category-icon

Niepołomice - Bochnia - Niepołomice

94 km
6 h 9 min
1.2 km
Polska, małopolskie, Puszcza Niepołomicka, Niepołomice, powiat wielicki
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2024-08-16
Polska, małopolskie, Puszcza Niepołomicka, Niepołomice, powiat wielicki
category-icon
94 km
1187 m
1219 m
Łatwy
6 h 9 min
6/6
Pomimo panującego upału zdecydowałem się na kolejną wycieczkę, tym razem w okolicy Puszczy Niepołomickiej. Pierwsza część wycieczki, ta zdecydowanie dłuższa przebiegała jednak po odkrytym terenie, najpierw wzdłuż Wisły a od Uścia Solnego do Bochni wzdłuż Raby. Po chwilowym pobycie w Bochni podróż odkrytym terenem kontynuowałem do Damienic skąd już, z małym wyjątkiem na wysokości Kłaja, do końca wycieczki jechałem przez Puszczę Niepołomicką. Podczas jazdy po odkrytym terenie, wystawiony byłem na działanie słońca i wysokiej temperatury. Zamontowany do roweru licznik wskazywał nawet 37 stopni. Nie wiem na ile wiarygodne były te wskazania, nie da się jednak ukryć że ciepło było. Chcąc sobie ulżyć dwukrotnie skorzystałem z nawilżania, raz korzystając z kranu przy cmentarzu w Krzyżanowicach a drugi raz wykorzystując rozpylaną mgiełkę wodną na Rynku w Bochni. Początkowo nie planowałem pobytu w Bochni jednak będąc w jej okolicy chciałem zobaczyć znajdujący się w niej cmentarz żydowski, o którym niedawno czytałem. Cmentarz ten jest ponoć jednym z najlepiej utrzymanych w Małopolsce jednakże nie udało mi się tego potwierdzić, gdyż zamknięte bramki w ogrodzeniu skutecznie to uniemożliwiły. Opuściłem więc Bochnię bez zbytniego kluczenia i po dotarciu do Damienic zanurzyłem się w Puszczę Niepołomicką. W puszczy temperatura może nie była niższa ale rosnące po obu stronach dróg i ścieżek drzewa dawały przynajmniej ochronę przed piekącym słońcem. Podczas podróży przez puszczę, podobnie jak podczas wcześniejszych etapów wycieczki wzdłuż Wisły i Raby, poruszałem się głównie po asfaltowej nawierzchni. Z dróg gruntowych korzystałem jedynie przez kilka ostatnich kilometrów a konkretnie od Wężowego Stawu. Drogi, którymi się poruszałem generalnie były płaskie między innymi dlatego, że większości trasy przebiegała wzdłuż rzek. Na dobrą sprawę jedyne wzniesienia znajdowały się w Bochni a najbardziej stromy podjazd prowadził do cmentarza żydowskiego.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Puszcza Niepołomicka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Puszcza Niepołomicka

Mapa Puszczy Niepomickiej przedstawia rozległy kompleks leśny położony na wschód od Krakowa, w widłach Wisły i Raby. Zasięg mapy wyznaczają: Wawrzeńczyce na północy, Kraków na zachodzie i Bochnia na południowym wschodzie. Jest to jeden z popularniejszych regionów rekreacyjnych w pobliżu Krakowa.

Puszcza Niepołomicka, nazywana „zielonymi płucami Krakowa”, jest doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu. To atrakcyjny obszar spacerów i wycieczek rowerowych. Latem można skorzystać z kąpieliska na obrzeżach lasu w Zabierzowie Bocheńskim. Zimą warto wybrać się tu na narty biegowe. Godna uwagi jest historia Puszczy. Było to jedno z ulubionych miejsc polowań polskich władców od Kazimierza Wielkiego przez Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego. Świadectwem tamtych czasów są Niepołomice i ufundowany w XIV wieku zamek królewski.

Wydanie 5, 2017

Okolice Krakowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Krakowa

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na zachodzie, Sułoszową na północy oraz Myślenice na południu. Rok wydania: 2022

Beskid Wyspowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Wyspowy

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy ogranicza ją Brzesko i Bochnia, na południu Rabka i Stary Sącz, na zachodzie - Jordanów, a na wschodzie - Nowy Sącz. To świetna alternatywa dla mapy drukowanej. Rok wydania: 2023

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie