Kolejną rajzę sezonu rowerowego 2019 rozpoczęliśmy na granicy polsko-czeskiej w Chałupkach, gdzie dotarliśmy samochodem. Z Chałupek wyruszyliśmy do niezwykle atrakcyjnego miejsca, gdzie znajdują się malownicze meandry Odry. Znajduje się tam wieża widokowa, na którą weszliśmy, a podziwiać z niej można piękne widoki na Odrę oraz polsko-czeskie pogranicze.
Dojechaliśmy tam specjalnie wytyczonym szlakiem rowerowym. Następnie pojechaliśmy na obiad do pobliskiego zajazdu w Zabełkowie, gdzie spotkaliśmy cyklistów z okolic Wodzisławia Śląskiego z którymi kiedyś jechaliśmy na dęby do Kończyc Wielkich. Takie oto spontaniczne spotkanie...
Kolejne kilometry przebiegały w okolicy budowanego Zbiornika Racibórz Dolny - polderu przeciwpowodziowego na Odrze. W tym miejscu wysiedlono dwie miejscowości: Nieboczowy i Ligotę Tworkowską. Po tych miejscowościach pozostały nie tylko wspomnienia ale też infrastruktura drogowa i pola uprawne. Domy już zostały rozebrane. Krajobraz dziwny, ale interesujący.
W Raciborzu mieliśmy krótki postój na rynku. Długo w tym mieście nie byliśmy, bo skierowaliśmy się w stronę czeskiej granicy w Krzanowicach, jadąc niekiedy przez totalne pustkowia. To charakterystyczny krajobraz dla terenów dawnej Rzeszy Niemieckiej.
Przejeżdżając granicę czeską zobaczyliśmy mnóstwo czereśni obok drogi, którym nie oparliśmy się i w ten sposób nieco pojedliśmy. Tak też było na trasie w kierunku Darkovic. Zaś w okolicy samych Darkovic kolejny raz podziwialiśmy tamtejsze muzeum fortyfikacji ze schronami bojowymi, czołgami, żebami smoka itp. To dawne zabezpieczenia budowane przez Czechosłowację przed wybuchem II wojny światowej. Część obiektów jest uszkodzona, bowiem Niemcy robili na tych obiektach testy. Darkovicky to pagórkowate tereny ze schronami i ładnymi widokami na całe polsko-czeskie pogranicze.
Trasę do Chałupek pokonaliśmy, przejeżdżając po granicy państwowej w rejonie gdzie znajduje się ona na środku drogi. W Chałupkach zakończyliśmy rajzę i samochodami wróciliśmy do domów. Pokonaliśmy 75 km po ładnym terenie z lekkimi pagórkami po czeskiej stronie i w typowo letniej temperaturze.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ostrava i okolice
Mapa prezentuje fragment północno-wschodnich Czech, przy granicy z Polską, na pograniczu Śląska i Moraw. Stolica regionu - Ostrawa - to ważny ośrodek komunikacyjny i gospodarczy Czech.
Rok wydania: 2016/2017
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiat raciborski
Mapa Raciborza i okolic obejmuje obszar, w skład którego wchodzą gminy: Racibórz, Kornowac, Nędza, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i dydaktycznych, łącznie z kilometrażem.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice
Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rejon Opavy i Slezská Harta
Mapa rezentuje fragment północnych Czech, przy granicy z Polską, wokół miasta Opawa i zapory wodnej Slezská Harta.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd
Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu.
Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad
Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.
Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.