category-icon

Podtatrzańska ósemka

157 km
1.4 km
Nowy Targ

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2021-03-25
Nowy Targ
category-icon
157 km
1374 m
1379 m
Łatwy
3.1/6
158 km / stopień trudności: łatwa / czas trwania: 10 godzin / typ roweru: turystyczny, gravel (90% asfalt, 10% ulepszona, gruntowa)

Przez ostatnich parę lat Podtatrze porastało sukcesywnie siecią porządnie wykonanej infrastruktury rowerowej. Pewno każdemu już obiły się o uszy nazwy takie jak Szlak Wokół Tatr, VeloDunajec czy VeloCzorsztyn. Ta wycieczka jest propozycją jak przejechać wszystkie najbardziej smakowite kawałki tych tras w ramach jednej, dużej pętli. Dość prostej do przejechania, bo mimo że Tatry i Gorce praktycznie cały czas pozostają w zasięgu wzroku, to jej ślad wije się po zakamarkach dość płaskiej Kotliny Nowotarskiej. To właśnie stolicę tego regionu, czyli Nowy Targ rekomendujemy jako punkt startu/mety i ew. nocleg jak ktoś chce rozbić to np. na idealny, rowerowy weekend.
Dlaczego jeszcze można zarekomendować tą wycieczkę praktycznie każdemu? Bo przez ponad 75 km tej wycieczki będzie poruszać się asfaltowymi drogami rowerowymi (reszta to spokojne asfalty i porządne szutrówki), a największy podjazdy na trasie ominiemy dzięki kolejce na Gubałówkę oraz statkom pływającym między zamkami w Czorsztynie i Niedzicy (wszystkie te środki transportu zabierają też rowery na swój pokład).
Między Nowym Targiem a Zakopanem przetestujecie odcinki trasy VeloDunajec, która biegnie wzdłuż rzeki zwykłymi drogami poprowadzonymi równolegle do wiecznie zatłoczonej “zakopianki” (DK47). Nie jest to idealna jazda, bo parę razy przez drogę krajową trzeba będzie przejechać, ale jeśli ktoś do tej pory oglądał te fragmenty Podhala tylko zza okna samochodu, to polecam choć raz się tędy przejechać (można zrobić ten fragment również pociągiem). Gruntownego zwiedzania Zakopanego wycieczka nie przewiduje, a krótki spacerze po Krupówkach gdzie i tak jest zakaz jazdy na rowerze, doprowadzi nas pod dolną stację kolejki na Gubałówkę. Jeśli pojedziecie w środku sezonu, to ostrzegamy że na górnym deptaku prawdopodobnie jeszcze kawałek trzeba będzie spacer uskutecznić, ale dość szybko zamieni się to w łagodny zjazd już na dwóch kołach w stronę Nowego Targu, z wykorzystanie odnóg oraz trasy głównej Szlaku Wokół Tatr. Oglądajcie się sporo za siebie i boki, bo na tym odcinku cały czas będą towarzyszył widoki na Tatry. W Chochołowie koniecznie zwróćcie uwagę na klasyczną, podhalańska architekturę, plus jest też tu parę godnych polecania knajpek. Za Chochołowem wjeżdża się już na główną nitkę Szlaku Wokół Tatr, czyli jedną z pierwszych w Polsce adaptacji dawnych torowisk na pierwszorzędną “rowerówkę”. Żeby nie było jednak tak prosto i płasko, to zjedziemy w Ludźmierzu na kolejne odnogi Szlaku, żeby pooglądać z nich Tatry i finalnie dotrzeć opłotkami na rynek w Nowym Targu. Drugą część pętli zaczniemy od chyba najbardziej malowniczego odcinka całej trasy VeloDunajec, która zaprowadzi nas aż do przystani pod zamkiem w Niedzicy, którego mury zobaczycie zjeżdżając dość słynną już na Polskę wstęgą czerwonego asfaltu wijącą się w tle jeziora Czorsztyńskiego. Pamiętajcie, że transport wodny między zamkami kursuje w określonych godzinach i czasem trzeba na niego poczekać (najsprawniej pływają gondole)
Odcinek od zamku w Czorsztynie z powrotem do Dębna, to już spokojne meandrowanie po brzegach jeziora. Po obowiązkowym zwiedzaniu kościoła w Dębnie, szutrowymi odcinkami dotrzemy do Nowej Białej, z kolejny ikonicznym miejscem czyli Przełomem Białki. Stąd już powrót na główny ślad Szlaku Wokół Tatr i trzymając się go powrót przez leśne ostępy Boru Nad Czerwonem do Nowego Targu.
Niewielkie przewyższenia na całej trasie wycieczki sprawią, że co sprawniejsi mogą przejechać to i w jeden dzień, ale szczerze rekomendujemy to rozbić na minimum dwa dni, żeby móc w pełni pomyszkować po zabytkach i atrakcjach po drodze (zamki w Czorsztynie i Niedzicy, kościoły w Dębnie i Harklowej, Tetmajerówkę i dwór w Łopusznej, muzeum Kasprowicza w Zakopanem).

