category-icon

PĘTLA RADOMSKA - DREWNIANE SKARBY MAZOWSZA

178 km
253 m
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2015-08-16
category-icon
178 km
253 m
249 m
5.4/6
PĘTLA RADOMSKA
Jest jedną z siedmiu pętli, jakie znalazły się na Mazowieckim Szlaku Drewnianej Architektury Sakralnej (Drewniane Skarby Mazowsza), stworzonym w ramach projektu "Skarbiec Mazowiecki - szlaki obiektów sakralnych w Warszawie i na Mazowszu" oraz jego kontynuacji "Skarbiec Mazowiecki 2 - szlaki obiektów sakralnych w Warszawie i na Mazowszu - rozwój i komercjalizacja produktu" . Na pętli radomskiej znalazło się 9 obiektów położonych w południowej części województwa mazowieckiego.
Proponujemy odwiedzenie siedmiu kościołów drewnianych, wznoszonych od XVI do XVIII wieku, a początkiem trasy jest Radom. W kolejności odwiedzimy miejscowości:
1. Radom (kościół z Wolanowa w Muzeum Wsi Radomskiej, 1749 r.)
2. Bukówno (kościół pw. Nawiedzenia NMP, XVI/XVII w.)
3. Waliska (kościół pw. Matki Kościoła, 1650 r.)
4. Łęgonice Małe (kościół pw. św. Marii Magdaleny, 1765 r.)
5. Łęgonice (kościół pw. św. Jana Chrzciciela, 1725 r.)
6. Mogielnica (kościół pw. Świętej Trójcy, XVII w.).
7. Jasionna (kościół pw. Zwiastowania NMP, ok. połowy XVIII w.)
Trasę poleca:Skarbiec Mazowiecki
Skarbiec Mazowiecki

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Puszcza Kozienicka
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Puszcza Kozienicka

Mapa turystyczna "Puszcza Kozienicka" przedstawia kompleks leśny w środkowej Polsce, położony na obszarze Równiny Kozienickiej, na granicy powiatów kozienickiego i radomskiego. Dzisiejsze jej granice wyznaczają: od północnego zachodu rzeka Radomka, od północnego wschodu dolina Wisły, a od południa droga Radom – Puławy. 

Pomimo szumnej nazwy, jest to bardzo rozczłonkowany, dość duży kompleks leśny, leżący pomiędzy Radomiem a Wisłą oraz kilka mniejszych obszarów leśnych, znajdujących się w okolicach Pionek i Zwolenia. Największe z nich to uroczyska Miodne i Policzna. Integralnie związana z Puszczą Kozienicką jest lewobrzeżna część doliny Wisły, od wysokości Puław do ujścia Radomki. Na jej obrzeżach znajdują się miasta Kozienice, Pionki i Zwoleń. Najcenniejsze fragmenty Puszczy objęte są ochroną w postaci rezerwatów i Kozienickiego Parku Krajobrazowego. 

Puszczę Kozienicką najlepiej zwiedzać na rowerze. Warto przy tym skorzystać z wytyczonych w terenie i zaznaczonych na mapie szlaków rowerowych. Jest to również atrakcyjne miejsce na spacery. 

Rok wydania: 2012

Dolina środkowej Pilicy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina środkowej Pilicy

Mapa obejmuje środkowy odcinek rzeki od Szczekocin do Nowego-Miasta nad Pilicą. Pilica to lewy dopływ Wisły o dł. 325 km, płynący z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i wpadający do Wisły koło Góry Kalwarii pod Warszawą. Zasięg mapy wyznaczają: Rokiciny-Kolonia na północy, Piotrków-Trybunalski na zachodzie, Szczekociny na południu i Nowe-Miasto, Drzewica, Małogoszcz na wschodzie. Obszar mapy obejmuje Jezioro Sulejowskie, parki krajobrazowe: Sulejowski, Spalski i Przedborski oraz miasta: Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Sulejów, Przedbórz, Włoszczowa, Koniecpol. Pilica idealnie nadaje się do uprawiania turystyki kajakowej. Rzeka na tym odcinku jest płaska, w znacznym stopniu pokryta lasami, malowniczo meandruje tworząc liczne wysepki, łachy i ławice piasku. Koryto Pilicy ma tu szerokość 100-150 m i łączy się z licznymi starorzeczami. W rejonie Przedborza rzeka opływa zachodnie krańce Pasma Przedborsko-Małogoskiego, a głębokość doliny sięga nawet do 50 m. Pod Smardzewicami wody środkowej Pilicy spiętrza zapora ziemna, tworząc Zalew Sulejowski. Dolinie Pilicy towarzyszą lasy, których największe kompleksy występują w okolicach Przedborza (Przedborski Park Krajobrazowy), w widłach Pilicy i Luciąży oraz w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego (dawna Puszcza Pilicka). Na mapie zaznaczony został szlak kajakowy Pilicy oraz jej dopływów wraz z punktami odległościowymi. Mapa polecana jest także do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i konnej oraz osobom zmotoryzowanym. Rok wydania: 2022

Województwo Łódzkie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Łódzkie

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości warte odwiedzenia.

Miejscowości na trasie