category-icon

Nadwiślańską trasą do Tyńca

10 km
10 m
Skawina
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2022-06-23
Skawina
category-icon
10 km
10 m
20 m
Łatwy
5.6/6
OPIS TRASY:

Wyruszamy spod budynku Dworca Kolejowego w Skawinie. Przejściem podziemnym pod torami przedostajemy się do ul. Tynieckiej. Wzdłuż drogi biegnie szeroki ciąg pieszo-rowerowy. Kiedy CPR się skończy wchodzimy na wał i dalej wzdłuż ul. Tynieckiej podążamy aż do ul. Piastowskiej. Następnie trzeba przejść przez most, by po drugiej stronie Skawinki skręcić w prawo. Ponownie znajdujemy się na wałach, wędrując ścieżką mijamy most rowerowy (nie wchodząc na niego). Asfaltową trasą podążamy aż do jej końca i znaku STOP. Za znakiem skręcamy w prawo, pokonując most nad Kanałem Łączany. Około 50 metrów za mostem schodzimy asfaltową drogą z wałów w stronę przeprawy promowej na Wiśle. Po przepłynięciu promem należy wejść na wał i skręcić w prawo na ścieżkę prowadzącą aż do Skał Piekarskich. Wygodna trasa o trawiastym podłożu kończy się potężną Skałą ,,Kozierówka”. Aby dojść do Tyńca około 300 metrów przed rzeczoną skałą należy zejść z wału ścieżką w prawo. Przez ostatnie 1,5 km będziemy podróżować doliną Wisły aż do przyklasztornej przeprawy (Uwaga! ostatni odcinek to wyboista trasa, rowerzystom zalecamy objazd ulicami gminnymi przez Ściejowice i Piekary).

CO ZOBACZYSZ:

- Skała ,,Kozierówka’’ - wzniesienie na którego szczycie w średniowieczu znajdował się obronny gród wzniesiony przez księcia Konrada Mazowieckiego w XIII wieku podczas kampanii wojskowej . Warto jednak podkreślić, że ,,Kozierówka” (a dokładniej tutejsze skalne jaskinie) zamieszkane były już w późnym paleolicie przez neandertalczyków.
- Skała ,,Okrążek’’ - malowniczo położone nad jeziorem wzniesienie. Odważni mogą wdrapać się na jego szczyt - stroma ścieżka prowadzi na szczyt od strony północnej. Z góry rozpościera się przepiękny widok na starorzecze Wisły oraz Klasztor w Tyńcu.
- Kamieniołom w Piekarach - skała ciągnąca się od ,,Okrążka’’ w kierunku Tyńca. Warto zwrócić uwagę na sztolnie, która w XIX wieku pełniła rolę spiżarni dla właścicieli Pałacyku Piekarskiego - Państwa Milieskich.
- Opactwo Benedyktynów w Tyńcu - punkt docelowy trasy spacerowej. Z trasy kilkukrotnie będzie rozpościerał się spektakularny widok na klasztor. Sam klasztor ufundował w XI wieku Kazimierz Odnowiciel lub jego syn Bolesław Śmiały. Od początku istnienia opactwo należy do Zakonu Benedyktynów.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

- Przeprawa przez Wisłę Kopanka - Jeziorzany:
Prom kursuje codziennie od godz. 6.00 do 21.00. Koszt: 3,50zł za samochód, piesi i rowerzyści - przeprawa darmowa

- Przeprawa przez Wisłę Piekary - Tyniec:
W weekendy od godz. 10.00 do 20.00. Koszt: 3zł os. dorosła, 2zł dziecko, rower +2zł.

- Jak wrócić?
Można wrócić tą samą trasą, bądź wsiąść na przystanku ,,Tyniec’’ w autobus linii 203 kierunek: Skawina. W autobusach bez dodatkowej opłaty można przewozić rowery. Aktualny rozkład sprawdzicie na: https://rozklady.mpk.krakow.pl/?lang=PL&linia=203

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Kraków - plan miasta
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kraków - plan miasta

Najnowszy Plan Krakowa, obejmuje cały Kraków w granicach administracyjnych wraz z obrzeżami oraz część Wieliczki, Skawiny, Zabierzowa. Aktualny, uzupełniony plan miasta Krakowa przedstawiono w skali 1:20 000.
Plan prezentuje aktualną sieć komunikacji publicznej oraz spis wszystkich ulic. Na mapie zaznaczono sieć tras rowerowych. Rok wydania 2022

Okolice Krakowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Krakowa

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na zachodzie, Sułoszową na północy oraz Myślenice na południu. Rok wydania: 2022

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie