category-icon

Mechowe Jeziorko

120 km
8 h 14 min
1.6 km
Polska, dolnośląskie, Stronie Śląskie

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2011-09-04
Polska, dolnośląskie, Stronie Śląskie
category-icon
120 km
1629 m
1625 m
Średni
8 h 14 min
5.8/6
Dziś proponuję wypad do Mechowego Jeziorka w Jesenikach. Trasa jak zwykle zaczyna się w Stroniu Śląskim i biegnie w kierunku Starego Mesta w Czechach a dalej do miejscowości Branna, gdzie jak zwykle chwilę się zatrzymuję aby podziwiać piękny widok na panoramę miejscowości.
Branná posiada kilka cennych zabytków architektonicznych. Najważniejszym jest gotycko-renesansowy zamek Kolštejn, którego początki sięgają XIV wieku. Po pożarze w 1926 odbudowano go częściowo w latach 60. XX wieku. W centrum wsi znajduje się budynek wójtostwa z kwadratową wieżą z przełomu XVI i XVII wieku oraz ratusz - z lat 1905-1906.
Innymi zabytkami architektury są kościół parafialny z 1614 pod wezwaniem Michała Archanioła (nawiązujący do architektury zamku oraz wójtostwa) oraz budynek klasycystycznego probostwa z 1784. Przed kościołem znajduje się pieta z 1663 oraz rzeźba św. Jana Nepomucena z 1733.
Dalej poruszam się w kierunku Ramzowej i Jesenika. W tej miejscowości należy skierować się w strone miejscowości Rejwiz. Po około 3 kilometrach wybieram ściezkę rowerową , która prowadzi mnie przez około 3 kilometry . Dojeżdam do tablicy informacyjnej ,że wchodzę na teren rezerwatu przyrody. Zsiadam więc z roweru , bo jest tam zakaz jazdy na rowerze i pieszo ide za niebieskimi znakami pieszego szlaku. Droga jest trudna do pokonania ze względu na liczne powalone dzrewa i nierówną nawierzchnię . Często rower należy po prostu nieść. Mijam „strażników leśnych: ale nikt nie zwraca mi uwagi . Po około15 minutach docieram do drewnianych pomostów , które prowadza mnie aż do punktu poboru opłat. Wstęp to 20 koron , dodatkowo można tam dokonać zakupu napojów oraz regionalnych pamiątek. Tam też należy pozostawić rower , którego pilnuje Pani z kasy.
Od tego miejsca do jeziorka jest około 600 metrów.
Te tereny to największe torfy na terenie Moraw. w których znajdują się jeziora torfowe w NRP Rejviz. Z okolicą jezior wiążą się opowiadania i legendy (np. o pasterzu, o zatopionym mieście oraz o połączeniu z Bałtykiem). W kierunku jeziora prowadzi ścieżka przyrodnicza o długości 2 km, która rozpoczyna się w gminie Rejviz.
Po krótkim pobycie ruszam w kierunku Rejviz. Osobiście polecam to miejsce w dni powszednie , gdy panuje tu niewielki ruch pieszy. Poza tym dla osób nie lubiących nosić roweru polecam dojazd od strony Rejviz , to tylko kilkaset metrów.
W drogę powrotna udaję się w kierunku Pisecnej / ścieżka rowerowa przy pobliskim parkingu /
dalej w kierunku Vidnawy , gdzie po drodze można zajrzec do Jaskiń na Spicaku. I jak zwykle rzut oka na przepiękny Zamek w Javorku. U mnie to już swoista tradycja.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Śnieżnik i Międzygórze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Śnieżnik i Międzygórze

Mapa obejmuje obszar Masywu Śnieżnika. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych, łącznie z kilometrażem. Rok wydania 2021

 

Góry Opawskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Opawskie

Mapa obejmuje obszar Gór Opawskich zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej. Na mapie zaznaczono takie szczyty jak: Góra parkowa, Biskupia Kopa, Góra poprzeczna oraz obszar wokół Dzikowca. Zawiera aktualny przebieg tras turystycznych pieszych z długościami i czasami przejść oraz tras rowerowych i ścieżki przyrodnicze. Zaznaczono powstałe w ostatnich latach wiatrołomy. Miejsca atrakcyjne oznaczono kolorem żółtym. Rok wydania: 2022

Czarna Góra
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czarna Góra

Mapa Czarnej Góry i okolic. Zakres mapy ograniczony jest miejscowościami: Stronie Śląskie, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie i Stare Miasto w Czechach. Znajduje się tu popularny ośrodek narciarski. Na mapie zaznaczono szlaki piesze i rowerowe (z długościami), konne, a także ścieżki przyronicze. Jest oznaczona baza noclegowa i gastronomiczna. 

Mapa została wydana jdunie w formie cyfrowej – brak dostępnej wersji papierowej.

Góry Złote - szczegółowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote - szczegółowa

Szczegółowa mapa turystyczna Gór Złotych z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera wszystkie znakowane szlaki turystyczne piesze, rowerowe, ścieżki dydaktyczne wraz z kilometrażem. Obejmuje swym zasięgiem pasmo Gór Złotych oraz takie miejscowości jak Paczków, Javornik, Złoty Stok, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie.

Rok wydania: 2018

Masyw Śnieżnika. Góry Bialskie. Králický Sněžník
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Masyw Śnieżnika. Góry Bialskie. Králický Sněžník

Mapa Masywu Śnieżnika przedstawia jedno z wyższych w Sudetach pasm górskich, które zamyka od południa Kotlinę Kłodzką. Zaliczamy je do Sudetów Wschodnich. Zasięg mapy wyznaczają: Bystrzyca Kłodzka na północnym-zachodzie, Międzylesie na południowym-zachodzie oraz Jindrichov na południowym-wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Masyw Śnieżnika z najwyższym szczytem Śnieżnikiem (1426 m n.p.m.), Góry Bialskie, Kralicky Sneznik, częściowo także Rychlebske hory i Góry Złote oraz miasto Stronie Śląskie.
Duże zróżnicowanie krajobrazowe, doskonałe zagospodarowanie turystyczne podszczytowego rejonu Śnieżnika z jednej strony i „dzikość” Gór Bialskich z drugiej – to najlepsze atuty tego obszaru. Pobyt w tym regionie z pewnością miło wspominać będą nie tylko turyści piesi, ale także miłośnicy narciarstwa, jazdy rowerowej i konnej, wspinacze skałkowi oraz wędkarze. Rok wydania 2023

Góry Złote i Rychlebskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote i Rychlebskie

Mapa "Góry Złote" zawiera przebieg tras turystycznych pieszych i rowerowych, aktualizowany w terenie. Mapa obejmuje swym zasięgiem obszar od Paczkowa do Jeseníka (na osi płn. - płd.) oraz od Oldrzychowic Kłodzkich do Jarnołtowa (na osi wsch.-zach.) z zaznaczonymi ciągami komunikacyjnymi, szlakami turystycznymi, pieszymi i rowerowymi z wyznaczonymi odległościami i czasami przejść. Rok wydania 2022