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Gmina Krościenko nad Dunajcem
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gmina Krościenko nad Dunajcem

Mapa gminy Krościenko nad Dunajcem obejmuje obszar trzech pasm górskich Pienin, Gorców i Pasma Radziejowej Beskidu Sądeckiego. Na mapie znalazły się obszary Pienińskiego Parku Narodowego, Gorczańskiego Parku Narodowego oraz Popradzkiego Parku Krajobrazowego, zostały tu zaznaczone szlaki turystyczne wraz z podanym czasem przejścia i kilometrażem, wędrówkę ułatwiają także poziomice. Z myślą o turystach naniesiono także lokalizacje zabytków oraz atrakcji turystycznych. Mapa zawiera ścieżki historyczne po Krościenku nad Dunajcem, jak również trasy do 11 grzybków, które są usytuowane w charakterystycznych punktach krajobrazowych gminy.

Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bukowina Tatrzańska, Białka Tatrzańska

Obszar mapy obejmuje ziemie leżące na styku dwóch krain oddzielonych rzeką Białką, wypływającą z samego serca Tatr. Na jej lewym brzegu znajduje się Podhale, na prawym – Spisz. Granicę mapy wyznaczają: Szaflary na północy, Biały Dunajec na zachodzie, Tatrzański Park Narodowy na południu i Łapsze Wyżne na wschodzie. Okolice Bukowiny Tatrzańskiej to popularny rejon narciarstwa zjazdowego i basenów termalnych. Znajduje się tu 9 kolei krzesełkowych i 45 wyciągów narciarskich, przy których działają liczne wypożyczalnie sprzętu, serwisy i szkółki narciarskie. 
Obszar ten znany jest także z licznych tras wspinaczkowych, szlaków turystycznych, gościnnych kwater, doskonałej kuchni regionalnej, żywego folkloru i tradycyjnego rzemiosła. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2017

Pieniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny

Mapa Pienin wydawnictwa Galileos w skali 1:25 000, dodatkowo obejmuje swym zasięgiem Jezioro Czorsztyńskie. Mapa została zaktualizowana w terenie, zaznaczono na niej szlaki turystyczne, zarówno rowerowe jak i piesze. Mapa jest w wresji cyfrowej, po zakupie będzie możliwość skorzystania z niej w aplikacji mobilnej Traseo. Na mapie oznaczone zostały czasy przejść na kolejnych odcinkach szlaków rowerowych i pieszych. Rok wydania 2021

Pieniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pieniny

Mapa Wydawnictwa Compass "Pieniny" w skali 1:25 000 obejmuje swym zasięgiem obszar Pienińskiego Parku Narodowego, Jeziora Czorsztyńskiego oraz Małych Pienin, aż po Rezerwat Biała Woda. Na mapie oznaczono szlaki piesze i rowerowe, łącznie z popularnymi VeloDunajec i VeloCzorsztyn - trasą rowerową dookoła Jeziora Czorsztyńskiego. Rok wydania 2023

Rabka-Zdrój i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rabka-Zdrój i okolice

Mapa przedstawia okolice Rabki-Zdroju od Mszany Dolnej na północy, przez Jurków i Ochotnicę Górną na wschodzie po Nowy Targ na południu, Sidzinę i Podwilk na zachodzie.
Rabka-Zdrój, położona w północnej części Gorców, w dolinie rzeki Raby, znana jest przede wszystkim ze swojej funkcji uzdrowiskowej. Stanowi również dobre miejsce wypadowe w Beskid Wyspowy oraz pasmo Gorców i Gorczański Park Narodowy. Jest to atrakcyjny teren na piesze i rowerowe wycieczki. Okolice Rabki-Zdroju to również ciekawe pod względem krajoznawczym miejsca z zabytkową architekturą drewnianą i murowaną oraz muzeami. Rok wydania 2024

 

Mszana Dolna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mszana Dolna

Mapa gminy Mszana Dolna obejmuje obszar zamknięty przez Rabkę-Zdrój na zachodzie, Jurków na wschodzie, Pcim na północy oraz przedmieścia Nowego Targu na południu. Na mapie znalazł się spory fragment Gorczańskiego Parku Narodowego, zostały tu zaznaczone szlaki turystyczne wraz z podanym czasem przejścia i kilometrażem, wędrówkę ułatwiają także poziomice. Z myślą o turystach naniesiono także lokalizacje zabytków oraz atrakcji turystycznych.