miasta, na Placu Wolności, przy punkcie Informacji Turystycznej i prowadzi na północ w stronę parku z zegarem nad jeziorem Mikołajskim. Mijając fragment promenady, przed mostem samochodowym będziesz mieć możliwość przeczytania lokalnej legendy. Dalszy spacer pozwala zboczyć nieco z trasy, by odwiedzić Muzeum Reformacji Polski oraz zabytkowy kościół ewangelicko-augsburski z XIX wieku. Następny odcinek prowadzi chodnikiem wzdłuż ulicy Kolejowej aż do cmentarza komunalnego, przed którym skręcisz w prawo, a następnie w lewo, by kontynuować spacer wzdłuż nekropolii. Po prawej stronie miniesz ogródki działkowe - na ich końcu skręć w prawo w drogę gruntową. Droga ta kawałek dalej się rozwidla - skręć w prawo. Teraz trasa prowadzić będzie przez spokojne, mniej uczęszczane drogi Kolonii Mikołajki, gdzie prędzej spotkasz rowerzystów niż auta. Po minięciu nieczynnego przejazdu kolejowego, na końcu drogi skręć w prawo zgodnie ze znakiem. Ponownie miń przejazd kolejowy, a następnie gospodarstwo. Twoim oczom już z daleka ukaże się wieża widokowa. Jest to najwyższa z wież wybudowanych na brzegach jeziora Łuknajno, które objęte jest ochroną rezerwatu i spisane zostało na listy UNESCO. Z wysokości podziwiać można ptactwo wodne, korzystające z akwenu.
Droga powrotna przez Kolonię Mikołajki odbywa się tą samą drogą. Dopiero przy ogródkach działkowych skręć w lewo, aby zejść z drogi gruntowej przy blokach na osiedlu. Przejdź w kierunku południowym ulicę Ptasią i skręć na jej końcu w prawo, w ulicę Papieża Jana Pawła II. Po prawej stronie miniesz szkołę podstawową, boiska i stadion miejski. Za stadionem wznosi się kościół Świętego Mikołaja, z którego wieży podziwiać możesz nie tylko panoramę miasta, ale także jego okolic. Dalsza część trasy to spacer ulicą Orzyszową, a następnie skręt w prawo w ulicę Michała Kajki. Idąc tą drogą po chwili dotrzesz na Plac Wolności, gdzie swój spacer zakończysz przy fontannie z pomnikiem Króla Sielaw.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁD
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁD

Przedstawia południową część krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Zasięg mapy ograniczony jest miesjcowościami Mrągowo na północy, Orzysz na wschodzie, Karwica i Świętajno na południu oraz Piasutno i Borowe na zachodzie. Mapa posiada informacje przydatne dla żeglarzy, zawiera szczegółowe informacje dotyczące przystani wraz z ich infrastrukturą, miejsca czarterów, oraz specjalne oznakowania na jeziorach a także ich batymetrię. Na mapie naniesiono również szlaki piesze, rowerowe, konne, kajakowe i ścieżki dydaktyczne, formy ochrony przyrody, bazę noclegową i gastronomiczną, najważniejsze atrakcje turystyczne.

Mazury - Szlak Krutyni
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mazury - Szlak Krutyni

Mapa "Mazury Szlak Krutyni" obejmuje środkową część Pojezierza Mazurskiego, w tym część Pojezierza Mrągowskiego, Jezioro Śniardwy, rzekę Krutynię. Jej granicami na wschodzie jest miasto Orzysz, na zachodzie Sorkwity, na południu Świętajno, zaś od północy Mrągowo. 

Olbrzymia różnorodność mazurskich krajobrazów, dzika przyroda i uważany za najpiękniejszy w Polsce szlak kajakowy sprawiają, że jest to wyjątkowo atrakcyjny turystycznie region. 

Publikacja zawiera bogaty informator turystyczny, a w nim opisany szlak kajakowy Krutyni, najciekawsze atrakcje regionu, ciekawostki przyrodnicze oraz praktyczne plany Mikołajek, Mrągowa i Rucianego-Nidy.

Wielkie Jeziora Mazurskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wielkie Jeziora Mazurskie

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie przedstawia środkową część Pojezierza Mazurskiego, obszar zamknięty przez Węgorzewo na północy, Ruciane-Nida na południu, Orzysz na wschodzie i Mikołajki na zachodzie. Na mapie znajdują się szlaki piesze, rowerowe, kajakowe i żeglarskie, batymetria jezior oraz atrakcje turystyczne. Na mapie znajdują się największe jeziora mazurskie m.in. Śniardwy, Mamry, Niegocin, Orzysz. Rok wydania 2023 Mapa żeglarska, zawiera też naniesiony szlak rowerowy Mauzrska Pętla Rowerowa. 

 

Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o niezwykłej różnorodności przyrodniczej, unikalnym ukształtowaniu terenu i dużym nagromadzeniem zabytków historycznych. Niniejsze wydawnictwo to ogólna mapa poglądowa rozległego obszaru, jakim są Warmia i Mazury. Dedykowana jest zwłaszcza turystom zmotoryzowanym. Przedstawiono na niej aktualną sieć dróg, wybraną bazę noclegową oraz propozycje najciekawszych atrakcji regionu. Wśród nich znajdują się: zamki, pałace, kościoły, muzea, zabytki techniki, obiekty militarne, cuda przyrody, wyróżniające się miejsca widokowe i panoramy. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Miejscowości na trasie