category-icon

Pękalówka - Widokowe Zacisze: półmaraton - Pękalówka - Psia Trawka - Murowaniec - Pękalówka

20 km
935 m
Zakopane

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-10-29
Zakopane
category-icon
20 km
935 m
934 m
Średni
4.2/6
Przebieg trasy:
Pękalówka-Cyrhla-Psia Trawka-Murowaniec-Boczań-Przełęcz Nosalowa-Dolina Olczyska-Jaszczurówka-Cyrhla-Pękalówka.

Proponowana trasa polecana jest dla osób, które mają już za sobą pierwsze doświadczenia w biegach górskich z uwagi na:
1) dystans (20 km)
2) sumę podejść/przewyższeń (1000 m)
3) fakt, że jest to pętla i nie ma w związku z tym zbyt wielu możliwości jej skrócenia.
Istotne jest to, że nie wbiegamy na otwarte, niebezpieczne przestrzenie, ponieważ maksymalna wysokość jaką osiągamy to mniej niż 1600 mnpm. W większości jesteśmy w lesie, więc z trasy można śmiało skorzystać nawet przy gorszej pogodzie.
Biorąc pod uwagę to oraz podłoże, nachylenie i kilometraż, trasa jest podobna do popularnych pętli w Beskidzie Żywieckim czy Śląskim.
Dzięku temu proponowana przebieżka może stanowić dobry trening przed takmi zawodami jak Mała Rycerzowa czy Baran Trail Race 25 km (polecamy te zawody! :).

Opis poszczególnych odcinków pod kątem biegowym:

1. PĘKALÓWKA-CYRHLA:
To droga asfaltowa, średnio uczęszczana. W większości jest ziemne pobocze.

WARIANT: możemy pominąć ten fragment i podjechać autem z Pękalówki na Cyrhlę i zaparkować pod nieczynną restauracją "7 kotów".
Skrócimy tym samym trasę do 17,5 km i zmniejszymy sumę podejść do ok. 800 m.

2. CYRHLA-DO SZLAKU CZARNEGO:
Szlak zaczyna się przy szosie płytami betonowymi. Dalej mamy luźne kamienie różnych rozmiarów, czasami błoto. Po drodze budka TPN, gdzie płacimy za wejście do Parku Narodowego. Można to również zrobić online.
Na Cyrhli zaczynamy też właściwy bieg po górach na wysokości ok. 1000 mnpm. Podbieg zakończy się przed Halą Gąsienicową na wysokości 1577 mnpm.

3. SZLAK CZARNY DO MUROWAŃCA:
Po wbiegnięciu na szlak czarny rozpoczynamy najdłuższy podbieg szlakiem wyremontowanym w 10.2020. Nachylenie łagodne, nawierzchnia to dobrze osadzone małe lub średnie kamienie. Ten odcinek ma 4,5 km.

4. MUROWANIEC:
Dobiegamy do Murowańca po 9 km mało uczęszczanym szlakiem czarnym i pierwsze co zaskakuje to duża liczba ludzi ;)
Tu warto też zrobić "pit-stop" i skorzystać z oferty schroniska. Można płacić kartą. W okresie pandemii napoje i dania również są wydawane.

5. HALA GĄSIENICOWA - BOCZAŃ:
Po ewentualnej przerwie kierujemy się szlakiem niebieskim na widokową, ale również mocno obleganą, Halę Gąsienicową.
Kontynuujemy wędrówkę szlakiem niebieskim mijając pod drodze Przełęcz między Kopami (duże, stabilne kamienie, ale wąska ścieżka) oraz widokowy Skupniów Upłaz z dość zróżnicowaną nawierzchnią.

6. NOSALOWA PRZEŁĘCZ - DOLINA OLCZYSKA
Za Boczaniem zbiegamy jeszcze kawałek w lesie dobrze przygotowanym, stromym szlakiem niebieskim i dobiegamy do rozwidlenia szlaków, gdzie skręcamy w prawo, w szlak zielony. Stąd łagodnie podbiegamy do Nosalowej Przełęczy.

WARIANT: W tym miejscu, jeżeli mamy czas i siły, możemy wejść (trudno to nazwać biegiem, bo szlak jest trudny) na Nosal. Dołożymy tym sposobem ok. 1 km do dystansu i 90 m do sumy podejść. Jeżeli jest ładny dzień - warto. Z Nosala widać panoramę centrum miasta, Kuźnice z drugiej strony i Dolinę Olczyską z kolejnej.

Z Nosalowej Przełęczy zbiegamy łagodnie szlakiem żółtym na Olczyską Polanę. Uwaga jeszcze na Przełęczy - łatwo pomylić szlaki.
Nasza podłoże jest tu w większości ziemne, więc możemy spotkać sporo błota. Dalej łagodnie zbiegamy szutrową ścieżką w Dolinie Olczyskiej, gdzie możemy podziwiać zróżnicowany drzewostan.

