category-icon

Laskowa - Marcinkowice - Laskowa

71 km
680 m
Limanowa

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2019-06-06
Limanowa
category-icon
71 km
680 m
682 m
4.4/6
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 6 czerwca 2019 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas wycieczki. Opublikowanie wycieczki ma na celu pokazanie miejsc wartych zobaczenia i stanowić propozycję jeśli nie pokonania całej trasy to przynajmniej odwiedzenia poszczególnych miejsc. Tym razem ruszyłem w Beskid Wyspowy a cel jaki sobie postawiłem to objechanie Pasma Łososińskiego. Mając na uwadze region po którym się poruszałem jak również sumę podjazdów można by zakładać, że była to wymagająca wycieczka tymczasem, poza jednym wyjątkiem nic bardziej mylnego. Trasa wiodła głównie wzdłuż koryt rzek Łososiny i Smolnika a dział rzeczny w Pisarzowej nie był zbytnio wymagający. A tym wspomnianym wyjątkiem, wymagającym trochę wysiłki była będąca trochę z boku góra Jastrząbka z cmentarzem wojennym w Kamionce Małej. Wysiłek związany z wyjazdem na tą górę nagrodziły piękne widoki roztaczające się z niej. Podczas wycieczki miałem możliwość obejrzeć wiele obiektów sakralnych czy świeckich. Spośród obiektów sakralnych chyba najlepsze wrażenie zrobiły na mnie drewniane kościoły w Rozdzielu i Kamionce Małej. Wpływ na to miała nie tylko architektura ale także świetne ich wyeksponowanie. Pod względem wyeksponowania zdecydowanie gorzej było w przypadku kościołów w Łososinie Górnej i Męcinie, które dość skutecznie były zasłonięte przez otaczające drzewa. W przypadku obiektów świeckich były to głównie dworki lub ich ruiny jak w przypadku dworu na Mordarce. Dwory w Limanowej, Klęczanach, Marcinkowicach i Laskowej są użytkowane i w dobrym stanie. Trudno wypowiedzieć się o stanie dworu w Tęgoborzu z uwagi na brak dostępu, udało mi się natomiast w sposób niezbyt oficjalny podejść do dworu w Łososinie Dolnej i wnioski niestety są smutne. Podczas tej wycieczki, podczas planowanie trasy, musiałem uwzględnić prowadzone aktualnie roboty drogowe. Normalnie jechałbym przez Przełęcz Justa w Tęgoborzu jednakże z uwagi na wyłączenie z użytkowania serpentyn biegnących w stronę przełęczy, zmuszony byłem jechać do Łososiny Dolnej przez Świdnik.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Beskid Wyspowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Wyspowy

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy ogranicza ją Brzesko i Bochnia, na południu Rabka i Stary Sącz, na zachodzie - Jordanów, a na wschodzie - Nowy Sącz. To świetna alternatywa dla mapy drukowanej. Rok wydania: 2023

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie