category-icon

Nowe Brzesko - Szczurowa - Nowe Brzesko

73 km
6 h 40 min
454 m
Polska, małopolskie, Nowe Brzesko, powiat proszowicki

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2021-03-31
Polska, małopolskie, Nowe Brzesko, powiat proszowicki
category-icon
73 km
454 m
446 m
Średni
6 h 40 min
4.9/6
Nie ma chyba w Polsce człowieka, który by nie widział albo przynajmniej nie słyszał o Zamku Królewskim w Warszawie, Wawelu, Zamku Książ, Zamku w Malborku czy Szlaku Orlich Gniazd. Oczywiście takich znanych miejsc jest mnóstwo i bynajmniej nie jest moim zamiarem robienie jakiegoś rankingu. Niewątpliwie z miejscami tymi związane są tłumy zwiedzających. Tymczasem w ich cieniu, poza znanymi miejscowościami i utartymi szlakami, istnieją miejscowości w których znajdują się perełki o których nikt nie słyszał. I moją pasją a zarazem celem podczas moich rowerowych wędrówek jest odkrywanie takich perełek. Jadąc z dala od głównych dróg i szlaków turystycznych mijam miejscowości i ciekawe obiekty o których nie słyszał nikt oprócz mieszkańców i osób zainteresowanych. No bo kto słyszał o kościele i dworku w Strzelcach Wielkich, dworku i kościele w Przemykowie, kościele w Rachwałowicach, o dworkach w Górkach, Majkowicach, Włostowicach? Tymczasem w czasie gdy powstawała np. Warszawa istniał już kościół w mało komu znanym Przemykowie. Zazwyczaj znane dzieła sztuki kojarzymy z muzeami, dużymi ośrodkami turystycznymi. Tymczasem w kościele w Książnicach Wielkich znajduje się ołtarz wykonany w 1491 r. przez uczniów Wita Stwosza, prawdopodobnie z jego udziałem i jest on miniaturą ołtarza w Kościele Mariackim w Krakowie. Ja jednak nie jestem znawcą sztuki, owszem coś mi się podoba lub nie, ale głównym moim celem jest odszukiwanie w terenie takich perełek a przy okazji poznawanie miejscowości, których pewnie nigdy bym nie zobaczył gdyby nie te moje wycieczki rowerowe. A wbrew pozorom to odnajdywanie, zwłaszcza dworków wcale nie jest takie łatwe. We wspomnianym juz Przemykowie wracać przez pół wsi bo po prostu okryty wśród roślinności i innych zabudowań dworek. Ale przynajmniej zażyłem więcej ruchu co jest dodatkową korzyścią.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Puszcza Niepołomicka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Puszcza Niepołomicka

Mapa Puszczy Niepomickiej przedstawia rozległy kompleks leśny położony na wschód od Krakowa, w widłach Wisły i Raby. Zasięg mapy wyznaczają: Wawrzeńczyce na północy, Kraków na zachodzie i Bochnia na południowym wschodzie. Jest to jeden z popularniejszych regionów rekreacyjnych w pobliżu Krakowa.

Puszcza Niepołomicka, nazywana „zielonymi płucami Krakowa”, jest doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu. To atrakcyjny obszar spacerów i wycieczek rowerowych. Latem można skorzystać z kąpieliska na obrzeżach lasu w Zabierzowie Bocheńskim. Zimą warto wybrać się tu na narty biegowe. Godna uwagi jest historia Puszczy. Było to jedno z ulubionych miejsc polowań polskich władców od Kazimierza Wielkiego przez Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego. Świadectwem tamtych czasów są Niepołomice i ufundowany w XIV wieku zamek królewski.

Wydanie 5, 2017

Okolice Krakowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Krakowa

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na zachodzie, Sułoszową na północy oraz Myślenice na południu. Rok wydania: 2022

Ponidzie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ponidzie

Mapa Ponidzia przedstawia region położony w województwie świętokrzyskim nad dolną i środkową Nidą. Zasięg mapy wyznaczają: od północy - Chęciny; od południa - Proszowice; od zachodu - Jędrzejów i od wschodu - Staszów. Wzdłuż Nidy leżą najstarsze miasta regionu: Chęciny, Pińczów, Wiślica i Nowy Korczyn. Doskonałe warunki do wypoczynku oraz uprawiania sportów wodnych daje utworzony na rzece Czarnej Staszowskiej zbiornik Chańcza. Rok wydania: 2024

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie