category-icon

LGD Nad Białą Przemszą - Szlak Imbramowicki

8.3 km
129 m
Ściborzyce

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2014-05-28
Ściborzyce
category-icon
8.3 km
129 m
20 m
Łatwy
3.1/6
Pieszy, czarny Szlak Imbramowicki, jest uzupełnieniem trasy długodystansowego Szlaku Warowni Jurajskich. Wiedzie do interesujących miejsc w Dolinie Dłubni. Na trasie źródło krasowe Jordan w Ściborzycach, w pobliżu którego w zabytkowym parku wznosi się secesyjny pałac Popielów z końca XIX w. W Małaszycach jest duży stary młyna, murowany z kamieni wapiennych. Później zwiedzamy klasztor norbertanek w Imbramowicach z pięknym kościołem klasztornym z l. 1711-1721 z barokowym wnętrzem. Następnie szlak zmierza do Wąwozu Ostryszni z licznymi skałami, w bukowym lesie, aż w końcu trafiamy do Glanowa, wsi położonej na płaskowyżu ponad Doliną Dłubni. Znajduje się tu zespół dworski ze starym dworem i drewnianym spichlerzem.
Cała trasa jest oznakowana w terenie, prowadzi tylko krótki odcinek asfaltową szosą o nieco większym natężeniu ruchu, a poza tym wzdłuż dróg lokalnych lub polnych. Wycieczka nadaje się również dla rowerzystów z rowerami górskimi. Można ją przedłużyć, zamykając pętlę koło klasztoru w Imbramowicach – wracają tam niebieskim szlakiem z Glanowa w dół Doliny Dłubni.
Trasę poleca:

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Jura Krakowsko-Częstochowska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot. Ukształtowanie terenu z wąwozami, płaskowyżami i łagodnymi wzgórzami, bogactwo zabytków oraz zagospodarowanie korzystnie wpływają na rozwój turystyki. Niezmiernie istotna jest gęsta sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają dogodne dotarcie do wszystkich najciekawszych zakątków. Nie brakuje tu licznych stadnin i ośrodków jeździeckich, umożliwiających uprawianie turystyki konnej.

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej łączy Kraków z Częstochową a jej zasięg wyznaczają: Mstów na północy, Częstochowa i Trzebinia na zachodzie, Siewierz i Alwernia na południu oraz Kraków na wschodzie. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie