category-icon

Pieszy Szlak Orlich Gniazd - oficjalny przebieg szlaku

158 km
2.5 km
Częstochowa; Olsztyn; Mirów; Bobolice; Morsko; Ogrodzieniec; Pilica; Smoleń; Bydlin, Rabsztyn; Piesk
Oficjalny przebieg

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2022-12-29
Częstochowa; Olsztyn; Mirów; Bobolice; Morsko; Ogrodzieniec; Pilica; Smoleń; Bydlin, Rabsztyn; Piesk
category-icon
158 km
2514 m
2497 m
2.7/6
Wybierając cele wycieczek szukamy zawsze atrakcyjnych miejsc. Chcemy jeździć tam, gdzie można podziwiać piękno przyrody, niezwykłe krajobrazy, zwiedzać zabytki kultury materialnej – miasta, muzea, pałace, zamki. Najlepiej jeśli znajdziemy takie miejsce, które zachwyci nas zarówno niepowtarzalną przyrodą, jak i mnogością zabytków. Taka jest właśnie Jura Krakowsko-Częstochowska, nie bez powodu uznawana za jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce.
Przez najatrakcyjniejsze krajobrazowo tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej prowadzi trasa turystyczna zwana Szlakiem Orlich Gniazd. Pierwszy szlak jurajski wytyczono w latach trzydziestych XX wieku. Został poprowadzony w formie pętli z Krakowa przez Wyżynę Ojcowską i Garb Tenczyński, jednak nieutrzymywany zanikł. Inicjatorem obecnego Szlaku był Kazimierz Sosnowski, krajoznawca, jeden z najwybitniejszych polskich propagatorów turystyki pieszej. Szlak został wyznaczony w 1950 roku, później wielokrotnie korygowany i zmieniany, by ostatecznie przybrać dzisiejszy przebieg.

Ile zajmuje przejście Szlaku Orlich Gniazd?



Pieszy szlak turystyczny ma długość 163 km i oznaczony jest kolorem czerwonym. Przejśćie tego szlaku zajmie więc około tygodnia. Podobną trasą biegnie Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd, który liczy 184 km. Trasa prowadzi z Częstochowy do Krakowa, łącząc najważniejsze atrakcje Jury i pozwalając odkrywać najciekawsze zakątki tego niezwykłego regionu. Przebiega przez malownicze pagórki Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, pośród wapiennych ostańców z okresu jurajskiego i łączy „orle gniazda” – gotyckie zamki warowne i grody obronne powstałe w okresie państwa piastowskiego.

Jakie zamki znajdują się na Szlaku Orlich Gniazd?


Na mapie Szlaku Orlich Gniazd znajdziemy przede wszystkim średniowieczne zamki. Warownie obronne powstawały z polecenia Kazimierza Wielkiego, by strzec dróg handlowych i granic Królestwa Polskiego, a budowle wznoszone były na trudno dostępnych wapiennych skałach. Większość tych obiektów udostępniono do zwiedzania. Podążając szlakiem z północy na południe mijamy kolejno ruiny zamków w Olsztynie, „Ostrężnik” w Janowie, Mirowie, Morsku, „Ogrodzieniec” w Podzamczu, Smoleniu, Bydlinie, Rabsztynie i Ojcowie. Odbudowane zostały zamki w Pieskowej Skale i Bobolicach. Na szlaku napotkamy także pałace w Złotym Potoku i Pilicy. O wielkich walorach Szlaku Orlich Gniazd świadczy także atrakcyjność przyrodnicza Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Trasa przebiega przez liczne rezerwaty przyrody – Zielona Góra i Sokole Góry w okolicach Olsztyna koło Częstochowy, Rezerwat Parkowe, Ostrężnik, Góra Zborów i Smoleń na Jurze Północnej oraz Ojcowski Park Narodowy na północ od Krakowa.

Co można zobaczyć na szlaku Orlich Gniazd?


Do największych atrakcji Szlaku Orlich Gniazd z całą pewnością możemy zaliczyć zamek „Ogrodzieniec” w Podzamczu. Jest to najbardziej okazała warownia Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a także jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Zamek „Ogrodzieniec” był planem filmowym m. in. dla serialu „Janosik” i filmu „Zemsta” Andrzeja Wajdy. Na uwagę zasługuje również, mniej znany, ale równie piękny, zamek w Olsztynie pod Częstochową. Ciekawie wkomponowany w teren, osadzony na skale, z charakterystycznymi dwoma wieżami, okrągłą i kwadratową. Nieopodal Olsztyna znajduje się jeden z największych rezerwatów Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej - Sokole Góry. Na terenie rezerwatu, wśród skalisto-lesistych wzniesień znajduje się kilkanaście jaskiń. Pozostałe rezerwaty Jury Północnej – Smoleń i Góra Zborów, są atrakcyjne ze względu na bogactwo rzeźby terenu. Występują tu licznie jurajskie wapienie w formie skałek, ostańców, murów skalnych, jaskiń. Wśród atrakcji przyrodniczych Szlaku Orlich Gniazd nie można pominąć Ojcowskiego Parku Narodowego wraz ze słynną Maczugą Herkulesa, ruinami zamku w Ojcowie, Grotą Łokietka i pięknym, odrestaurowanym zamkiem Pieskowa Skała.

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd?


Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd na większości odcinków pokrywa się ze szlakiem pieszym. Posiada własne oznaczenia, mapy i tabliczki z podaną odległością do najbliższych miejscowości i atrakcji turystycznych. Szlak rowerowy w przeciwieństwie do szlaku pieszego nie biegnie przez Ojcowski Park Narodowy i Dolinę Prądnika. Z Olkusza prowadzi na zachód w stronę Parku Krajobrazowego Dolinek Krakowskich. Do Krakowa dochodzi przez Dolinę Eliaszówki i Garb Zabierzowski, mijając po drodze ruiny zamku „Tenczyn” w Rudnie.

