category-icon

Łódzka Magistrala Rowerowa N-S 202 km

201 km
1.7 km
Radomsko
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-09-26
Radomsko
category-icon
201 km
1691 m
1589 m
2/6
Łódzka Magistrala Rowerowa N-S
Biegnie przez powiaty: łęczycki, zgierski, pabianicki, bełchatowski i radomszczański, aż do województwa śląskiego. Na trasie szlaku leżą m.in.: Łęczyca, która zachowała średniowieczny układ ulic, a najcenniejszy zabytek stanowi Zamek Królewski, w którym mieści się dziś Muzeum Regionalne, liczne zabytkowe świątynie (w Siedlcu, Parzęczewie, Bełdowie, Kazimierzu, Lutomiersku, Zelowie, Parznie, Łękińsku, Radomsku, Strzałkowie i Gidlach) oraz drewniane kościółki w Dobroniu, Topoli Królewskiej, Kaszewicach, a także rezydencje magnackie, szlacheckie i ziemiańskie (m.in.: w Siedlcu, Bełdowie, Strzyżewicach, Klukach, Słupi i Strzałkowie). Na szlaku można obejrzeć zabytkowe parki wiejskie (Porszewice, Strzyżewice), rezerwaty przyrody (Jasień, Łuszczanowiec) i największą w Polsce kopalnię węgla brunatnego Bełchatów w Rogowcu. Po drodze warto odwiedzić muzea w Łęczycy, Zelowie, Radomsku czy Gidlach. Można również wypocząć w ośrodkach wypoczynkowych na Słoku czy Wawrzkowiźnie.




????POBIERZ PLIK GPX ????
✔ Dystans: 202 km

✔ Nawierzchnia: mieszana (asfalt, piasek, ścieżki leśne, ścieżki polne)

✔ Suma podjazdów: 2 700

✔ Suma zjazdów: 2 600

✔ Jaki rower: najbardziej optymalny rower to mtb oraz treking

✔ Trudność: szlak dla osób początkujących i średnio zaawansowanych

✔ Początek szlaku: Kłodawa

✔ Koniec szlaku: Skrzypiec

✔ Strona szlaku: https://lodzkie.pl

✔ Znakowanie: Zobacz znakowanie szlaku (link)

Atrakcje na szlaku:
Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach | Rezerwat Przyrody Jasień | Klasztor Franciszkanów w Radomsku | Kościół św. Klemensa w Lgocie Wielkiej | Rezerwat Łuszczanowiec | Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów | Muzeum w Zelowie – Ośrodek Dokumentacji Dziejów Braci Czeskich | Zamek Królewski w Łęczycy | Kościół św. Wojciecha w Dobroniu | Zespół młyna wodnego w Ldzaniu-Talarze | Zespół klasztorny w Lutomiersku | Zespół dworski w Bełdowie

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich
Mapa przedstawia najbardziej interesującą pod względem rzeźby terenu północno-zachodnią część strefy krawędziowej Wzniesień Łódzkich. Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich położony jest na północny-wschód od Łodzi, pomiędzy Łodzią, Brzezinami i Strykowem. Najwyższy punktem na terenie PKWŁ jest tzw. wzgórze „Radary”, koło miejscowości Dąbrowa - leży na wysokości 284 m n.p.m. Wzgórza w południowej części parku opadają wyraźnymi stopniami w kierunku północnym, ku Pradolinie Warszawsko-Berlińskiej. Dużymi walorami tego obszaru, oprócz rzeźby terenu, są lasy, doliny rzeczne, osobliwości przyrody (Las Janinowski – największy w centralnej Polsce las bukowy, Las Łagiewnicki – jeden z największych lasów miejskich w Europie) oraz krajobraz kulturowy. Sąsiedztwo dużej aglomeracji i gęsta sieć szlaków pieszych, rowerowych i konnych sprawia, że park ten cieszy się dużą popularnością wśród odwiedzających.
Jura Krakowsko-Częstochowska - okolice Częstochowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska - okolice Częstochowy

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej, fragmentu położonego bliżej Częstochowy. Zasięg mapy wyznaczają miejscowości: Częstochowa, Blachownia, Pajęczno, Radomsko. Zaznaczono tu szlaki piesze, rowerowe i konne wraz z zaznaczonymi odległościami.
Mapa została wydana jedynie w formie cyfrowej - brak dostępnej wersji papierowej.

Wyżyna Wieluńska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wyżyna Wieluńska
Mapa przedstawia region geograficzny w południowej Polsce, rozciągający się pomiędzy Wieluniem a Częstochową. Zasięg mapy wyznaczają: Osjaków na północy, Radłów na zachodzie, Lubliniec na południu i Częstochowa na wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Wieluń, Działoszyn, Pajęczno, Kłobuck, Blachownię i Częstochowę. Obszar ten charakteryzuje się zmiennym krajobrazem – od rozległych równin po wzniesienia sięgające 300 m n.p.m., skały wapienne i jaskinie. Najcenniejsze fragmenty Jury objęte są ochroną w postaci Załęczańskiego Parku Krajobrazowego i Parku Krajobrazowy Dolina Górnej Liswarty. Dużą atrakcją w regionie są doliny rzek: Warty i Liswarty. Popularnością cieszą się tu spływy kajakowe. Jest to atrakcyjny teren na wycieczki piesze i rowerowe.
Województwo Łódzkie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Łódzkie

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości warte odwiedzenia.

Miejscowości na trasie