category-icon

Niepołomice - Zaborów - Niepołomice

103 km
6 h 36 min
1.5 km
Polska, małopolskie, Niepołomice, powiat wielicki

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2024-09-02
Polska, małopolskie, Niepołomice, powiat wielicki
category-icon
103 km
1450 m
1450 m
Łatwy
6 h 36 min
4.9/6
Podczas tej wycieczki postanowiłem ponownie wrócić do Puszczy Niepołomickiej i przebiegającej w pobliżu Wiślanej Trasy Rowerowej, tyle, że tym razem zasięg wycieczki miał sięgać znacznie dalej na wschód niż jak ostatnio Uście Solne. Prognozy zapowiadały słoneczną pogodę i ciepło choć poranek tego nie zapowiadał. Gdy wyruszałem ok. godz. 9 to było dość chłodno i i mgliście. Mgła, która towarzyszyła mi podczas jazdy Wiślaną Trasą Rowerową była miejscami dość gęsta i ustąpiła dopiero po upływie ok. godziny jazdy. Gdybym poruszał się normalną publiczną drogą mogło by to stanowić niebezpieczeństwo, na szczęście na trasie, którą jechałem ruch samochodów był wyłączony. Teren po którym się poruszałem był mi już znany z poprzednich wycieczek więc nie nastawiałem się na jakieś większe zwiedzanie. Tym bardziej, że pora roku i dzień tygodnia wykluczały albo znacznie ograniczały możliwość zwiedzania. Dzień tygodnia miał znaczenie albowiem w poniedziałki muzea zazwyczaj są zamknięte (dwór w Dołędze) a pora roku związana jest z bujną zielenią skutecznie zasłaniającą część obiektów znajdujących się na trasie. Ta zieleń utrudniła zwłaszcza bliższe zapoznanie się z zaniedbanymi dworami w Zaborowie i Popędzynie, nie ułatwiała także zrobienia zdjęć kościoła w Szczurowej i Strzelcach Wielkich oraz dworu w Górce. Jak jednak zaznaczyłem, nie był to pierwszy mój pobyt w tych stronach więc bardziej zależało mi na zasygnalizowaniu obecności ciekawych obiektów niż ich zwiedzaniu. Teren po którym przebiegała wycieczka był wyjątkowo płaski. Z jednej strony można to było uznać za zaletę bo praktycznie nie było żadnego większego podjazdu, z drugiej strony płaski teren spowodował, że chcąc utrzymać prędkość trzeba było praktycznie non stop pedałować. Znaczna część trasy przebiegała ścieżkami rowerowymi, wyłączonymi z ruchu samochodów a na drogach publicznych, którymi się poruszałem ruch pojazdów był znikomy. Jedynie w okolicy Szczurowej ruch samochodów był większy ale też bez przesady.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Puszcza Niepołomicka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Puszcza Niepołomicka

Mapa Puszczy Niepomickiej przedstawia rozległy kompleks leśny położony na wschód od Krakowa, w widłach Wisły i Raby. Zasięg mapy wyznaczają: Wawrzeńczyce na północy, Kraków na zachodzie i Bochnia na południowym wschodzie. Jest to jeden z popularniejszych regionów rekreacyjnych w pobliżu Krakowa.

Puszcza Niepołomicka, nazywana „zielonymi płucami Krakowa”, jest doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu. To atrakcyjny obszar spacerów i wycieczek rowerowych. Latem można skorzystać z kąpieliska na obrzeżach lasu w Zabierzowie Bocheńskim. Zimą warto wybrać się tu na narty biegowe. Godna uwagi jest historia Puszczy. Było to jedno z ulubionych miejsc polowań polskich władców od Kazimierza Wielkiego przez Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego. Świadectwem tamtych czasów są Niepołomice i ufundowany w XIV wieku zamek królewski.

Wydanie 5, 2017

Okolice Krakowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Krakowa

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na zachodzie, Sułoszową na północy oraz Myślenice na południu. Rok wydania: 2022

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie