category-icon

Młoszowa - Oświęcim - Młoszowa

83 km
8 h
1.9 km
Polska, małopolskie, Młoszowa, powiat chrzanowski

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2024-08-07
Polska, małopolskie, Młoszowa, powiat chrzanowski
category-icon
83 km
1928 m
1932 m
Łatwy
8 h
4.9/6
Po dłuższym okresie bezczynności udało mi się w końcu wyruszyć w kolejną wycieczkę podczas której tak jak ostatnio, podróżowałem po zachodnich terenach Małopolski na pograniczu z województwem śląskim. Jako miejsce startu obrałem sobie Młoszową co wiązało się z dogodnym parkingiem, na którym mogłem zostawić samochód a jako miejsce docelowe obrałem Oświęcim. Trasa była bardzo urozmaicona. Po drodze było sporo lasów, kilka zbiorników wodnych, część trasy pokrywała się z Wiślaną Trasą Rowerową. Nie zabrakło także różnego rodzaju zabytków w postaci np. dworów, pałaców, zamków, kościołów i innych. A ponieważ przy każdym z tych obiektów robiłem przerwy na obejrzenie i zrobienie kilku zdjęć, czas wycieczki sięgnął ośmiu godzin podczas gdy czas samej jazdy był prawie dwukrotnie krótszy i wyniósł 4 godziny i 24 minuty. Najdłuższą przerwę zrobiłem sobie przy pałacu w Bobrku, gdzie ponad godzinę spędziłem na rozmowie z pilnującym obiektu. Teren po którym się poruszałem był generalnie płaski, największe wzniesienia znajdowały się pod koniec wycieczki między Wygiełzowem a Bolęcinem, gdzie znajdowało się kilka większych wzniesień, w tym jedno bardzo solidne w drodze do ruin zamku Lipowiec. Podczas wycieczki poruszałem się głównie po drogach lub ścieżkach z nawierzchnią asfaltową a drogi gruntowe. Były także odcinki z drogami o nawierzchni gruntowej i większość z nich była bardzo przyzwoitej jakości, zwłaszcza odcinek przez las między Chrzanowem a Jeleniem-Dąbiem. Na jednym z odcinków z drogą gruntową, między Młoszową a Trzebinią przeżyłem chwilę niepewności, gdyż na ścieżce którą się poruszałem i w zaroślach po jej obu stronach buszowało stado dzików w tym także młode. Na szczęście tak jak i ja nie miały ochoty do bliższego kontaktu i dość szybko oddaliły się.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017

Jura Krakowsko-Częstochowska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot. Ukształtowanie terenu z wąwozami, płaskowyżami i łagodnymi wzgórzami, bogactwo zabytków oraz zagospodarowanie korzystnie wpływają na rozwój turystyki. Niezmiernie istotna jest gęsta sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają dogodne dotarcie do wszystkich najciekawszych zakątków. Nie brakuje tu licznych stadnin i ośrodków jeździeckich, umożliwiających uprawianie turystyki konnej.

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej łączy Kraków z Częstochową a jej zasięg wyznaczają: Mstów na północy, Częstochowa i Trzebinia na zachodzie, Siewierz i Alwernia na południu oraz Kraków na wschodzie. Rok wydania 2024

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024