category-icon

Motocyklowe, tajemnicze początki wiosny 2019

214 km
7 h 13 min
157 m
Żagań

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2019-03-23
Żagań
category-icon
214 km
157 m
0 m
Średni
7 h 13 min
4.6/6
Korzystając z pięknej wiosennej pogody, wybrałem się w tajemnicze rejony zachodnich rubieży.
Plan na dziś, dotrzeć do tajemniczej niemieckiej fabryki broni DAG Alfred Nobel, zwiedzając jednocześnie ciekawsze miejsca wg mojej wartej uwagi mapki (https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1u81JvlWg7LeMm0SNe9rAwScsAopxNdfw&ll=51.93075691999149%2C16.8780168535784&z=4&fbclid=IwAR1L-wNWHkHAKpfb8Y9DuPWQeVdAcQyzxBhiDvNjUCDslWNltpuaa3IWeDc).

Po drodze zawitałem więc: do Pałacu w Jerzmanowej, obejrzałem tam też pomnik Ludzi Ziemi. W dalszym etapie kierowałem się na Nowogród Bobrzański, gdzie po drodze napotkałem, klimatyczny kościół w Miłakowie, tajemniczy pałac Lasocinie, oraz zapomniany pałac w Drwalewicach.
Kierując się dalej na zachód natrafiłem na urokliwe i jednocześnie historyczne miasteczko Kożuchów. Warto tutaj na dłużej przyjechać.
Po drodze do celu trafiłem na wioskę Niwiska. Już znak na wjeździe (zabudowa historyczna), sugerował zwiększenie uwagi. Piękny kościół rzymskokatolicki, ruiny
kościoła ewangelickiego i park z urządzeniami wodnymi, cieszyły oko.
Wjeżdżając do Nowogrodu zaintrygowała mnie willa przy starej fabryce. Piękna, lecz bardzo zaniedbana.

Z Nowogrodu już prosta droga do poniemieckiej fabryki, gdzie przenosimy się w inny wymiar świadomości. Napis: OBIEKT NIEBEZPIECZNY WSTĘP WZBRONIONY GROZI ŚMIERCIĄ, tajemnicze silosy, wąskie leśne dróżki przywołują minione czasy.
Późna godzina i daleka powrotna droga zmusiły mnie na szybkie opuszczenie tajemniczych terenów.
W drodze powrotnej planowałem odwiedzić Obóz Jeniecki Lotników w Żaganiu. Tutaj niespodzianka. Z okazji 75 rocznicy ucieczki jeńców z obozu, odbywały się imprezy okolicznościowe (http://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora/7,35182,24576965,tunel-do-wolnosci-rocznica-wielkiej-ucieczki-z-obozu-w-zaganiu.html). To fajny bonus na koniec intensywnego dnia w siodle.
Jeszcze tylko kilka fot przed Pałac Lobkowitzów w Żaganiu i czas wracać.
Skala trudności 7/10

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Gmina Iłowa - mapa historyczna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gmina Iłowa - mapa historyczna

Mapa historyczna Gminy Iłowa.

Pojezierze Sławskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Sławskie

Turystyczna mapa Pojezierza Sławskiego z aktualnymi szlakami pieszymi, rowerowymi i kajakowymi. Obszar mapy zawiera się pomiędzy Zieloną Górą a Lesznem obejmując obszar m.in. Przemęckiego Parku Krajobrazowego.

Dolina Odry. Kraina Łęgów Odrzańskich
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina Odry. Kraina Łęgów Odrzańskich

Aktualizowana w terenie mapa Krainy Łęgów Odrzańskiech obejmuje obszar od Wrocławia do Głogowa. Osią mapy jest rzeka Odra. Na mapie umieszczono aktualne szlaki piesze i rowerowe.

Bory Dolnośląskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bory Dolnośląskie

Mapa Borów Dolnośląskich swoim zasięgiem obejmuje obszar samych Borów, Dolne Łużyce (także z częścią niemiecką) oraz Przemkowski Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Łuku Mużakowa. Wschodnią granicę mapy wyznaczają Głogów i Chojnów.

Ziemia Lubuska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Lubuska

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika turystycznego i górskiego – Waldemar Brygier (naszesudety.pl). Wśród polecanych atrakcji: zamki, pałace, muzea, skanseny, kopalnie, twierdze, osobliwości przyrody, uzdrowiska i wiele innych. Zapraszamy do lektury! Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2019