Szlak Orlich Gniazd może być celem kilku, a nawet kilkunastu wycieczek. Każde miejsce na szlaku jest warte by zatrzymać się tam na dłużej. Niektóre wygodniej odwiedzić w formie wycieczki pieszej, ale znaczna część stanowi znakomity cel na wycieczki rowerowe. Odkrywanie Jury Krakowsko-Częstochowskiej z pewnością może być ciekawym sposobem na spędzenie wakacji albo aktywne weekendowe wycieczki wiosną i jesienią.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Ojcowski Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ojcowski Park Narodowy

Mapa przedstawia atrakcyjne tereny turystyczno-rekreacyjne na północ od Krakowa. Obejmuje obszar Ojcowskiego Parku Narodowego (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe (od Sułoszowej na północy do Modlnicy na południu oraz od Jerzmanowic na zachodzie do Skały na wschodzie). Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym spośród 23 parków narodowych w Polsce. Wyróżnia się zróżnicowaniem rzeźby terenu, malowniczym krajobrazem, bogatą szatą roślinną i światem zwierzęcym oraz licznymi zabytkami historii i kultury. Jest to teren idealny na piesze i rowerowe wycieczki. Na mapie poza typową treścią turystyczną zaprezentowano szczegółowe nazewnictwo skał i jaskiń. Rok wydania: 2023

Kraków - plan miasta
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kraków - plan miasta

Najnowszy Plan Krakowa, obejmuje cały Kraków w granicach administracyjnych wraz z obrzeżami oraz część Wieliczki, Skawiny, Zabierzowa. Aktualny, uzupełniony plan miasta Krakowa przedstawiono w skali 1:20 000.
Plan prezentuje aktualną sieć komunikacji publicznej oraz spis wszystkich ulic. Na mapie zaznaczono sieć tras rowerowych. Rok wydania 2022

Dolinki Podkrakowskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolinki Podkrakowskie

Mapa Dolinki Podkrakowskie przedstawia najciekawsze tereny rekreacyjne na północ od Krakowa. Obejmuje malownicze wąwozy i doliny w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to obszar Ojcowskiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie oraz Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Tereny te obfitują w ciekawe formy rzeźby krasowej, piękne krajobrazy i zabytki. Wszystko to wpływa korzystnie na rozwój turystyki. Szczególnie popularna jest tutaj turystyka rowerowa, piesza oraz wspinaczka. Zasięg mapy wyznaczają: Sułoszowa na północy, Rudno na zachodzie, Mników na południu i Kraków na wschodzie. Rok wydania: 2024

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki rowerowej. Aktualny na rok 2020 i szczegółowy przebieg szlaku pokazano na mapach, które poza pełną treścią turystyczną, uwzględniają istotne dla rowerzystów informacje dotyczące rodzaju nawierzchni dróg, którymi przebiega szlak. Ukształtowanie terenu wymuszające podjazdy i zjazdy ilustrują profile trasy. Informacje o trasie uzupełniają zwięzłe opisy techniczne. Prezentację szlaku wzbogacają oczywiście treści krajoznawcze, wplatane w opis szlaku zgodnie z kierunkiem poruszania się rowerzystów. Całość trasy została podzielona na 13 arkuszy map (plus powiększenie fragmentu trasy w rejonie Złotego Potoku), tworzących jakby umowne odcinki. Przy czym podział ten wynika wyłącznie z zasięgu poszczególnych arkuszy, i nie należy go kojarzyć z realnymi etapami przejazdu. Żeby ułatwić czytanie mapy, poszczególne arkusze map zostały tak poobracane, aby były ułożone przed użytkownikiem zgodnie z kierunkiem jazdy. W związku z tym północ, wyraźnie oznaczona na mapach,  wskazuje różne kierunki, a nie górę mapy, jak ma to miejsce przy klasycznych mapach. Opomiarowanie dystansu na mapie odnajduje odzwierciedlenie w tekście i ułatwia identyfikację opisywanych miejsc na mapie. Ostatni punkt pomiarowy na danym arkuszu ma zawsze powtórzenie na mapie kolejnego odcinka. W kolorze niebieskim przedstawiamy kilometraż  trasy w kierunku przeciwnym. Żeby ułatwić planowanie przejazdu zaproponowaliśmy gotowe rozwiązania podziału trasy szlaku na etapy dzienne, wskazując miejscowości  wraz z listą noclegów, gdzie najlepiej zrobić odpoczynek. Mając na uwadze nastawienie i możliwości kondycyjne rowerzystów - od sportowego po zupełnie rekreacyjną turystykę rowerową- zaproponowaliśmy do wyboru podział trasy na: 2-3-4-5 etapów dziennych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2020

 

Okolice Krakowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Krakowa

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na zachodzie, Sułoszową na północy oraz Myślenice na południu. Rok wydania: 2022

Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna

Mapa przedstawia północną część jury Krakowsko-Częstochowskiej - obszar usiany skalnymi ostańcami z wąwozami i płaskowyżami. Są tu też zamki i pałace. Zasięg mapy wyznaczają: Częstochowa Koniecpol, Zawiercie, Miasteczko Śląskie. Gęsta sieć szlaków turystycznych, które umożliwiają dogodne dotarcie do wszystkich najciekawszych zakątków. Wszystkie szlaki (piesze, rowerowe, konne) posiadają między punktami węzłowymi odległości– dzięki temu można zaplanować wycieczkę.

Mapa przygotowana wyłącznie w wersji cyfrowej – brak dostępnej wersji papierowej.

Miejscowości na trasie