category-icon

Łężczok, Nieboczowy.

79 km
9 h 41 min
2.3 km
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2017-05-01
category-icon
79 km
2256 m
2263 m
Średni
9 h 41 min
6/6
Wyjazd do rezerwatu przyrody Łężczok oraz do wsi Nieboczowy. Do rezerwatu Łężczok zawsze wracam jest to piękne miejsce, w którym można odetchnąć pełną piersią i podziwiać piękno natury o każdej porze roku. Znajdują się tu dwie wieże do obserwacji ptaków. Jedna z podjazdem nad stawem "Salm Duży" a druga drabinowa nad stawem "Babiczak Północny" jest tu również "Dąb Sobieski" i Dworek Myśliwski z 1783 roku, dziś w ruinie. Jest to świetne miejsce do prowadzenia obserwacji przyrodniczych i ornitologicznych. Następnie przez Markowice do słynnego "Zaczarowanego Ogrodu" w Lesie Miejskim Obora. Dalej to stare Nieboczowy, wjazd do tej wioski jest wyjątkowo przygnębiającym przeżyciem, opuszczone domostwa, uprawne pola, zagrody, zamurowany kościół, cmentarz bez nagrobków. Widząc to wszystko to serce ściska, a co dopiero czują Ci starzy gospodarze tych ziem. Ponoć nie przesadza się starych drzew, a w tym wypadku tak się dzieje. Jest jeszcze kilka gospodarstw, które zwlekają z decyzją o opuszczeniu domostw, mówią, bardzo ciężko odejść...Nie będziemy już mieli nawet możliwości przybycia i powspominania dni spędzonych tutaj, ponieważ wszystko będzie wyburzone i idzie na dno. Wkrótce stara wieś zostanie zrównana z ziemią i ma powstać w tym miejscu zbiornik chroniący mieszkańców innych miejscowości przed powodzią. Przeprowadzka wsi miała się zakończ w styczniu 2017 roku, ale dzisiaj dowiedziałem się nie oficjalnie od jednego z mieszkańców, że termin ostateczny mija 30 sierpnia 2017 roku. Nowe Nieboczowy powstały całkowicie od początku. Mieszkańcom zależało, aby do nowej wsi przeniesiony został kościół, a nawet cmentarz. Kościół został wybudowany nowy, przeniesiono do niego wyposażenie z opuszczonego kościoła, cmentarz też nowy i przeniesiono nagrobki z starego cmentarza do nowego. Więcej w fotorelacji na www.jancham.cba.pl. Cała trasa wg licznika to 82.20 km. Pogoda piękna z małym ale chodzi o wiatr w porywach b.silny co skutecznie utrudniało jazdę. Więcej: https://janham.cba.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=84&Itemid=207

Film z trasy

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Ostrava i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ostrava i okolice

Mapa prezentuje fragment północno-wschodnich Czech, przy granicy z Polską, na pograniczu Śląska i Moraw. Stolica regionu - Ostrawa - to ważny ośrodek komunikacyjny i gospodarczy Czech.

Rok wydania: 2016/2017

Powiat raciborski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiat raciborski

Mapa Raciborza i okolic obejmuje obszar, w skład którego wchodzą gminy: Racibórz, Kornowac, Nędza, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i dydaktycznych, łącznie z kilometrażem.

Rybnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice

Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Województwo opolskie i plan Opola
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo opolskie i plan Opola

Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono wszystkie miejscowości. Mapa oprócz województwa obejmuje też pogranicze i obszar Wrocławia. Na obu mapach wkreślono współrzędne geograficzne zgodne z GPS. Opracowanie obejmuje także plan Opola w skali 1:20 000, widoczny po odpowiednim zbliżeniu.