7. WEJŚCIE DO DOLINY OLCZYSKIEJ-PĘKALÓWKA
Na końcu Doliny Olczyskiej wbiegamy do miasta. Skręcamy w prawo i chodnikiem kierujemy się w prawo (formalnie jest to dalej szlak czerwony).
Po drodze musimy przebiec przez jezdnię przed samą kaplicą na Jaszczurówce. Kontynuujemy drogę szlakiem za nią i ostatni fragment, aż do Cyrhli, biegniemy poboczem wzdłuż jezdni. Kończymy pętlę i wracamy również poboczem do Pękalówki.

Ważna uwaga:
Zaproponowałem taki wariant, ale zawsze możecie "odwrócić" trasę tj. zaczynać Olczyską i wbiegać przez Skupniów Upłaz, a zbiegać mniej uczęszczanym i łatwiejszym szlakiem czarnym.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska

Obszar mapy obejmuje ziemie leżące na styku dwóch krain oddzielonych rzeką Białką, wypływającą z samego serca Tatr. Na jej lewym brzegu znajduje się Podhale, na prawym – Spisz. Granicę mapy wyznaczają: Szaflary na północy, Biały Dunajec na zachodzie, Tatrzański Park Narodowy na południu i Łapsze Wyżne na wschodzie. Okolice Bukowiny Tatrzańskiej to popularny rejon narciarstwa zjazdowego i basenów termalnych. Znajduje się tu 9 kolei krzesełkowych i 45 wyciągów narciarskich, przy których działają liczne wypożyczalnie sprzętu, serwisy i szkółki narciarskie. 
Obszar ten znany jest także z licznych tras wspinaczkowych, szlaków turystycznych, gościnnych kwater, doskonałej kuchni regionalnej, żywego folkloru i tradycyjnego rzemiosła. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2017

Tatry Polskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry Polskie

Mapa rzedstawia najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Zasięg mapy wyznaczają: Rysy (2499 m n.p.m.) na południu, Jurgów na wschodzie, Wołowiec (2064 m n.p.m.) na zachodzie i Bukowina Tatrzańska na północy. Obszar mapy obejmuje Tatry Zachodnie i część Tatr Wysokich.Na terenie Tatr, na wyznaczonych do tego szlakach lub obszarach, można uprawiać turystykę pieszą, rowerową, narciarstwo, taternictwo powierzchniowe i jaskiniowe.Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu oraz przedstawiono informacje przydatne turystom w wysokich górach, m.in. miejsca zejścia lawin i łańcuchy. Dodatkowo zamieszczone zostały: plan Zakopanego (1:18500), informator o Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym, propozycje wycieczek z czasami przejść, opisy schronisk turystycznych, a także ciekawostki na temat stolicy gór polskich. Treść mapy była konsultowana z pracownikami TPN i MSiT Zakopane. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2023

Tatrzański Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatrzański Park Narodowy

Mapa przedstawia najbardziej znane i najczęściej odwiedzane góry w Polsce - Tatry. Zasięg mapy wyznaczają: Rysy (2'499 m n.p.m.) na południu, Jurgów na wschodzie, Wołowiec (2'064 m n.p.m.) na zachodzie i Bukowina Tatrzańska na północy. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu oraz przedstawiono informacje przydatne turystom w wysokich górach, m.in. miejsca zejścia lawin i łańcuchy. Mapa zawiera także: plan Zakopanego (1:18'500), informator o Tatrach i Tatrzańskim Parku Narodowym, mapę grzbietową Tatr Polskich oraz szereg panoram Tatr z opisanymi szczytami. Treść mapy była konsultowana z pracownikami Tatrzańskiego Parku Narodowego. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2019

Tatry
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tatry

Mapa Tatr polskich i Słowackich, na południu jej zasięg jest po Strbske Pleso. Na mapie zaznaczono szlaki piesze i rowerowe wraz z dokładnymi czasami przejść. Została ona zaktualizowana w terenie. Mapę wyświetlisz pozakupie w formie jednego z podkładów mapowych w aplikacji turystycznej Traseo. Rok wydania 2021

Bike Point Podhale
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bike Point Podhale

Mapa prezentująca najciekawsze trasy rowerowe Podhala, sygnowana logiem wypożyczalni Bike Point. Znajdziesz tutaj dłuższe i krótsze trasy, dostosowane do kondycji - nawet dla wymagających rowerzystów znajdą się tu ciekawe wyzwania! Zapraszamy do pobrania mapy i zwiedzania Podhala na rowerze. Lokalizacje wypożyczalni Bike Point znajdują się na mapie, wraz z innymi, ciekawymi obiektami okolicy. Zakopane zaprasza!

Bike Point to pierwsza sieć wypożyczalni rowerów w Zakopanem. Wypożyczasz rower w jednym punkcie, oddajesz w innym!

 

bikepoint7.jpg

Podhale
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Podhale

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart. Rok wydania 2022

Miejscowości na trasie