category-icon

Orawa i Podhale.

108 km
10 h 9 min
1.2 km
Słowacja, Kraj żyliński, Trzciana, Powiat Twardoszyn, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Karpaty Zachodni
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2019-08-18
Słowacja, Kraj żyliński, Trzciana, Powiat Twardoszyn, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Karpaty Zachodni
category-icon
108 km
1248 m
1248 m
10 h 9 min
2.3/6
Kolejna rajza była znów nieco egzotyczna. Tym razem odbyła się w niedzielę 18.08.2019 roku. Rozpoczęła się w miejscowości Trstena na Słowacji. Dlaczego tam? Dlatego, że początkowo planowałem objechać malowniczo położone Jezioro Orawskie na pograniczu Polski i Słowacji. Do Trsteny dotarłem samochodem, choć początkowo był pomysł parkować w Bobrovie, ale tam parking był zajęty ze wzgledu na odpust. I tak oto z Trsteny skierowałem się pagórkami do Namestova i potem na granicę słowacko-polską w Bobrovie, gdzie miałem przepiękne widoki na okoliczne góry Beskidu Żywieckiego i Tatry oraz Jezioro Orawskie.



Kiedy znalazłem się w okolicy Lipnicy Wielkiej postanowiłem zjechać do miejsca gdzie Czarna Orawa wpływa do Jeziora Orawskiego. Dojście do tego miejsca jest niemożliwe, bo krzoków sporo, zaś same ujście to terytorium Słowacji, co oznajmialy gigantyczne słupy graniczne, co dla mnie okazało się czymś zupełnie nowym.


Po posiłku w Jabłonce skierowałem się dość ruchliwą drogą w stronę... Czarnego Dunajca !!! Zapadła bowiem decyzja o wizycie w Nowym Targu !!! Drogą ruchliwą jechałem aż do momentu, kiedy w Czarnym dunajcu wjechałem na szlak rowerowy wiodący po dawnej linii kolejowej.


Całej trasie towarzyszyły znakomite widoki na Tatry, Beskidy i Gorce. Do Nowego Targu planowałem jechać kiedy indziej, ale postanowiłem już teraz skorzystać z okazji. Zajechałem do Nowego Targu i wróciłem się do Czarnego Dunajca, a następnie szlakiem rowerowym dojechałem w przepięknych okolicznościach przyrody do Trsteny, gdzie zakonczyłem wyprawę i samochodem pojechałem do domu.


Wyprawa zakończyła się już po zmroku. Zrobiłem aż 110 km w pięknej pogodzie.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Bike Point Podhale
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bike Point Podhale

Mapa prezentująca najciekawsze trasy rowerowe Podhala, sygnowana logiem wypożyczalni Bike Point. Znajdziesz tutaj dłuższe i krótsze trasy, dostosowane do kondycji - nawet dla wymagających rowerzystów znajdą się tu ciekawe wyzwania! Zapraszamy do pobrania mapy i zwiedzania Podhala na rowerze. Lokalizacje wypożyczalni Bike Point znajdują się na mapie, wraz z innymi, ciekawymi obiektami okolicy. Zakopane zaprasza!

Bike Point to pierwsza sieć wypożyczalni rowerów w Zakopanem. Wypożyczasz rower w jednym punkcie, oddajesz w innym!

 

bikepoint7.jpg

Gorce
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gorce

Mapa przedstawia jedno z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych pod względem krajobrazowym pasm Beskidów, z Gorczańskim Parkiem Narodowym na czele. Obszar mapy obejmuje całe Gorce, od przełęczy Sieniawskiej i Raby Wyżnej na zachodzie, po dolinę Dunajca i Krościenko nad Dunajcem na wschodzie. Od południa mapę ogranicza Nowy Targ i Jezioro Czorsztyńskie, zaś od północy Mszana Dolna. Gorce są atrakcyjnym  terenem do uprawiania turystyki aktywnej – zarówno pieszej, rowerowej, narciarskiej, jak i konnej. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapa została skonsultowana przez przewodników z krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich, pracowników Gorczańskiego Parku Narodowego, PTTK w Rabce i w Krakowie oraz Grupę Podhalańską GOPR. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2023



Magura Orawska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Magura Orawska

Mapa prezentuje region Magury Orawskiej na Słowacji, sięgający na północy do granicy z Polską. w tym miasta Namiestowo, Twardoszyn i okolice Jeziora Orawskiego. Na południe mapa sięga do linii miejscowości Podbiel, na zachód - kilkanaście kilometrów za Oravską Leśną.

Rok aktualizacji: 2016/2017

Wokół Babiej Góry
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wokół Babiej Góry

Mapa prezentuje okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Zasięg mapy wyznaczają: Sucha Beskidzka i Zembrzyce na północy, Tvrdosin (Twardoszyn) na południu, Jeleśnia na zachodzie, Jordanów i Czarny Dunajec na wschodzie. Babia Góra (1 725 m n.p.m.) od wieków przyciągała uwagę podróżników i badaczy, fascynowała pisarzy i poetów. Mówiło się, że na jej szczycie, nie bez powodu zwanym Diablakiem, miały swoją siedzibę złe moce. Prawdziwą osobliwością i niezwykłym przeżyciem dla turystów jest rozległa panorama z niepowtarzalnym widokiem na Tatry oraz wschód słońca podziwiany ze szczytu. U północnych podnóży Babiej Góry rozciąga się największa pod względem powierzchni wieś w Polsce – Zawoja. Jest to atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa oraz idealna baza wypadowa w Pasmo Babiogórskie. Okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej, to atrakcyjne tereny na piesze i rowerowe wycieczki.
Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Całość uzupełniają fotografie.Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Beskid Żywiecki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Żywiecki

Mapa Beskidu Żywieckiego, z Babiogórskim Parkiem Narodowym i najwyższym szczytem - Babią Górą (1725 m n.p.m.). Na mapie znajduje się część Beskidu Śląskiego - sięgając na zachodzie po miejscowości Istebna i Jaworzynka, czyli miejsce styku granic Polski, Słowacji i Czech. "Żywiecka" część mapy obejmuje cały Beskid Żywiecki: Suchą Beskidzką na północy, Worek Raczański na południu, Zwardoń na zachodzie oraz Jordanów i Rabkę-Zdrój na wschodzie. Beskid Żywiecki to najwyższe po Tatrach pasmo górskie w Polsce. Wyniosłe szczyty sąsiadują tu z dolinami, w których ulokowały się miejscowości z tradycyjną ludową zabudową, m.in.: Korbielów, Zawoja, Rajcza, Zwardoń. Beskid Żywiecki to idealne miejsce do uprawiania turystyki pieszej, ale także rowerowej. Przebiega tędy czerwony Główny Szlak Beskidzki. Występują tu również bardzo dobre warunki dla narciarzy z rozbudowaną infrastrukturą narciarską (Ośrodek Narciarski Pilsko, Mosorny Groń, Ośrodek Zwardoń Ski). Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Podhale
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Podhale

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart. Rok wydania 2022